Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség e között a két...

Mi a különbség e között a két angol mondat közt?

Figyelt kérdés

"I've lost my key" "I lost my key"


Ne azt írjátok, hogy mert az egyik ilyen múlt a másik meg amolyan múlt, hanem hogy miben mások, és melyiket kell használni ebben a mondatban? (melyik a helyes?)


2010. jún. 7. 16:10
 1/7 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:

I am not a native speaker, but it makes difference even for me:

"I've lost my key" :elhagytam és nincs is meg még most se, bakker...( Én bírom elhagyva...)

"I lost my key" : Elhagytam a kulcsom. (Pl. tegnap, vagy a műlt évezredben valamikor. De valszeg meglett már azóta.)

2010. jún. 7. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ühüm, köszi. Az a baj velem, hogy így megértem, ("jaa téényleg")... de ha nekem kell rájönnöm akkor nem megy:D
2010. jún. 7. 16:27
 3/7 anonim ***** válasza:
61%

Mindkettő helyes, csak nem mindegy, mikor használod. Ha nem akarsz részletes magyarázatot (amit mondjuk bárhol megtalálsz, ahol a present perfect és a present simple különbségét elemzik, örökzöld angoltanítási téma), akkor mondok két szövegkörnyezetet, de ez csak a jéghegy csúcsa.


Benyúlsz a zsebedbe, nincs ott a kulcs. Felkiáltasz: "I've lost my key." Vagyis történt valami (kulcselvesztés), ami még most is "érvényes", nem változott meg az az állapot, hogy a kulcsod nincs meg, és hatása van a jelenre (nem tudsz pl. bemenni az ajtón, üres a zsebed stb.). Kvázi azt mondod ezzel: "A kulcsom el van veszve". Azon van a hangsúly, hogy mi a helyzet most.


Másik: megkérdezi valaki, hogy milyen volt az esti buli. Azt mondod csüggedten: egész jó, csak túl sokat ittál, és valahol elhagytad a kulcsod. "I lost my key." Ez esetben is lehet, hogy még mindig nem került elő a kulcs, de ez a mondatból nem derül ki, és nem az a lényeg. Itt azon van a hangsúly, hogy mi történt egy lezárt múltbeli helyzetben. A tegnap estének már vége, és te arról számoltál be, hogy akkor mi lett a kulcs sorsa.


De ez tényleg csak két példa, elég bonyolult a teljes szabály. Ha esetleg konkrét szitu van, amiben nem tudod eldönteni, melyik a jó, akkor írd le.

2010. jún. 7. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
68%

Mivel gyakorlatilag ugyanaz a két mondat, így mindkettő helyes és nincs szabály melyiket KELL használni ebben az esetben.

A különbséget a két mondat között nagyon jól megfogalmazták előttem.

2010. jún. 7. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
55%

Jól elmagyarázták az előző válaszolók, de megjegyzem, hogy a "Ne azt írjátok, hogy mert az egyik ilyen múlt a másik meg amolyan múlt" helytelen megközelítés. Ugyanis az egyik befejezett JELEN, a másik egyszerű MÚLT. És ebből már érthető is annak, aki tisztában van a nyelvtan alapfogalmaival, hogy mit jelentenek. A present perfect befejezett jelen, egy jelenbeli állapotot fejez ki, példánkban azt, hogy az a kulcs el van vesztve, elvesztett állapotban van. A past simple, azaz egyszerű múlt azt a múltbeli eseményt fejezi ki, hogy éppen elvesztem a kulcsot. Sokkal könnyebb megérteni az angol igeidőket, ha vesszük a fáradságot és megnézzük, hogy miért is az a neve az igeidőknek, ami.


Ez nem kétféle múlt idő, hanem egy jelen idő és egy múlt idő. A present perfectnek az ideje jelen, az aspektusa befejezettség. A past simple-nek az ideje múlt, az aspektusa "egyszerű" (nem folyamatos, nem befejezett).

2010. jún. 8. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
68%
Ja, én meg most jöttem rá, hogy present simple-t írtam past simple helyett... (16:28-as voltam). Amúgy igazad van, utolsó, szerintem is hasznos a terminológiát észben tartani, bár azt hiszem, igazán annak segít, akinek alapból jó érzéke van a nyelvhez.
2010. jún. 8. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, most már nagyjából értem. Bocsi a tudatlanságomért, de igazából magamtól tanulom az angolt, (mert a suliba csigalassúsággal haladunk) és nem volt senki aki ezt el tudta volna magyarázni nekem. Köszönöm mégegyszer.
2010. jún. 8. 21:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!