A biblia héber nyelvben vannak idegen jövevényszavak más nyelvekből?
Az arab nyelv a mai napig olyan kozel van a heberhez hogy falra maszom tole.
Ana-ani
Anthe-atah
Hamse-khamesh
Arbaa-arba
Nahnu-anakhnu
Esmaa-shma
Ember legyen a talpan aki megallapitja hogy a bibliai heverben mi a jovevenyszo es kitol jott. Es biztos legyen benne higy nem forditva "jott".
Ezen nem lehet csodálkozni.
Már az eszperantóban is van jövevényszó, hiszen amióta azt megalkották egy csomó új fogalom keletkezett, nem csak technikai, hanem mindenféle jellegű, de a nyelvek ilyenek, hatnak egymásra.
A Biblia leírása a hagyomány szerint kb 3500 éve ( ie 15-16 sz ) a Tórával kezdődött és Eszter könyvével, történelmi adatok szerint ie 5. sz. fejeződött be. Ez alatt a héberek, később Izrael, még később ( ie 722-től ) zsidók a következő népek között, illetve országok ( birodalmak ) uralma alatt éltek:
1) Ábrahám: Babilonia ( ma Irak ), Hárán, Arámban ( ma Szíria Irakkal határos része ), Kánaán, Egyiptom. Sára sírhelyétt ( Makpéla barlang és környéke, Hebron, ma - sajnos - arab felügyelet alatt ) hettitáktól ( hittitáktól ) vásárolta Izsák végig Kánaánban, itt főleg hettitákkal volt kapcsolatban.
2) Jákob: Kánaán, Arám, Egyiptom.
Ettől kezdve 200 év Egyiptom, majd ie 722-ig Kánaán, már mint Izrael, majd ie 586-ig csak Juda ( ma a "Palesztin Nemzeti Hatóság" területének déli része ).
Ie 586-tól néhány évtized Babilóniában, majd hazatérés, de pl Eszter könyvének cselekménye Perzsiában és a Perzsa Birodalomban a "hivatalos nyelv" az arameus volt.
Ezekután: Bibliai hébernek tekinthetjük a Tóra nyelvét, mivel az az Örökkévaló szavait tartalmazza. Ezzel együtt már abban is lehetnek jövevényszavak, hisz az Örökkévaló, áldott Ő, azért mondta el, amit elmondott, hogy megértsék. A továbbiakban pedig nyilván jöttek szavak azoktól, akikkel kapcsolatban voltak.
Konkrét példa: a hónapok nevei a Babiloni időkből valók, babiloni szavak. A Tóra még azt a hónapot, melynek 15-e a Psach "a kalászérés havának" nevezi, azt mondja, ez az elő hónao és a többit csak számozza.
+++++++++
Az isz első században a beszélt nyelv már az arameus volt. Ha figyelembe vesszük a Perzsákkal kapcsolatban mondottakat, az, hogy "mind értettk", talán nem is akkora csoda.
Remélem, ezzel nem bántottam meg a keresztényeket, ők ettől függetlenül tarthatják, sőt tudhatják továbbra is csodának. ( Ilen dolgokban az az igaz, amitől a Világ kerek :) )
+++++++++
"Minden nyelvnek van egy csomo rokona. Csak mi magyarok vagyink ilyen arvak."
Ez tévedés, bizonyított téníy a finn-ugor nyelvcsalád. Ami nem jelent genetikai, etnikai rokonságot.
Azonkívül van sok török jövevényszó, nem a 150 évből, hanem még a népvándorlás korából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!