Tegeződni vagy magázódni szerettek jobban?
#4 miért érthető félre?
Béla minden délben eltűnik a munkahelyről 2-3 órára, a főnök megbízza a titkárnőt, hogy figyelje ki, mit csinál olyankor. A titkárnő jelenti:
"Béla minden délben elmegy a kocsijával a lakására, ott megeszi az ebédjét, jól megrakra a feleségét, elszív egyet a kedvenc szivarjaiból, majd visszajön."
Mondja a főnök: "ha csak erről van szó, akkor váljék egészségére."
Erre a titkárnő:
"Főnök úr, megengedi, hogy elmondjam ugyanezt tegeződve? Szóval Béla minden délben elmegy a kocsiddal a lakásodra, megeszi az ebédedet, jól megrakja a feleségedet, elszív egyet a kedvenc szivarjaidból..."
Nyilván, minden nyakatekert helyzetre lehet kitalálni valami formát, ami félreérthető. De ettől miért válna alapvetően félreérthetővé az egész magánzódási koncepció?
Ha az esetek kb. 99%-ban teljesen jól használható és egyértelmű kifejezésmód a magánzódás, akkor miért baj, ha lehet olyan faramuci helyzeteket kreálni, amelyekben nem?
A titkárnő mondjuk fogalmazhatott volna ily módon is:
"Béla minden délben elmegy az Ön kocsijával az Ön lakására, ott megeszi az Ön ebédjét, jól megrakra a feleségét is, elszív egyet a kedvenc szivarjaiból is, majd visszajön."
És akkor tejelsen egyértelmű, hogy kiről van szó. (Nyilván, persze, úgy már nem lenne félreérthető, tehát vicces a vicc.)
Semmivel sem érzem nyelvtanilag, stilisztikailag egyszerűbbnek a tegezést a magázásnál.
Ahol inkább gondot látok az az ön vs. maga.
Utálom a magázódást. Szerencsére a munkahelyen tegeződés van. Ügyfelek esetében pedig tényleg csak a 60 évesekkel megy ez a magázódós történet.
28f
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!