Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Titeket mennyi idős korotokig...

Titeket mennyi idős korotokig tegeztek idegenek, pl boltban?

Figyelt kérdés
Én 38 éves vagyok, és a mai napig 10-ből 9-szer tegeznek. Igaz, akivel megismerkedek és szóba kerül a korom, mindig meglepődnek, mert sokkal kevesebbnek néznek. Aminek persze örülök. Korábban, fiatalabb koromban is így volt. Egyetemistaként pl azt hitték, hogy gimis vagyok. Titeket általában meddig tegeztek?
2021. jún. 19. 11:55
1 2 3 4 5
 31/46 anonim ***** válasza:
41%

Gondolom, a kedves maradi emberke, aki mindenkit magáz és szerinte az az alapvető, arra nem gondol, hogy a sima magázás egy korosztállyal azelőtt, hogy őt felnevelték, még legalább akkora fokú tiszteletlenségben számított, mint szerinte ma a tegezés.

Akkoriban ugyanis az emberek társadalmi rangja szerint illett mindenkit megszólítani - tekintetes, nagyságos, méltóságos, főméltóságú, stb úr/asszonyként -, és ha hihetünk Jókainak, még az sem volt mindegy, hogy a neve elé vagy utána tették ezt a

megszólítási formát.

Ezeket elhagyni vagy nem megfelelően alkalmazni kifejezetten sértő viselkedés volt, de gondolom, ma ennek ellenére ezeket a szabályokat már nem tartja be, mert nem időszerű.

Csak éppen ezen az alapon a tegezésen felháborodni sem idöszerű, és aki nem képes haladni a korral, az egyszerűen maradi ember, nem pedig jól nevelt.

Aki meg emellett még ok és konkrét ismeretek/bizonyítékok nélkül rágalmaz másokat (pl. a származása miatt jutott be egyetemre, nem ismeri az irodalmat, stb), az szégyellheti magát, mert ez még a saját illemkódexe szerint sem elfogadható viselkedése.

2021. jún. 22. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/46 anonim ***** válasza:
0%

„ De nem vagyunk egyformák.“


Nem, valóban nem. És ezért hálát is adok:D

2021. jún. 22. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/46 anonim ***** válasza:
52%

31

És KI ültetett téged a zsüribe, hogy kiállítsd mindenről és mindenkiről, hogy maradi-e, elfogadható-e, időszerű-e?

2021. jún. 22. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/46 anonim válasza:

31-es, köszönjük a történelem órát, de ez AKKOR volt, így nem is értem, hogy jön ez ide.


Szépen kicsavartad a szavaim, de rendben, megpróbálom még egyszer megfogalmazni, mi az ami fájt a példámban, amit korábban írtam. Nem maga a tegezés ténye, hanem a kölcsönösség hiánya. Amennyiben én vagyok a megszólításban a kezdeményező, és akit én ismeretlenül magázok (gondolván ennyivel mégis megtisztelem kezdésnek), az ismeretlenül ne tegezzen vissza. Ezt hívják csendőrpertunak is, ha jòl tudom.

Ha a másik fél kezdeményezi a megszólítást, és netalán tegezve, az kevésbé fáj. Megvonom a vállam, s tegezem őt akkor én is, és így máris megint ott a kölcsönösség.

2021. jún. 22. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/46 anonim ***** válasza:

34-es: szerintem nem rád vonatkozott a 31-es válaszon, hanem arra az úriemberre, aki közölte, hogya tegezés primitív, elítélendö dolog, ezt a külföldröl visszatelepülö emberek hozták be MO-ra, és szerinte a magázás a normális minden esetben.

Szerintem meg egyáltalán nem gond a tegezödés, ez a mai élettel jár, és az sem zavaró, ha 60+ évesen letegeznek a boltban, visszategezem az illetöt és kész. Söt szerintem sokkal közvetlenebb, egyszerübb lenne, ha a magázást szüntetnék meg, de idövel úgyis kihal.

2021. jún. 22. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/46 anonim válasza:

35


Oké, lehet.

Én nem ítélek el részemről senkit, csak simán leírom, hogy mi esik jól vagy mi nem. Nekem valahogy nehezemre esik egy idegent a kezdetektől tegezni, amíg az nincs felajánlva. De remélem ez még nem ok arra, hogy maradinak kiáltsanak ki, és hogy ekkora indulatok kereszttüzébe kerüljek. Senkit se bántottam.

2021. jún. 22. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/46 anonim ***** válasza:

Mondom, nem rád értettem, csak véletlen kerültél bele, elnézést.

Alapesetben én sem tegezek le mindenkit - helytöl meg helyzettöl függ -, de ha valaki letegez, nem tartom sem sértésnek, sem tiszteletlenségnek.

2021. jún. 22. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/46 anonim ***** válasza:

37

És mégis -helyesen- LEtegezésnek írod.

2021. jún. 22. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/46 anonim ***** válasza:
Mert ez az általános szóhasználat, ezt nem érzem leminösítésnek.
2021. jún. 22. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/46 anonim ***** válasza:

39

NEM, nem "ez az általános szóhasználat". Hogy egy a magyar nyelv silányításáért lobbizó minek "érzi", az csak őt magát minősíti.

2021. jún. 22. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!