Miért terjed jobban online a tegeződés, mint személyes érintkezésben?
Azt mondják az emberek, hogy a személyes érintkezés közvetlenebb, mint az online kommunikáció. Ebben lehet is igazság.
De azt is mondják, hogy a tegeződés közvetlenebb, mint a magázódás. Ezt én is így érzem, közvetlenebbnek, praktikusabbnak és természetesebbnek gondolom a tegeződést.
Ennek ellenére mégis az online térben terjed jobban a tegeződés. Vagyis a kevésbé közvetlennek mondott közegben terjed jobban a közvetlenebb társalgási mód. Sőt, a netikett kifejezetten ajánlja is a tegeződést. Ha az online térben már majdnem megvalósult a kizárólagos tegeződés, akkor a közvetlenebbnek mondott személyes érintkezésben miért fordul elő még olyan sokszor a magázódás is? Nincs ebben ellentmondás?
Kb. '92-től egy apróhirdetési újságban volt egy netes fórumhoz hasonló dolog. Az újságban lévő kuponnal lehetett feladni hirdetést, és az egyik hirdetési részlegben kizárólag ilyen fórumos dolgok voltak, tetszőleges szöveget meg lehetett jelentetni. Volt, hogy 4-5 ilyen A3 méretű oldal is tele volt írva ezekkel az apró betűs üzenetekkel, saját agyszüleményekkel, stb.
Na, ezt csak azért említem, hogy már ott is általános volt a tegeződés, mert ugye senki nem tudta, hogy a másik 10 éves vagy 80. (Mindkettőre volt példa.) Aztán néha voltak fórumtalálkozók, ott aztán meg lehetett lepődni, hogy akit az ember egy hülyegyereknek gondolt és tegezett, az egy jó fej nyugdíjas... De az idősek is természetesnek vették a kölcsönös tegeződést, még személyes találkozásnál is, pedig az akkori világban azért nem volt elterjedt a generációkon átnyúló tegeződés. A fiatalok akkoriban nyilván nem tegezték volna le a 30-50 évvel idősebbeket, ha legelőször nem a virtuális térben kortalanul, hanem személyen találkoznak, és tudják, mennyi idős a másik.
A netikett része a tegeződés. Itt ez a szabály.
A tegeződés pedig nem közvetlenebb, csak informális.
Még annyit hozzátennék, hogy a netes kommunikációban is létezik magázódás, de van egy gúnyos felhangja. Főleg FB kommenteknél figyelhető meg, hogy azt magázzák, akit hülyének néznek.
Viszont akivel élőben magázódom, azzal értelemszerűen neten is. Pl.a gyerekem osztályfőnökének magázva írok Messenger-üzenetet.
#6 Amikor neten valaki megsértődik a tegezésen, mindig direkt valami ultraudvarias szöveggel szólok vissza :D
„Elnézést, nem tudtam, hogy Kegyed nem szereti a tegezést.”
„Igaza van Nagyságodnak abban, hogy nem őriztünk együtt libát, csak a netikett értelmében vettem a bátorságot, hogy tegezzem Méltóságodat.”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!