Mit tegyek, ha nem szeretek másokat kibeszélni?
Nem akarok álszentnek tűnni, nekem is vannak néha negatív, kritizáló gondolataim másokról, amiket nagy ritkán ki is ejtek a számon, de általánosságban nem szeretek másokat kibeszélni.
Néhány éve ugyanis felvettem azt a szokást, hogy a jót keresem másokban, és mert ez örömöt okoz, ellentétben a folytonos kritizálással, teljesen a részemmé vált - na meg alapvetően szeretem az embereket is. Nem jó érzés, ha másokról rosszat kellene szólnom, mert ilyenkor arra gondolok, hogy "Ugyan, van egy halom jó tulajdonsága, miért nem arról beszélünk?", na meg felrémlik bennem, hogy érezné magát, ha tudná, hogy épp a földbe döngölik az egyébként nálánál semmivel nem jobbak. Álszent dolognak tarom azt, hogy folyton lenézzünk másokat...
A problémám az, hogy az emberek általában szeretik leszólni a másikat. Sok ismerősöm és barátom van mindenféle körökből, ezért észrevettem, hogy ez amolyan általános szokás (tisztelet a kivételnek), de engem már-már zavarba hoz, mikor valaki felháborodottan fújolog egy másik emberről, és közben nagy szemekkel várja, hogy én is helyeseljem a véleményét.
Ez tegnap bukott ki,mikor egy egyébként nagyon aranyos barátnőmmel sétáltam, és elkezdte ecsetelgetni, hogy mennyire utálja egy közös ismerősünket, milyen hülye és barom, satöbbi...de ez is csak amolyan felszínes véleményformálás volt az ismerősünk egyszeri viselkedése alapján.
Szóval, ilyenkor általában mélyen hallgatok és nem felelek, illetve próbálom elterelni a beszélgetést, vagy valami békítő dolgot beszúrni - csak ez ritkán sikerül. De engem tényleg zavar és bánt, amikor így viselkednek...tudom, hogy nem kellene magamra vennem mások butaságát, de nem értem, hogy egyébként nagyon jófej és kedves emberek hogyan tudnak átváltani kegyetlenül mocskolódóba? Miért jó ez nekik? Mivel lesz könnyebb az élet, ha másokat kritizálunk, ahelyett, hogy a pozitív oldalukra koncentrálnánk?
Na meg hogy kezeljem ezeket a helyzeteket?
En is probalom mindig a jot meglatni az emberekben es tapasztalom, hogy sokan nem igy vannak ezzel. Az, hogy mit teszek, az attol fugg, hogy jogosnak erzem-e a kritikat. En is szoktam kritizalni, ha valami nagyon sulyos, engem vagy mas embereket erinto dologrol van szo vagy epito jellegu kritika, esetleg ha kikerik a velemenyemet. Viszont az olyan jellegu leszolasoktol, mint a "lattad, hogy Mari piros nadragjahoz milyen ocsmany kek cipot vett fel?", "nem artana szoliznia" vagy "mekkora barom, hogy nem tudta a ketismeretlenes egyenlet megoldasat" egyszeruen magamban orditok, kifele pedig nem szolok semmit, atvaltok masik temara vagy a beszelovel fuggo viszony szerint ha megtehetem, akkor azt mondom "nem vagyunk egyformak. Szive joga azt tenni, amit o szeretne". Ilyenkor alt. csend van vagy mas tema jon, az mar nem erdekel, ha rosszat gondol ezert, mert ugyis csak negativan akar gondolkodni, hat tegye. Esetleg azt is mondhatod, hogy "nem ertek teljesen egyet veled ebben x y okbol" es ha megmagyarazod, talan mas szemszogbol fog ranezni es megerti jobban. Utalom a pletykat, a kibeszelest. Egyeseknek ebbol all az elet, mivel olyan unalmas, megkeseredett eletet elnek, hogy a napjaikat ezzel dobjak fel. Mindig van igy beszedtemajuk es egyszeruen jol esik nekik, hogy mast leszolhatnak, mert igy magukat magasabbrendunek erzik.
Persze lehet ok a kibeszelesre. Gondolok itt pl. a regi vedonomre, aki agyba-fobe szivatott (mint kiderult mindenkit) es elmondtam mindenkinek a tapasztalatomat, hogy tudja, aki hozza megy, hogy mire keszuljon. Ez szerintem epito jellegu kibeszeles es az alany okot adott ra. Szoval helyzete valogatja, de van, amikor hasznos, ha az alanyrol tapasztalatot ad at...hogy ez eppen negativ, az mar az alany hibaja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!