Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » "Ez a nő dolga/feladata" csak...

"Ez a nő dolga/feladata" csak szerintem nem szabadna egy gyereknek ilyennel tömni a fejét?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nagyon gyakran felidegesít engem ez a kijelentés és úgy érzem, ki kell írjam magamból..

Én kiskorom óta megkapok ilyen mondatokat a családban, ami azt eredményezte, hogy nem szeretek nő lenni és kb. 14 éves korom óta háborogtam a világ ellen, hogy ez így mennyire "igazságos". Egy pszichológus ismerősöm azt mondta soha nem mond ilyet a gyerekeinek, mert a lány úgy fogja érezni, különbséget tesz közte és a kisfia között. Ma már munkamegosztás van, mert a nő is tanul/dolgozik, és ezt tilos a lány orrára kötni! És tényleg mindkét gyereke egyenlően besegít.


Én még így készülődések alatt is megkapom,ami nagyon rosszul esik.. Segítek mindig egy csomót a ház körül, holott ha 1x valami nem csillog villog rokonostul megkapom,hogy "Ez a nő dolga ám! Segítened kell itthon!" én meg pillázok hogy egész nap azt csinálom,mégis ezt kapom. Bátyámmal mindig is kivételezés volt picit ilyen szemponból. Mert "ne ő csinálja, ő férfi" (lerohad a keze gondolom) jó de akkor mit csináljon??:D És nem haragszom rá mert nem tehet róla.. De itthon egész nap szinte semmi dolga. Ez nagyon igazságtalan és szerintem betokozott felfogás. Biztos nem engedném,hogy a lányom 2x annyi mindent csináljon csak mert "te vagy a lány" hát "kösz anya tényleg én választottam ezt nyilván". Ez bennem annyira mély sebeket hagyott, hogy gyereket sem szeretnék például.. Egyből mindenhol azt érzem alsóbbrendűként vagyok kezelve, hiába gürüzöm 2x annyit mint egy férfi, volt hogy sírtam is emiatt..


Lehet igaza van az ismerősömnek és ez ilyen gyerekkori dolgokra/megkülönböztetésre vezethető vissza? Ti mondtok ilyet valaha a gyermeketeknek?



2019. dec. 24. 18:12
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Kedves #7!


Köszönöm,hogy így együtt érzel!

Sosem voltam egy megalkuvó alkat, természetesen kiállok magamért, javarészt sikerült is változtatnom már ezen, de sok harcomba telt.


Nagyon hálás vagyok a családomnak félreértés ne essék, nagyszerű szüleim vannak! Csak van családtagom akinél fennmaradt még ez a gondokodás és mai szemmel nézve bizony fájó tud lenni..

2019. dec. 25. 00:29
 12/15 mustafa33 ***** válasza:
62%

Kedves kérdező, részben van igazad. A női/férfi szerepek nem férfi kitaláció, hanem társadalmi fejlődés bizonyos foka (ne érts félre, nem a csúcsa vagy az egyetlen helyes). De így fejlődött társadalmilag a történelem során a női alkat és nő biológia feladatából kiindulva.

Az anyaság küldetése és az erre való kizárólagos biológiai adottság és a gyermeknevelés anyai képessége határozta meg a női szerepeket a későbbiekben. A testi adottságok nem a túlélésér, megmaradásér való fizikai harcra sem a testet tönkretevő nehéz fizikai munkára predesztinálták a nőket (bár ezt sokszor nem vette az adott társadalom figyelembe). És nem csak a testi adottságok, az anya szerep sem. (Az anyának élni kell a következő generáció érdekében és nem harcban elesni.)

Ezért a háztartásban betöltött szerepe miatt a "házi" munkák lettek a nők hagyományos feladatai. Ez egy fajta munka megosztás volt. A nők nem mentek követ törni, erdőt vágni, bányászni ... Aztán az ipari forradalom a a városi életmód, a mindenféle politikai és társadalmi mozgalmak és ideológiák, ezt fokozatosan megváltoztatták. Az emancipációnak azonban voltak túlkapásai is. A nagy egyenlősködésben a nőt traktorra ültették és csodálkoztak, ha a kezdetleges gép kirázta a terhes nőből a magzatot, vagy olyan elváltozást okozott a szervezetében, hogy meg sem fogant. Mára a társadalmi fejlődés következtében kialakultak az új női szerepek, bizonyos szakmák teljesen elnőiesedtek, a nők munkába állása a férfiakat is "behozta a házba az udvarról". A háztartásban is feladatot kapnak és a családi munkamegosztás általánossá válik (legalábbis így kellene). De azért vannak szerepek amiket ha meg is lehet, sőtt kell is egymástól tanulni és bizonyos helyzetekben áttvenni, jó lenne ha megmaradnának jellegzetesen nőinek vagy férfinek. A ma hirdetett választott nemi identitás (és ennek megfelelő viselkedés) csak divathóbort és nem örök életű. Mert a természet erősebb. Vannak dolgok amikben nem helyetesíthetjük egymást nők és férfiak.

