Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha valaki tegez, én is tegezhe...

Ha valaki tegez, én is tegezhetem?

Figyelt kérdés

23 éves vagyok, nagyon sokszor tegeznek le idősebbek is, akár hivatalos közegben is (nem ügyfelek). Gimnazista koromban még eltűrtem ezt a csendőr módit, hogy én akkor is magázódok egy ilyen esetben, ha engem tegeznek, de mióta nem vesznek körül tanárok ilyesmi elvárásokkal, felnőttként úgy élem meg, hogy engem tegezni egy idegennek ugyanolyan tiszteletlenség (pontosabban annak vehetném), mint fordítva. Tehát nem jelenthet gondot, ha nem magázódva reagálok vagy kérdezem meg. Eddig nem sértődött meg senki, viszont volt, akin úgy vettem észre, hogy meglepte a reakcióm...


Nem tudom hivatalosan milyen illem vonatkozik rá, én azt látom logikusnak, ha ezzel érzékeltetem a határaimat (magyarán ugyanaz jár nekem, mint a beszédpartneremnek és ha ő kérdés nélkül tegez, akkor úgy vagyunk egálban, ha ezt én is megengedhetem magamnak kérdés nélkül).


2019. okt. 15. 12:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
32%
Igen, ha egy nálad idősebb tegezni kezd, akkor utána neked is tegezni illik őt.
2019. okt. 15. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
75%
Nem ilenne ugyan, de ilyen esetben sztem vissza tegeződhetsz te is.
2019. okt. 15. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
28%
A válasz: nem. Vagyis ha valaki szidja anyádat, akkor szerinted az a helyes, ha te is szidod az ő anyját és akkor minden rendben van ? Az illem előírása szerint ismeretlen felnőttet nem tegezhetsz annak engedélye nélkül, függetlenül a korától. Így tehát téged sem tegezhet egy idegen csak azért, mert ő már 60 éves... Ha mégis megteszi, akkor vagy beletörődsz és nem tegezed vissza, beletörődsz és visszategezed (lehet ezért még egy taslit is kapsz) vagy pedig ránézel és hangosan azt mondod: Kérem, ne tegezzen (nem vagyunk barátok). Ez tehát az illem és a helyes magatartás. Az, hogy sok munkahelyen mindenki mindenkit tegez - az nem illem kérdése, hanem helyi szokás, ott alkalmazkodni kell.
2019. okt. 15. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
76%

Látom, nem nagyon tanultatok illemet. Az idősebb kezdeményezheti a tegeződést. Ez nem illetlenség, nincs mit ezen sértődni, kikérni. Ha nincs különös ok az elutasításra, akkor illik elfogadni. Ahogyan a kérdező is írta, a csendőrpertu kora lejárt.

Abban az esetben, ha mégsem szeretnéd, ha tegezzen, akkor az illően kell elutasítani. Udvariasan, nem durván.

2019. okt. 15. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
57%

Az illem akkor illem, ha betartjuk annak minden írt és íratlan szabályát. Esetedben az illem azt diktálja, hogy ne tegezd vissza az idősebbet, és pedig azért, mert az idősebb személy volt az illetlen! Ugyanis maga a korkülönbség nem hatalmaz fel senkit arra, hogy a fiatalabbat tegezze. (Felnőttekről beszélek.)

Abban az esetben, ha az idősebb személy letegezi a fiatalabbat, azonnal fel kellene ajánlania, hogy - Te se magázz, hanem tegezz engem! -. Ha ezt az idősebb személy nem ajánlja fel, no akkor mondjuk azt, hogy ez "csendőrpertu".

Tehát, ha Téged 23 évesen simán letegez egy 40 éves, és nem ajánlja fel a viszont tegezést, akkor hangsúlyosan magázzad vissza, hátha leesik neki a tantusz. Sőt, ki is kérheted magadnak!

