Magyarországon miért vannak eltűnőben a nyelvjárások? A fiatalok, mért nem használják őket?
Mivel MO-on a tájnyelv használata "parasztos" a legtöbb ember szerint, ezért igyekeznek "elveszíteni" azok is, akiknek lenne.
Nyugaton meg a tájnyelv használata kimondottan pozitívnak van beállítva, a "hivatalos" nyelv használatát a mindennapokban "nagyképüsködésnek" tartják.
Így van, gondolj Svájc többnyelvűségére, vagy pl Németország eltérő germán népeire, és Ausztriában is vannak széthúzások amellett, hogy Ausztria azonban egy nyelvű.
Magyarország nem csak kis ország, de ilyen szempontból centralizált valóban, de nagy lélekszámú, lényegesebb nagyobb országra is van példa centralizáltságra, a nyelv kapcsán, pl Japán.
Japánban eléggé egységes az akcentus, többnyire csak a hangsúlyozásban van eltérés a kiejtés tekintetében, bár ott is vannak falusi tájszólások, és Magyarországon is.
(Más kérdés, hogy Japánban nyelvtani szerkezet tekintetében akadnak lényegesebb eltérések régiónként.)
Egyébként, kérdező, ha nem csak nagyvárosokban, és eleve falvakban is körbenéznél Magyarországon, vagy pl Erdélyben, nagyon is találnál tájnyelvi akcentusos embereket. ;)
Mert a tanárok és az úgy nevezett "nyelvművelők" (inkább nyelvpusztítók!) megszólják a tájnyelven beszélőket és műveletlennek tartják őket, holott semmiféle összefüggés nincs azt intelligencia/műveltség és a nyelvjárási beszéd között. Így e beszélők inkább elhagyják a tájnyelvi elemeket a beszédükből.
Egy hasonlattal élve: az is egy fajta földművelés, ha gyomirtóval kezeljük a földet, csak aztán ne csodálkozzunk a mellékhatásokon sem. Na, a "nyelvművelők" tevékenysége, hogy "védjük meg a magyar nyelvet" pont ennyire ellentétes hatást ér el... :(
Hozzáállás, nem csak fiatalok részéről:
A helyes beszéd az, amit iskolában vagy a tévében, rádióban hallunk. A nyelvjárás nem érték, hanem hülyeség, helytelen beszéd, lenézendő és kijavítandó.
"Ha meghallgatunk egy 20 évest beszélni pl BP-n vagy...."
Igen, de nem feltétlenől igaz, nagyon soknál észrevenni enyhe eltérést.
Pl. Győri 23 éves kolléga, elég "szépen" beszélt, de stressz alatt átváltott nyelvjárásra.
" a "hivatalos" nyelv használatát a mindennapokban "nagyképüsködésnek" tartják.
"
És akinek az az eredeti, az süllyedjen el?
" akkor szinte semmi különbség nincs, "
A szinte. De van. Nem mindenkinél, de sokaknál.
""
" a "hivatalos" nyelv használatát a mindennapokban "nagyképüsködésnek" tartják.
"
És akinek az az eredeti, az süllyedjen el? "
Én Nyugat-Európáról írtam ezt, és ott nincs olyan, akinek a "hivatalos" az eredeti, mindenki többé-kevésbé valamilyen tájnyelvet használ - azaz senkinek nem kell elsüllyednie.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!