2019. dec. 25. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Mustafa33 tulajdonképpen az én szavaim benne voltak az írásodban. Ma szükség van a munkamegosztásra,mert így hozta a világ. A nő borzalmasan elfárad. Nem kell messzire mennem, sajátomban és más családjában is látom. Ugyanúgy végig gürizi az iskolákat/egyetemeket,mert mondjuk vannak kis álmai, kap állást is, aztán ha jön a gyerek az is rá marad (azért min. 70%-ban ő veszi ki a nevelés részét) és emellett hazaesik fáradtan és takarítson és főzzön.. Sok nő egyszerűen nem tudja ezt fenntartani, maximum ha háztartásbeli mert megteheti. Nna akkor azt mondanám a férfinak is van "feladata". Legyen olyan állásod, hogy eltartsd az asszonyt és a gyerekeket! Na hajrá!

Ugye itt látjuk, hogy ez teljesíthetetlen.. Ha csak nem vagy vezérigazgató 30 évesen. Elmentek az árak, ingatlanokról ne is beszéljünk,kitolódik minden esküvő, gyermekvállalás..

Nagyon sajnálom a fiatal sorstársaim jelenleg fiút lányt egyaránt,mert ekkora változásokra kényszerít a világ. Én csak azt mondom; míg elég volt otthon ülni a gyerekkel,ezt bármely asszony megcsinálta volna. Ma nem várható el munkamegosztás nélkül, ez senkinek sem feladata többé.


Szomorúan látom, hogy páran ebből kiveszik a megosztás és egyenlő szót és megbélyegzik hogy "huuuha ez feminizmus! fuj! menj a konyhába,ne gondolkozz!" és társai.. Kérdem én, hímsoviniszta tán a társadalmunk? Le kellene szállni a realitás talajára,hogy sajnos ebben élünk, változnak a szerepek. És persze sokan ezt meg ráhúzzák arra, hogy "na ugye kellett nektek.." -> a világ változásai idézték elő, nem a nők. De némely szempontból lássuk be szükséges volt (pl. szavazati jog)

2019. dec. 25. 04:21
 14/15 anonim ***** válasza:

Nem csak az adódik a női test másfajta felépítéséből, hogy a nők nem lesznek szénbányászok meg kohászok. Hanem a férfi-női munkamegosztás is.

Nem tudom, láttál-e már olyan képeket, amiken színekkel jelölik, hogy férfiak és nők mely agyterületeiket használják bizonyosfajta problémamegoldásban. Ezek a műszerekkel előállított képek azt bizonyítják, hogy nem ugyanazokat a területeket, és nem ugyanolyan hatásfokkal. Ebből adódik, hogy vannak tevékenységek, amik a nők számára sokkal kevésbé fárasztóak és idegesítőek, mint a férfiak számára. Ebből adódik, hogy pl. sok nő ha letört vagy ideges, akkor takarítani vagy mosogatni kezd. Férfiak közt nem nagyon van ilyen, mert ez nekik kínszenvedés. Egy férfinek ha baja van, inkább nekifog fát vágni vagy füvet nyírni vagy az autójával vacakolni. Nem azért, mert ez férfias cselekedet, hanem mert ez fekszik neki.

Szóval, nem azt mondom, hogy ami "női munka", azt csak nőknek szabad csinálni, de az mindenképpen helyes, hogy ők az irányítók ezekben, és a férfiak csak mint beosztottak működnek ezekben közre.

2019. dec. 25. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
49%
Utolsó: Ekkora baromságot is rég olvastam. Mi köze annak, hogy problémamegoldáskor melyik agyterületét használja az ember ahhoz, hogy mennyire szenvedés neki a házimunka? Ha a pali az autóját mossa le szép nagy körkörös mozdulatokkal, attól nem szenved, de ha dettó ugyanezt a mozdulatsort végzi kicsiben egy tányéron, akkor az kínszenvedés neki? Ne röhögtess!Azért szenvedés neki, mert nem szereti csinálni, nem azért, mert biológiailag bele van kódolva. Egy nōt sem ismerek, aki szeretné a házimunkát, mind csak azért csinálja meg, mert a párja lusta. Ha az elméleted igaz lenne, akkor minden nōnek élni-halni kéne a házimunkáért.
2019. dec. 25. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!