Miért szokás utcákat és intézményeket emberekről elnevezni?
Az a baj ezzel, hogy ha pl állatokról, növényekről, évszakokról, vagy közeli településekről neveznek el utcát, akkor mindenki tudja akár 100 év múlva is, hogy miről kapta a nevét az utca. De ha emberről nevezik el, akkor már 50-100 évvel a halála után nem sok ember tudja, hogy kiről van szó, miért ez az utca neve.
Saját városomban is vannak olyan utcák, emberekről elnevezve, hogy szerintem még az ott lakók sem mind tudják, hogy ki volt az illető. Főleg a helyi hírességekről elnevezett utcák ilyenek.
Egy fokkal jobb lenne, ha csak élő emberről lehetne utcát elnevezni, de akkor meg túl sokszor cserélődnek az utcanevek, az sem az igazi. Nem praktikus.
Abban van valami, hogy példaképnek szánják azt az embert, akiről utcát neveznek el, ez volt talán eddig a legjobb válasz, de példaképek a jelenben is vannak, ehhez nem kell régen élt emberek nevét tartósítani. Ez, hogy példakép, nagyjából jó válasz arra a kérdésre, hogy miért éppen arról az emberről nevezik el az utcát, de nem igazán válasz arra, hogy miért éppen emberről és nem valamilyen természeti jelenségről, vagy arról a közeli településről, ahová visz az út, stb, de még így is a 3. válasz a legjobb eddig.
Az első válasz is igaz, de semmitmondó. Valamiről el kell nevezni, valóban. De miért éppen emberről?
A második válaszadót pedig megkérdezném a tisztelet szó jelentéséről. Nekem elég speciális véleményem van erről a szóról, de ez nem tartozik ide, csak akkor írom le, ha valaki rákérdez.
Mindhárom válaszra "félig hasznos" gombot nyomtam.
Egyrészt sok az utca, kell sok név. A helyiek által kézenfekvőnek ítélt nevek többnyire semmitmondóak. Elő kell rántani egy csomó nevet, és elő is veszik, valahonnan a múltból, a történelemből és a művészetekről. Intézményeket pedig gyakran az alapítójukról neveznek el, bár ez iskolák esetén például nem járható út.
Hogy 50-100 év után nem tudják, kicsoda? Annál jobb! Van hova tenni az elmúlt század nagyjait.
"ha pl állatokról, növényekről, évszakokról, vagy közeli településekről neveznek el utcát, akkor mindenki tudja akár 100 év múlva is, hogy miről kapta a nevét az utca."
Aha, érteni mire akarsz kilyukadni.
Az utcanevek között ilyenek is vannak, mint amiket említettél és az emberekről elnevezett utcák valójában csak egy kis részét teszik ki az utcaneveknek. Gorsan néhány példa, nyilván a teljesség igénye nélkül.
Debrecen
- harcászat: Diadal, Golyó, Gyalog, Kapitány, Lovas, Nyereg, Százados, Töltény
- fegyverek: Bajonett, Buzogány, Gránát, Kard, Puska, Szurony, Tőr
- madarak: Rétisas, Fürj, Fogoly, Fácán, Szárcsa, Vércse, Fülesbagoly, Macskabagoly
Celldömölk
- növények: Aranyeső, Árvácska, Bodza, Búzavirág, Harangvirág, Kökény, Levendula, Vadrózsa
Budapest
- halak: Angolna, Balin, Busa, Dévér, Compó, Naphal, Pikó, Törpeharcsa
- fák: Almafa (utca és köz egyaránt), Barackfa, Cseresznyefa, Fügefa, Kis nyírfa, Körtefa, Meggyfa, Szederfa, Szilvafa
- csillagászat: Jupiter, Kozmosz, Mars, Merkúr, Plútó, Rakéta, Űrhajós, Vénusz
- madarak: Aranylúd, Csicsörke, Flamingó, Füstifecske, Gyurgyalag, Hantmadár, Hóbagoly, Kolibri, Marabu, Rétihéja, Sarlósfecske, Székicsér, Vadkacsa
- mesterségek: Asztalos, Kocsmáros, Kovács, Kőműves, Lakatos, Szabó, Szakács, Szántó, Szűcs, Takács, Varró
- családi viszonyok: Cimbora, Fivér, Gyermek, Koma, Menyasszony, Násznagy, Nővér, Pajtás, Sógor, Szomszéd, Unoka, Vőlegény
Bőven elfér és jogos is a híres emberekről elnevezett utcák névadása is. Na meg azért egy utcanév ugyanúgy használható azonosításra, akár ismerjük az elnevezését akár nem. Sokan meg ugyanúgy nem ismerik a székicsért mint Fadrusz Jánost.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!