Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Manapság szokás még a gyász...

Manapság szokás még a gyász jeleként, csak feketét viselni, hosszabb ideig?

Figyelt kérdés

20 éves lány vagyok, de én viselni fogom a feketét.

A ti családotokban, környezetetekben hogy szokás?



2021. aug. 19. 20:22
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%
Nagyváradon magyaroknál 1 évig szokás és mindenki tartja.
2021. aug. 21. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
55%
Nem hiszem. Persze én falun nőttem fel, időseknél jobban látom 40+-os korosztály, hogy néhány hétig, hónapig feketét hordanak, egyes idősek pedig akár egy évig is. De a mai generációban nem hiszem, hogy ez számít már. Én mikor közeli családtag ment el, a temetésig feketét hordtam, utána pedig mindent a régi kerékvágásban. Ezt is csak azért tettem, mert falun még megszólnak, képesek akár az utcán is megállítani, mivel mindenki ismer mindenkit, hogy "miért nem feketét hord, biztos nem is gyászol, nem tiszteli meg a halott emlékét" stb. Magamtól nem hordtam volna feketét egyébként. Ettől nem tisztelek meg senkit.
2021. aug. 23. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
10-es vagyok. Minkahelyen, iskolában semmiképpen se. Ezekre a helyekre nem szabad bevinni a magánéletét. Ha otthon boltba mész vagy ilyesmi csak ha belső késztetés van a sötét szín viseletre akkor. De manapság inkább akkor szólnak meg valakit ha feketében van. Én ezt tapasztaltam.
2021. aug. 23. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

Most halt meg valakim, ma volt a temetés, én egy ideig mindenképp feketét fogok viselni.

Egyéni döntés kérdése.

23N

2021. aug. 26. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim válasza:
80%
Pontosan addig kell, amíg az jó Neked. 8 hónapja nem tudom levenni, pedig próbálom, tudom, hogy a párom akit gyászolok, már régóta "morog" miatta, de még kell, mert melegít, megnyugtat. Az nem érdekel már, hogy ki mit gondol, mert aki elitél az nem érzi a fájdalmam.Hallgass a szívedre!
2021. okt. 17. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 Godaime ***** válasza:
24%
Pirosban talán nem éreznéd ugyan azt a fájdalmat?
2021. okt. 19. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 5 és fél hónapja halt meg a nagymamám, a rokonom, akihez a legközelebb álltam (jó, talán egyik tesóm és anya hasonló szinten vannak) és a halála után minden egyes nap viseltem valami feketét 1-2 hónapig. Aztán jött a nyár. Akkor minden egybefolyt, megtudtam az érettségim eredeményét, bementem egy sulis találkára, bankettünk volt, elballagtam, felvettek egyetemre, egész nyáron nyaralgattunk, 1* zugittam egy barátnőmmel, jött az egyetemi gólyatábor és elkezdtem a felsőoktatást. Mindenféle adminisztráció, amit sosem csináltam, város, amit nem ismerek, minden új. Sosem "tartottam fenn magam" korábban, így az első hónapom egy anyagi katasztrófa volt, meg minden bajom volt ezen kívül is. Annyira zajlottak körülöttem a dolgok, hogy szerintem nem tudtam gyászolni.

A legjobb barátom felhívta rá a figyelmem, hogy nagyon hirtelen felemlegetem azt, hogy ő már nem él és még szerinte nem vagyok ezen túl és traumám van, na azóta szinte csak feketét akarok hordani minden nap. Ha nem fekete a pólóm, ráveszek egy fekete pulcsit vagy legalább a nadrágom legyen az. A cipőm, táskám, tolltartóm, laptopom szerencsére egész évben fekete, ahogy itthon, ahol agyalgatni szoktam, az ágyneműm is. Belegondolva, a hajamat is a temetés után festettem sötétre, mert zavart, ahogy rikít.

Szóval sok mindent nem tudok mondani, annyi viszont biztos, hogy az én lelkiismeretemnek jót tett a fekete szín viselése, mert mamám hagyománytisztelő volt, minden halál után sokáig viselte és érezte is a gyászt. Olyan érzésem volt/van, hogy azáltal, hogy sötétben vagyok, tiszteletet adok az ő akaratának és kb el is várná tőlem, hogy hordjam. Ha nem hordanám, elfogadná, de belül puffogna, tudom, ha még élne és mondjuk nem ő halt volna meg, hanem más közeli rokon.

2021. okt. 23. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

17-es!

Köszönöm hogy leírtad.

Én tudom hogy nem a fekete viselése határozza meg a gyászt és hogy belül mi van, de nekem is valahogy "jobb" érzés feketében lenni. Valahogy ezt érzem magaménak, néha felveszek 1-1 egyszerűbb színt, de van hogy mindenem csak fekete.

2021. okt. 23. 20:38
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

Szívesen, örülök, ha neked hasznos volt, magamnak meg jól esett kiírni:)

Nekem a fekete ilyen "körül ölelős" szín és jobban érzem tőle magam, a többitől valahogy újabban feszengek és el akarom takarni őket magam elől. Pl a karközőim is kicsit idegesítenek most, ahogy a kabátom színe is. Jövőhéten is próbálok annyi sötétet hordani, amennyit csak tudok, most úgyis szezonja van (halottak napja, Halloween, Mindenszentek meg ősz vége tája ugye) és remélem egy idő után majd tudom élvezni újra a színes ruháimat is.

2021. okt. 23. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!