Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Kik szokták mamának hívni az...

Kik szokták mamának hívni az anyjukat?

Figyelt kérdés

A pesti zsidókról tudom, meg talán egyes helyeken a tótok, egy tót származású ismerős szerint.

(A külföldi filmekben is azért "mamázzák" az anyjukat, mert a fordítást zsidók csinálják.)

Ti kikről tudtok?


2022. márc. 15. 08:22
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:

10

Te hülye vagy. Ha egyértelműen fogalmazol, akkor nem nekem kell találgatni, hogy mit is akartál kifejezni.

Milyen zsidózás? Az érdekelt volna, hogy vannak-e még népcsoportok, ahol az anyát mamának nevezik. Mivel amerikai filmek szinkronjában ez mindennapos, de a mindennapokban nagyjából nullához közelít a gyakorisága. Más is írta, ugye, hogy még soha nem hallotta élőben.

Azt meg tudom, hogy pesti zsidók szokták mamának nevezni az anyjukat, feltehetőleg a jiddisből adódóan. Több kedvenc íróm műveiből tudom, például, akikről azt is tudom, hogy zsidók. (Mármint, a mamázók.)

Itt nálunk viszont a zsidók se mamáznak. A helyi zsidó közösség vezetőjének családjában előfordultam régebben egy párszor, és ott anyunak hívták a gyerekek az anyjukat. Egy másik család meg majdnem szomszéd volt, náluk dettó.

2022. márc. 15. 18:39
 12/24 anonim ***** válasza:
0%

#11: továbbra sincs igazad!


A keresztény polgari családokban is mama, mami, stb az anya megszólítasa. Olvass könyveket a témában...

2022. márc. 15. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
Az a baj, kerdezo, hogy a sajat szuk kornyezetedben tapasztaltakat automatikusan kivetited az egesz vilagra. Nem, nincs ilyen hogy a zsidok mamaznak, nincs ilyen hogy a filmeket zsidok forditjak (hogy ezt honnan vetted?!), es abszolut szokasfuggo hogy hogyan szolitjak a szuloket. En is papanak-mamanak szolitottam oket, a nagymama Nagyi volt, es nem, nem vagyunk zsidok, se az anyai, se az apai agon.
2022. márc. 15. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
38%

#13: 👍👍


Nem képes felfogni, h a mikrokörnyezete alapján nem lehet extrapolálni.

2022. márc. 15. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:

Tessék... Nádasdy Borbála grófnő... ő is maminak szólította az anyukáját. Garantaltan nem zsidó!


[link]

2022. márc. 15. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
0%

Na kik? Mindenki, aki nem tartozik a legújabb nemzedékhez. Talán 30 vagy mit tudom én, hány éve kezdhették el azt, hogy a nagyit /nagyanyát /nagymamát elkezdték mamázni, a nagyapákat meg papázni. Mikor a mama=anya, papa=apa. Tegnap még csak pislogott rajta az ember, mi ez az újkeletű agybaj, ma meg már magyarázkodni keljen? Na ne... Olyan volt korábban esetleg, hogy "mami", annak van egy a mamánál öregesebb hangzása, és voltak, ahol ezzel utaltak a nagymamára, mert annyit emlegették a szomszédok, hogy így a "mami", úgy a "mami", hogy az már átragadt a családra is. De a mamád az az anyád.

Mindössze annyi a különbség az atya/anya, a papa/mama és a fater/muter páros között, hogy az első ótörökül van (ata/ana), a második szlávul (папа/мама), a harmadik svábul (r Vater/e Mutter), és ugyanazt jelentik. Ha nem akarta az ember halmozni a szóismétléseket, akkor lehetett velük variálni... De a nagyszüleidet ezekkel nem tudtad jelölni se Zalában, se Pesten, se Jászban, se Hajdúban, se Borsodban, sem a Felvidéken, illetve Föfödön, ahogy az előbbit a másik nagyanyámék mondták... A zsidók meg szerintem a jiddis, vagyis német változatot használhatták.

Még egyszer mondom, a nagyi az nem mama, hanem nagyi. Bábuska legfeljebb, ha mindenáron szlávosan akarsz beszélni.

2022. márc. 15. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 A kérdező kommentje:

Információt szerettem volna kérni, nem okoskodást.

Nem lehet, hogy régi pestiek vagytok, és ezért mamáztok?

16

"Talán 30 vagy mit tudom én, hány éve kezdhették el azt, hogy a nagyit /nagyanyát /nagymamát elkezdték mamázni, a nagyapákat meg papázni."

Apám 79 éves, és soha nem hallotta ő se, hogy valaki mamának hívta volna az anyját.

2022. márc. 16. 05:08
 18/24 anonim ***** válasza:
József Attila sem a nagyanyjához írta a Mama című versét, pedig nem volt zsidó se tót.
2022. márc. 16. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

17: mi ez a "régi pestizés"...??? Mi köze van a lakhelynek ehhez?????

Édesanyám egyetemi barátnője tősgyökeres szombathelyi. Ő is mamának szólította az anyukáját. De van szegedi ismerősünk is, aki úgyszintén... És még sorolhatnék konkrét példákat az ország különböző részeiből...

Az én korosztályomban rengetegen mama-mami-mamsi-mamsó és hasonló néven hívták az édesanyjukat.



18: majd erre az lesz a válasz, hogy de JA pesti volt... :-D :-D

2022. márc. 16. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
0%

#17: hát persze...

Apád még Teslát sem látott, tehát a Tesla nem létezik.


LOL

2022. márc. 16. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!