Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Honnan ered a "jah! Szó?

Honnan ered a "jah! Szó?

Figyelt kérdés
A Német "ja," (igen) is érdekes a Magyar mondatokban, de miért tesznek egy "h-át" utána, mikor mindent rövidítenek mostanság? Nem is beszélve a "nah"-ról.
2011. júl. 11. 11:26
 1/10 anonim ***** válasza:
61%

"Szelassziét a raszták Jah-nak (Jahve rövidítése, Isten raszta elnevezése) a földi megtestesülésének és a szentháromság tagjának tekintik."


[link]


Valószínűleg nem innen, de azért érdekesség.


Egyébként ez is csak idióta szokás, amit a buta emberek csinálnak. Olyan, mint pl.: lávcsih, szercsi, puszcsi stb.

2011. júl. 11. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Bár most visszaolvasva nem teljesen a kérdésedre válaszoltam... Viszont csak azt tudom mondani, hogy az idióta emberektől származik.
2011. júl. 11. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
a fiatalság ezzel kompenzálja, hogy a "hogy" helyett csak egy h-t írnak
2011. júl. 11. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Éppen csak feltételezés, de a "ja" német kifejezésnek a magyarba átvett alakjának (szintén ja) egy "flashesített" változata. Mivel szimpatikus a hangzása az agyunkban, ezért a táptalaj már megvolt, hogy elterjedjen, és el is terjedt.

Egyébiránt az én generációmban nincs különösebb "vagányító" hatása a hozzátoldott "h"-nak, pusztán megszokás alapján használom/juk.

15/f

2011. júl. 12. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Gondolom hangutánzó mivolta miatt - amikor az ember felsóhajt, hogy "JAH!", akkor gyakran egy H hangot is kiejt.
2011. júl. 12. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
"Nah jah! Csak vh sztem megfexi a gyomrát vmejkőnknek ez a styl. Mért ojan cool az ijen primitív, nylonnetes, 1szerűsített írás manapság."
2011. júl. 12. 09:58
 7/10 anonim ***** válasza:
Mert már vagy ötszáz éve úgy írjuk hogy jah!
2011. júl. 12. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

500éve aligha! Legfeljebb szerinted.

A Magyar Értelmező Kéziszótárban a "ja" található meg eképpen.


Ráeszmélést fejez ki; most már értem; tudom, miről van szó, mit gondol a korábbi gondolatot közlő.


- Ja! Szóval erről van szó! - esett le a tantusz a fiúnak, mikor a barátja arról győzködte, hogy melyik lánynak csapják a szelet. - Ja! Arról a lányról beszélsz, aki mindig lófarokban hordja a haját.



2. Hirtelen gondolat születését jelzi, általában társalgás közbeni váratlan ráeszmélés.


- Ja! Erről jut eszembe, most megbeszélhetnénk egy közös bevásárlást is - mondta barátnőjének a telefonáláskor Kati.



3. Tájszó: Úgy van, persze! - helybenhagyó válasz.


- Ott voltál az osztálytalálkozón? - kérdezte volt gimnáziumi osztálytársát az egykori barát. - Ja - hangzott a válasz.



Eredet [ja < német: ja (igen)]



Kifejezések


Gúnyos, rosszalló: Ja úgy - (most már megértem és belátom).



Na ja/no ja - (természetesen úgy van, ahogy mondtad; na persze).



ja (indulatszó)


1. Hát bizony, kételkedő ellenvetéssel szemben, általában akadályra utalva.


- Ja, ez nehéz ügy - szólt közbe az apa, miközben meghallotta, hogy a fia az édesanyjával a lányokról beszélget. - Ja, ezen már nem lehet segíteni, a lányok sokkal érzékenyebbek, nem mindegyiknél jön be a túlzott rámenős stílus.



2. Gúnyos: Fölényeskedő nyomatékosítás, legtöbbször kioktatás, rendreutasítás elején.


- Ja, barátom, nálunk ez már így van - szólt oda a titkárnő az új kollégának. - A főnök mindig okosabb, mint te.

2011. júl. 13. 18:46
 9/10 anonim ***** válasza:
A tizenkilencedik században lehagyták a h-t, a szótári alakban . Na és? Az emberek negyede továbbra is oda írta. Így azt hiszem Grécsi tanár úrnak sem lenne ellene kifogása.
2011. júl. 13. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Ha ez igaz is, (amit én kétlek, bár nem vagyok otthonos a XIX. századi eredeti szövegkörnyezetet alkalmazó költészetben ) jelenleg van egy helyesírási szabályzatunk, ami egyértelművé teszi a dolgot.
2011. júl. 14. 20:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!