Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Nem csak nekem zavaró az a...

Nem csak nekem zavaró az a kifejezés amikor egy pesti azt mondja hogy LE megy vidékre?

Figyelt kérdés
Győri vagyok, ami az ország talán eggyik legtisztább és legbiztonságosabb, legfejletebb városa és én ugyan ha pestre kell utaznom (ami egy pszichopatákkal teli, koszos lepratelep) nem fogalmazok úgy hogy FEL mennék! Ez szerintem nagyon nagyképü kifejezés.

2012. febr. 26. 12:16
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%
Azt elfelejtetted megemlíteni, hogy a vidékiek, akik több mint 8 millióan vannak, módszeresen azt mondják, hogy FELmennek Pestre. Ez alól a budapesti agglomeráció lakosai a kivételek, akik BEmennek Pestre. Na akkor ki is kezdte ezt a FEL/LE dolgot?
2012. febr. 26. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Én vidéki vagyok, és FELmegyek Pestre, onnan meg LEjövök Debrecenbe.


Szerintem ebben semmi nagyképűség nincs...

2012. febr. 26. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Régi, meggyökerezett hagyomány ez. A "székesfőváros" centralitásából, tekintélyéből következően (hiszen, többek között, minden legfelső szintű közhivatal itt volt elérhető) a dolgát intézni kívánó polgár "fel"jött ide. Budapest státusza lényegében keveset változott, így a nyelvi beidegződés is megmaradt. Én azért inkább ELmegyek Győrbe, Szegedre, Debrecenbe, ha úgy adódik.
2012. febr. 26. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Én azért úgy gondolom, hogy bár fővárosi rangjából adódóan még mindíg jelentős hely, de ez az "atyauristen" szerepe pestnek (főleg a rendszerváltás óta) már annyira nem erős. A vidéki nagyvárosok sokkal élhetőbbek és emberibbek. Ja persze... nincsen 100 féle jazz club és nem felénk szál meg Aneglina Jolie sem... szörnyű bele lehet halni! XD Viccet félre téve a nagyobb vidéki (bár én a pejoratív értelme miatt a vidéki szóval is bajban vagyok) városokban minden adott a színvonalas élethez, úgyanúgy mint pesten.
2012. febr. 26. 14:35
 5/13 anonim ***** válasza:
Tökéletesen igazad van. Ismerek néhány várost (Pesttel nem egyszerű a viszonyom!) - amelyek "emberre szabottak", kellemesek és mindent felkínálnak, ami az igényes élethez kell. Ezek között egyik kedvencem pl. Nyíregyháza, az ott lakókkal együtt.
2012. febr. 26. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Ezen már én is elgondolkoztam, de arra a véleményre jutottam, hogy csak megszokás - engem nem zavar, pedig vidéki vagyok, és sohasem kedveltem Budapestet. Nálunk a bemegyek a városba, kijövök vidékre szlogen van, ami jó példa az első válaszoló magyarázatára, mivel a fővárosból költöztünk ki kb. tíz éve.
2012. febr. 26. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Én is FELmegyek Pestre, de én azért mondom így, mert tőlünk északra van. :)
2012. febr. 27. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Vidéki vagyok, én a következőképpen mondom:

- Budapestre FELmegyek, onnan LEjövök.

- környékbeli nagyobb városba BEmegyek, onnan KIjövök

- környékbeli faluba ÁTmegyek, onnan ÁTjövök.

- külterületre, tanyára, nyaralóba KImegyek, onnan BEjövök.

- Messzebb eső településre (megyén kívül esik, de legalább kb. 30-40 km-re) ELmegyek, onnan HAZAjövök, esetleg ha északra esik, akkor FELmegyek és LEjövök, vagy LEmegyek és FELjövök, de ez ritkább.

2012. febr. 27. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Gyönyörű példáját adtak a magyar nyelv hajlékonyságának, gazdag árnyaltságának. Tiszteletem érte - igazad van. Vidéki gyökerű pestiként mindig is azt mondtam: a magyar vidék még magyarul beszél. Jó volt olvasni most is.
2012. febr. 28. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Jav.: adtaD
2012. febr. 28. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!