Ki kinek nyújt először kezet? úgy tudom a nő neten ezt írják de miért pont a gyengébbik nem? szerintem ezt először férfinak kéne megtenni találkozásnál
@11, burzsuly iskolába jártam, volt etikettóránk is. Vannak ezek a szabályok, hogy ki kinek köszön előre, na ennek az ellentettje, hogy ki nyújt kezet. Na de ahogy sznob dolog elvárni azt, hogy valaki neked előre köszönjön, ugyanúgy sznob dolog besértődni akkor, ha valaki kezet nyújt neked, pedig neked illene először.
Plusz amit sokan nem tudnak, hogy kezet nyújtani nem kötelező. Na ha a másik se nyújt, akkor nyert ügyed van, nem kell kezdeményezned. Ha viszont a másik kezet nyújt, te meg nem szeretnél, arra pár éve van egy nagyon jó kifogás, a covid, legfeljebb egészségmániásnak hisznek. (Előtte is simán ki lehetett kerülni, csak kicsit kreatívnak kellett lenni: "ragad a kezem, mert kiömlött rá a tea", "fáj a kezem", "ne haragudjon, nem nyújtok kezet, mert nagyon izzad a tenyerem"...)
10-es: ...Főnök a nála idősebb, azonos nemű beosztott...
Sokan belebonyolódnak a sokféle helyzetbe. Sajnos, sehol sem tanítják, de van egy "iránymutató" táblázat, amihez ha hozzászoksz, minden leülepedik és kitisztul:
1.) Rang (beosztás, tisztség). Az ilyen ember mindenkit felülmúl, hiába nő
a másik, hiába aggastyán - csak ő nyújthat kezet először.
2.) Kor. Ez egyértelmű, az idősebb nyújthat kezet a fiatalabbnak és nőknek
(3. rangsorolás) - de nem a felette álló (1. rangsorolás) "főnököknek".
3.) Nem. Nő-férfi esete. A nő nyújthat kezet a férfinek, kivéve ha az
illető idős (2. rangsorolás), vagy rangos személy (1. rangsorolás).
Van benne valami, azaz meglátásom szerint is a kézfogásban van egy "melós" karakter. A "néphatalom" idejében sokáig ment ez a klisé: Kádár János hosszú látogatásai az ilyen-olyan gyárakban, az gyárudvarra kihajtott munkaruhásokkal sokáig parolázott. Az egyetlen tv-kanális pedig naponta többször közvetítette. Ez a klisé terjedt el, ez vált ismertté.
Azt már meg sem merem említeni, hogy a kézfogásnak semmi köze a köszönéshez. A köszönés (Jó napot kívánok) éppen elég, a kézfogás egy barátkozó (nincs nálam fegyver) ráadás. Disztingvált emberek szerte a világon sosem fognak kezet (túl proli). Helyette elegánsabb, ha a köszönés után megbiccented a fejedet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!