2019. okt. 15. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
70%

Mondom, hogy nem ismeritek a szabályokat (amelyek nincsenek kőbe vésve).


Akár nullóra is letolhatjátok a válaszomat, de akkor is az van, hogy az idősnek előjoga tegezés felajánlása, ami ráutaló magatartással is történhet. Nem szükséges hosszú ciráda. Nem elfogadni súlyos sértés!!!!!!


Viszont nincs egyoldalú tegezés, egynapos, alkalmai.


Amit jogosan kifogásol a kérdező, az, hogy hivatalban, üzletben, járművön stb. nem tegezzük le egymást.

Tehát olyan nincs, hogy egy kormányablak ügyintézője úgy szóljon hozzánk, hogy szia, csücs le, vagy a dokinak sem mondhatjuk, hogy heló haver, fáj a torkom.

2019. okt. 15. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:
80%

Én visszategezek. Ahogy lediplomáztam és igazán önálló lettem, az első igazán felnőttes magamért kiállásnak gondoltam. Diplomás nyelveket beszélő (fiatal) felnőtt nő vagyok. Az tegez, aki ismer, akinek megengedem stb. Csendőrpertu ott maradt az előző évezredben, ahova való :D

Kormányablakban jártam így, sorra kerülök, napszaknak megfelelően köszönök. Válasz: "szia!" Mire én naaaaagy mosollyal: Szia! Mire az ügyintéző hölgy : Ismerjük egymást? - Nem tudom, az előbbi alapján azt hittem. 10-ből 10 ilyenkor zavarba jön, és leesik neki, hogy mi van. Vérmérséklettől függően maradnak a tegezésnél/magázásnál. Én úgy gondolom, illik a vevőnek/ügyfélnek előre köszönnie, és ezzel kijelölve a határokat, bár ez kontextustól is függ. Pl egy mekiben a 18 éves srácot nyilván sziával köszöntöm. De a 18 éves rendőr(jelölte)t nem fogom letegezni igazoltatás közben akkor se, ha általánosban alattam járt és együtt túrtuk a taknyunkat szünetben.

Szóval teljesen megértelek

2019. okt. 15. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
65%

#6-os válaszadó!

"akkor is az van, hogy az idősnek előjoga tegezés felajánlása, ami ráutaló magatartással is történhet"


Az idősnek előjoga a tegezés FELAJÁNLÁSA, ez valóban így van, a felajánlás azonban abból áll, hogy ezt szóban jelezzük. De amit a kérdező írt, ott nem erről van szó. Ráutaló magatartás ebben az esetben pedig nem létezik, ugyanis egy huszonéves nem biztos, hogy meri önmagától visszategezni a nálánál 20-30 évvel idősebbet, hacsak az idősebb ezt szóban nem kérte!

De mindegy, itt már mindenki Amerikájáról van szó, legyen az bármilyen illemet érintő dolog.

2019. okt. 15. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
21%
istenem de nevetséges azon vergődni, hogy letegeznek. egyszer legyen valami komoly probléma az életetekben, aztán rögtön megszűnik ez gondnak lenni.
2019. okt. 15. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Nekem nem az okoz gondot, ha letegeznek. Örömmel tegeződöm, nem érzem tiszteletlennek. Azt érzem annak, ha valaki letegez kérdés nélkül, de magának kikéri, ha én is ezt teszem. Legalábbis meglepődik rajta. Én jellemzően magázással (inkább önözéssel) nyitok, megvárom a másik reakcióját, ha nem vagyok biztos a dologban. Utána ha sziával reagál, "ön" helyett a "te" megfelelőbb számomra.


Egyébként rendszerint férfiak játsszák ezt velem, vagy korombeli nők. Tekintve, hogy nő vagyok, elvileg nem lenne érdemes semmilyen életkorú férfinek tegeznie kérdés nélkül, de ha már megteszi, lehetne, hogy nem lepődik meg azon, ha viszonzom.

2019. okt. 15. 17:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!