Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Normális, ha egy kedves...

Normális, ha egy kedves illető megsértődik azon, hogy az ember “Jó napot”-tal köszön neki, és nem azt mondja, hogy “Jó napot kívánok”?

Figyelt kérdés

Nem friss az eset, de egyetlen egy ismerősöm volt eddig életemben, aki képes volt felkapni azon a vizet, hogy “Jó napot”-tal köszöntem neki, mert szerinte kizárólag a “Jó napot kívánok” a tisztességes forma.

Ezért az egyetlen mondatért anno képes volt fél órán keresztül üvölteni velem, mindezt rendkívül megalázó, megszégyenítő karakterrel.

Ekkor még fiatal voltam és ostoba: még el is bőgtem magam előtte.

Elmondta azt is, hogy (amúgy kb. csak ötöd-hatodrészt) voltak nemes ősei, tehát ha valaki, ő aztán “naggggyon” vágja, mi a módi.

Nem akartam közbeszólni, én is nemesi családból származom, ergó mi sem a “csá, csumi, csőtészta, palacsintasütő” kategória vagyunk. A létező összes ismerősömmel tisztelettel kommunikálok, megválogatom a szavaimat, nehogy véletlenül bárkit megbántsak vele, úgy gondolom, a szókincsem, a deklamációm sem minőség alatti, szóval nem nehéz elhinni, miért gyakorolt rám ez ilyen negatív hatást.


Rengeteg platformon olvastam a témában, viszont SEHOL nem találtam olyan információt, miszerint a “Jó napot!” forma udvariatlan vagy hiányos lenne, sőt: formális kommunikációban ugyanúgy elfogadott, mint a (mindössze egy szóval hosszabb) verzió.

Ha pár másodperc alatt halad el bárki a másik mellett, és nem akar hosszú kommunikáció a bonyolódni, általában nincs is igénye többre.

Az angol, és a többi nép is csak azt mondja: “Good morning”, nem pedig azt, hogy “I wish You a good morning”.


Most akkor mi az igazság?

Tényleg csak ez az alak helyes, vagy az egész problémázása csak egy mondvacsinált hiszti volt?



2020. ápr. 18. 14:56
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
81%

Van némi különbség. De ezen csak azok szoktak fennakadni, akik vagy kisebbrendűségi érzésben szenvednek (ők maguknak bizonyítanak) vagy rigorózusak. Ilyen fennakadásokba nem szabad belebonyolódni.

Eszerint viszont annyira megérintett a dolog, hogy sok év után is előhozod, annyira bánt. Nem kéne. Túl kell lépni rajta, senki sem tökéletes.

2020. ápr. 18. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
90%

Én is úgy tapasztaltam, hogy ez a tanárok dilije :D Jó látni, hogy más is erre jutott. Amúgy Kérdező, feltételezem, volt valamiféle kiszolgáltatott viszony közted és a hárpia között. (Tanárod volt? :D ) Írod, hogy nagyon fiatal voltál voltál. Róla nem írtad ugyanezt, gondolom ő idősebb. Szerintem csak azért hallgattad végig és bőgted el magad, mert féltél, hogy onnantól ki fog cseszni veled. Ez pedig nem az egyetértésedet fejezi ki, csak azt, hogy tudod, kinél a hatalom. Gondolom azóta már nem áll fenn az akkori viszony.


Mellékszál: Ami a nemes ősöket illeti, jöjjön egy kis matek. Szerintem ismered :) van 2 pár nagyszülőd, 4 pár dédszülőd, 8 pár ükszülőd, 16 pár szépszülőd, 32 pár ősszülőd. Őszülődnek összesen 64 személyt nevezhetsz, akik 64 családból származnak. Elég jó esélyed van rá, hogy ez a 64 család valamelyike valami módon nemes legyen. Akkor is ha már nekik is csak a cím maradt meg és a vagyon nem.


Jóformán majdnem mindenkiről be lehetne bizonyítani egy csepp nemes vért. Még az utcán részegedő hajléktalanról is. Ez a "kedves személy" nagyjából visszabújhat a nemes őse valagába, ha annyira fontos neki. :)

2020. ápr. 18. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
22%
'A köszöntés az illető egyén műveltségi fokának első ismertető jele." (Illem, 1891)
2020. ápr. 18. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha szigorúan vesszük, akkor tényleg csak a hosszabb forma a helyes. Mindegy, hogy más nyelvekben miként van, a magyarban ez az elfogadott. A rövidebb verzió használata apró illemtani vétség, amikhez hasonlót egyébként rengeteget elkövetünk. A többség ezeknek nem tulajdonít jelentőséget (amúgy én sem).

Egy ilyen miatt kiabálni, kioktatni a másik embert, na ez viszont nem illetlenség, hanem tahóság, bunkóság, otromba, visszataszító viselkedés. Az illem alapvetően azért van, hogy a mindennapos érintkezések során meg tudjuk adni a tiszteletet a másiknak. Az ismerősöd totál fordítva ül a lovon.

Amúgy felejtsd el az egészet, ilyen aggresszív ember véleményére nem érdemes adni, valószínűleg másokba ugyanúgy beleköt. A nemesi származásnak meg semmi köze a dologhoz.

2020. ápr. 20. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%
Legközelebb annyit kell neki mondani, hogy kívánok.
2020. ápr. 20. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az a bunkó, aki ilyenen megsértődik és kioktat!

Nekem is volt olyan ismerősöm, akinek, ha "jó napottal" köszöntem, megsértődött rajta, de nem is ez volt a gond vele, hanem hogy Ő NEM VISZONOZTA A KÖSZÖNÉST SEMMIVEL! Sőt, még el sem köszönt!! Most akkor ki volt a bunkó, én vagy ő?? Én legalább köszöntem neki, ő nem is köszönt, de kioktatott, hogy nem jól köszönök! Kész röhej! Talán a másokon való átnézés és egyáltalán nem köszönés lett volna a helyes forma, amit ő csinált??

Legközelebb, ha ilyen emberrel találkozok, vissza fogok kérdezni, hogy "ha már ilyen jól értesz az illedelmes köszönéshez, akkor hogy-hogy te nem tudsz köszönni"?? :P

2020. ápr. 29. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!