Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Tegeződni vagy magázódni...

Tegeződni vagy magázódni szerettek jobban?

Figyelt kérdés
Én inkább tegeződés párti vagyok. Sokkal könnyebb így megszólítani valaki és egyszerűbb is. Sokan azt mondják, hogy ezzel nincs tisztelet, de szerintem tegezve is lehet maximálisan tiszteletet adni és magázódva is el lehet küldeni valakit a fenébe.
2022. jan. 27. 08:25
1 2
 1/18 anonim válasza:
73%
Tegeződni :)
2022. jan. 27. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
77%
Magázódni. 24N
2022. jan. 27. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
62%

Tegeződni. A magázódást mindig is gyűlöltem. Ráadásul tök félreérthető is lehet.

36N

2022. jan. 27. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
#3 Miért érthető félre?
2022. jan. 27. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, kivel beszélek. Egyáltalán nem esik nehezemre magázódni, ha olyan a helyzet, sőt, rettenetesen érzem magam, ha letegez valaki, akivel nem vagyok olyan viszonyban.
2022. jan. 27. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
66%

Helyzettől függ. Magánéletben nyilván tegeződöm, de azért már nem vagyok oda, amikor a boltban letegez a vadidegen pénztáros. Amikor pedig hivatalos helyzetben tegez az ügyintéző vagy az orvos, azt kimondottan utálom, és nagyon rossz a véleményem róla.

36/N

2022. jan. 27. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
41%

Tegeződni szeretek jobban. A magázódást feleslegesnek tartom.


"de szerintem tegezve is lehet maximálisan tiszteletet adni és magázódva is el lehet küldeni valakit a fenébe."


Teljesen igazad van.

2022. jan. 27. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

6-os vagyok.

A tegeződés-magázódás különbsége a mi nyelvünkben és kultúránkban nem kizárólag a tiszteletadásról szól, hanem arról is, hogy milyennek érezzük a kettőnk közötti kapcsolatot. A magázódás feltételez egyfajta távolságtartást, ami bizonyos helyzetekben szerintem fontos. Ezért nem szeretem, ahogy írtam, ha például letegez az orvos vagy a hivatali ügyintéző, mert úgy érzem, ilyenkor kellemetlenül bizalmaskodik velem. Ne tegezzen le, miközben az aranyeremet vizsgálja.

Igaz, hogy sok nyelvben nincs külön tegeződés és magázódás, de ott kialakultak a nyelvi tiszteletadásnak egyéb eszközei. Itt ez van. Igaz, hogy szorul vissza - én is sokkal kevesebb helyzetben magázódom már, mint annak idején a nagymamám, és igényem se lenne már rá -, de kár lenne kidobni az ablakon, mert bizonyos helyzetekben igenis van jelentősége.

2022. jan. 27. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
35%
Azt nem szeretem, hogy a magyar nyelvben nagyon sok helyzetben nem egyértelmű. Más magázódást és tegeződést tartalmazó nyelvekben egyértelmű, hogy ha idegen felnőttel találkozok nem haveri társaságban, akkor magázódok és kész. Szóval az a kérdésre a válaszom, hogy azokat a szituációkat szeretem, amikor egyértelmű.
2022. jan. 27. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%
Idegenek esetében a magázódást tartom természetesnek.
2022. jan. 27. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!