Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Magyarországon miért engedélye...

Magyarországon miért engedélyezett még a reklámokban is a gátlástalan tegezés?

Figyelt kérdés

Sokan nem tudják, hogy a nyelvtanilag is meghatározható tegezést eredetileg csak az ókori római birodalom latin nyelvében és csak a szökött rabszolgákkal kapcsolatban volt szabad használni. Később a latin nyelven alapuló olasz nyelvben is csak 1917-ben Benito Mussolini, a későbbi első fasiszta diktátor vezette be a párttagjai körében, amikor az akkori olasz király elleni mozgalmát elindította. Amikor pedig Németországban a náci Adolf Hitler, a Szovjetunióban meg J. V. Sztálin került hatalomara, akkor ők is átvették azt és az úgynevezett csendőrpertut. Valószínűleg azért, mert Mussolinihoz hasonlóan így jobban tudták érzékeltetni a diktátori egyeduralmukat. Azt azonban még ők sem engedték meg, hogy a köznyelvű reklámokban is bárki mindig és mindenkit, főleg őket letegezzen.


Mindezért nem értem, hogy manapság, amikor a koronavírusos világjárvány tartja rettegésben az embereket, miért ismétlik naponta sokszor és mindenkit letegezve még az állami tévé csatornákon is azt a felszólítást, hogy MARADJOTTHON. Ráadásul nyelvtanilag abszolút hibásan, mert egybeírják a maradj otthon tartalmú felszólítást. Manapság ez lenne a kulturáltság? Tudom, hogy jót akarnak, akik ezt írják. De vajon gondolnak-e ezzel a hibásan írt tegezéssel azokra a gyerekekre, akik Magyarországon szocializálódnak? Vajon mit éreznek majd azok amikor megöregszenek és számukra vad idegen fiatalok letegezik őket? Vagy a nyelvrontás és az ifjúság megrontásának ilyen jellegű ellenőrzése nem tartozik a médiahatóságok feladatai közé?



2020. máj. 2. 15:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
71%
Források?
2020. máj. 2. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
83%
És ha én ma letegezek valakit, annak mi köze ahhoz, hogy mi volt az ókori Rómában? Semmi. Akkor meg?
2020. máj. 2. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
91%
Meg ez a gátlástalan bajusz viselés. Piha! Hitlernek és Sztálinnak is volt, kell-e még bármit hozzátennem? Estleg annyit, hogy Július Szájzárnak meg nem volt.
2020. máj. 2. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
17%
Mert ma ilyen gagyi világ van. Ezért is kell otthon maradnod, hogy ez a világ megváltozzon.
2020. máj. 2. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
38%
A kultúra kiveri a biztosítékot! Én sem szeretem ezt a sok tegeződést. Elmegy az ember állásinterjúra és ott is letegezik. Milyen tiszteletlen világ ez!? Szóval régimódi vagyok, de nem tudok mit csinálni. Továbbra is magázok mindenkit, a tizenéves nyári diákmunkást is a boltban.
2020. máj. 2. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
57%
Inkább az önözés/magázás meg a "teccikezés" tűnne el végleg.
2020. máj. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
88%

A tegeződés eredetéről én más forrást találtam. Azt, hogy a magyar nyelvben eredetileg csak tegeződés volt, és csak a 16-17. században jelent meg német mintára a magázás. De ez mindegy is, nincs köze a mai állapotokhoz.


A reklámban meg két szó a maradj otthon, csak akkor írják egybe, ha # van előtte, mert ennek a jelnek az a tulajdonsága, hogy csak egybeírt szóra, kifejezésre vonatkozik, csak egybeírással működik. Ezt tehát nem helyesírási kérdés.


A tegezés terjedése pedig nem feltétlenül nyelvromlás, hanem inkább csak egyszerűsödés, és mindenkinek a saját egyéni ízlésén múlik, hogy romlásnak vagy javulásnak érzi-e.

2020. máj. 2. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
93%

A felszólító módból is következik a reklámban a tegeződés. Sokkal egyértelműbb így.


Ha úgy fogalmaznak, hogy "Maradj otthon!", azt mindenki érti, még az is, akinek esetleg nem tetszik, hogy letegezték.


De ha az a szöveg, hogy "Maradjon otthon!", akkor a legtöbb ember először visszakérdez: "Ki?" és csak a következő gondolat az, hogy ez magázás.


Áthidaló megoldás lehet a többes szám első személy: "Maradjunk otthon!", de ez meg elég erőltetett...


Tehát ha felszólító mód van egy reklámban, akkor a tegezés a legegyszerűbb, legegyértelműbb, legcélszerűbb. Ezért engedélyezik és ezért így fogalmazzák akár az állami szervek is egy államilag támogatott felhívásban.

2020. máj. 2. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
94%

Először is, a klasszikus latinban nem volt megkülönböztetett tegezés és magázás, az E/2 névmás "tū", a T/2 pedig "vōs" volt. Az újlatin nyelvekben a többesszámú névmást a középkor-újkor környékén kezdték el magázó alakban használni, tehát pl. a franciában a "tu" jelentése 'te', míg a "vous" 'ti, ön, önök'. A többesszám tisztelettel, magázással való azonosítása sok nyelvben megvan, például a legtöbb szláv nyelvben, vagy a finnben. A magyarban is a tegezés az eredeti, a magázás csak a 17. sz.-ban alakult ki.

Egyébként nem nagyon tudok olyanról, hogy kialakul egy személyes névmás, ami kevésbé tiszteletteljes, mint az addiginál, és átveszi az előzőnek a helyét. Az ellenkezőre viszont van számos példa, hogy az eredetileg tegező névmás kihal, és a magázó átveszi a helyét. Az angolban például eredetileg az egyesszámú névmás a "thou" volt, a többes pedig "ye/you", viszont a tisztelet azzal fejezték ki, hogy többes számot használtak. Végül annyira elterjedt a magázás (ami eredetileg csak többesszámvolt), hogy már családon belül is azt használták, és végül csak az maradt fenn. (Ezért nincs a modern angolban külön E/2 és T/2 névmás).

Egy hasonló jelenség figyelhető meg a spanyolban, ahol egyes számban mindenhol különbözik a tegezés "tú" és magázás "usted", többesszámban viszont Latin-Amerikában csak a magázó "ustedes" névmást használják, a tegező "vosotros/as" csak Spanyolországban maradt fenn.

A portugálban pedig a többesszámú tegező "vós" még Portugáliában is régiesnek számít, és a magázó "vocês" veszi át a helyét, Brazíliában sok helyen pedig már az egyesszámú "tu"-t sem használják, és a magázó "você"-t részesítik előnyben.


Theát nem helyesek azok a nyelvtörténeti adataid, hogy a magázás volt előbb.

2020. máj. 2. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

„Továbbra is magázok mindenkit, a tizenéves nyári diákmunkást is a boltban.


Áh! Szóval te vagy a típus, aki erőszakosan folytatja a magázódást, annak ellenére is, hogy a másik a tervezést preferálná.

A tisztelet pedig egyáltalán nem a magázódás és tegeződés függvénye.

2020. máj. 8. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!