A "random" egy magyar szó?
Sokan használják ezt a tudtommal angol szót, melynek jelentése véletlen (mn.)
Erre ilyet találok:
https://www.youtube.com/watch?v=EbM-PVPGoQM
5:40-nél
Szánalom.
Te magad írod, hogy sokan használják, majd mutatsz egy példát is, ahol használják. Ez így teljesen korrekt.
Viszont min kéne szánakozni?
Persze, de attól függ, milyen környezet pontosan. Valami nagyon hivatalosban nem használnám, de simán használtam már többször tudományos előadás tartásakor.
Különben felhívom a figyelmedet, hogy a "helyes-e" nem ugyanaz, mint hogy "használatos-e hivatalos környezetben" vagy hogy használatos-e a "standard" nyelvben. A csaj szó is helyes, csak régebben átvett szó, és mégse használom hivatalos környezetben.
"Tehát ti használnátok hivatalos körülmények között?"
Nem tudok olyan szabályról, ami szerint csak olyan szavak elfogadhatóak a magyar nyelvben, amiket hivatalos körülmények között használnak.
Jövevényszó, és a BASIC programozásból terjedt el. Volt egy generáció ugyanis - az enyém - amelybe középiskolában megpróbálták beleverni a programozás alapjait, így pl. a változókat, ciklusokat, feltételes elágazásokat, és természetesen az RND függvényt is, amely a "random", azaz véletlenszerű rövidítése. Ez történetesen jól csengett a magyar fülnek, átvettük. Idegen szó, de sokkal dallamosabb, mint a "véletlenszerű".
Az elmúlt húsz évben egy csomó angol jövevényszavunk született, főleg a számítógépeknek köszönhetően. Processzor, internet, email, miegymás. Ez történetesen nem technológiai kifejezésként terjedt el. Ma már leszólíthatsz egy random csajt a buliban.
a "történet" meg egy szánalmas magyar eredetű szó annak ellenére h a magyar szavakat részesítem előnyben
egyébként gyakran a szó hosszúsága dönt h magyar vagy idegen szót használunk, ott van pl az abszurd hosszúságú "fájdalomcsillapító" szó, amit a halál se óhajtja elgagyogni ha nagyon szüksége van rá( nekem pl cluster fejfájásom van, nincs kedvem egy, max két szótagos szavaknál többet elhörögni miközben egy csavarhúzó van bele bszva a halántékomba.)
szóval két szempont dönt, lehetőleg magyar legyen de ha annál van rövidebb akkor azt fogják használni
ráadásul a randomnak nem a véletlen hanem a véletlenszerű felel meg jobban, bár az se tökéletes, egyszerűen nincs teljesen jó magyar megfelelője
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!