Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a baj az eszperantóval?

Mi a baj az eszperantóval?

Figyelt kérdés
Miért nézik le annyian?

2017. márc. 22. 20:24
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
55%
Mert sehol, semmire sem jó. Barátnőm nem nagyon tud beszélni egy idegennyelvet sem, de ezt könnyűnek találta, s ahhoz hogy lediplomázhasson kell ugye középfokú nyelvvizsga. Igen ám, amikor ezt elkezdte tanulni és úgy döntött hogy beiratkozik egy tanfolyamra már ott mondták neki, hogy ha diplomát akar akkor felejtse el, mert ez nem számít. Sehol nem használják hivatalos nyelvként, ez inkább hobbiként jó, és sokan azért is nézik le mert a magyar nyelvet is több helyen beszélik mint ezt.
2017. márc. 22. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
36%

Mert egy mesterségesen létrehozott, primitív nyelv.

Gyakorlatilag a nulláról egy minimális nyelv érzékkel néhány hét alatt egy nyelvtudásra lehet szert tenni.


Sehol nem fogadják el mint idegen nyelv ismeretét mert a kutya se használja semmire.

2017. márc. 22. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
37%

Az előttem szólónak üzenném hogy nagyon is sok helyen elfogadják az eszperantót a diplomához , ugyanis a legtöbb alapszakos diploma egy élő idegennyelvből kér nyelvvizsgát és a Magyar Tudományos Akadémia élő idegen nyelvnek ismerte el az eszperantót .


Az eszperantóval azonban vannak bajok , bár én magam a nyelv nagy szerelmese vagyok képes vagyok objektíven nézni a dolgokat :


A szókincs és a nyelvtan a nagy európai nyelvekre épül, ami a nem európai beszélők számára hátrányt jelenthet.


Ezzel együtt az is elmondható, hogy az eszperantó ábécéje és nyelvtana Zamenhof anyanyelvére, az oroszra épül, ami még az európai beszélők többségének is problémát okoz. Pl. ennek tudható be, hogy az eredetileg az eszperantó ábécé szerves részét képező ĥ hang mára majdnem teljesen kikopott a nyelvből.[34][35] Az eszperantó természetesen még így is a legkönnyebben tanulható élő nyelv, de messze nem olyan könnyű, mint amennyire lehetne.


A nyelvtani szabályosság érdekében az eszperantó alig használ ejtéskönnyítő magánhangzókat, és az elöljárók sem idomulnak az utánuk következő szavakhoz. Emiatt gyakoriak a nehezen kiejthető hangtorlódások


Az eszperantó szókincse nagyobb a szükségesnél. Számos felesleges szótövet csak azért használnak, hogy a nyelv „nemzetközibb” legyen, miközben ezeket a fogalmakat a meglévő szavakból történő szóképzéssel is ki lehetne fejezni.


Az eszperantó a nemek kifejezésére alkalmas személyes névmásokat tartalmaz, amelyeknek átgondolását többen is kezdeményezték már ...


Összefoglalva az eszperantóval Zamenhofnak nem sikerült megalkotnia a tökéletes nemzetközi nyelvet és bár voltak utána is törekvések a nemzetközi nyelvek létrehozására valószínűleg az Amerikai politika hatására az angol vált a világnyelvé annak ellenére hogy az angol egy közel sem egyszerűen tanulható nyelv .



Az emberek magyarán megmondva nem nőttek fel még az eszperantóhoz ... Én egyébként bízok benne hogy a közeljövőben az eszperantó az Európai Unión belül fel fog értékelődni mert most hogy a Britek kilépnek még inkább nem lesz szükség az angol nyelv használatára és mivel Európa nyelvileg nagyon sokszínű az eszperantó óriási segítség lenne !

2017. márc. 22. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Miért primitív? Azért mert túl egyszerű a szerkezete? Vagy van valami amit nem tudsz kifejezni vele?
2017. márc. 22. 21:10
 5/13 anonim ***** válasza:
63%
Nem elég elterjedt, hogy a legtöbb ember foglalkozzon vele, ami megnehezíti a terjesztését. Továbbá a kultúráját sem ismerik széles körben, és nem állnak mögötte erős gazdasági tényezők.
2017. márc. 23. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
37%

Én mindig csodálkozom azoknak a bátorságán, akik úgy foglalnak állást az eszperantó ellen, hogy nem is beszélik a nyelvet, meg egyáltalán gőzük sincs az egészről...


Az eszperantóval valóban van több baj is. Például, hogy


- Nem zajlik körülötte olyan divatmajmolás mint az angol körül, így a sznoboknak ez nem ad táptalajt. :-(


- Baj az is, hogy az egyszerűbb nyelvtani rendszere miatt ezt mindenki meg tudja tanulni, így az angolul meg németül már beszélők kevésbé tudják lenézni a többieket, hiszen azok is megtanultak egy idegen nyelvet...


- Baj az is, hogy ezt nem kell 1000 órában tanítani, így a nyelvtanárok a jövedelmük elméleti csökkenése miatt erősen ellenérdekeltek, és igyekeznek mindent elkövetni az eszperantó hírnevének leépítésére.


- Baj az, hogy a nyelvek használata nagyon erősen húsbavágó gazdasági kérdés minden "nagy ország" számára, akiknek gazdasága órisit kaszál ebből. (Lásd régebben a francia diplomáciai nyelvet, később az orosz birodalmi nyelvet, most meg az angol-amerikai leuralom a világot gyarmati nyelvet.)


- És végül baj az, hogy mivel az eszperantó mindenkié, mégsem áll mögötte egy konkrét ország és annak gazdasága, az eszperantó piacravitelében, a marketingben és a reklámokban tőke hiányában nem bírja a versenyt az angol reklámjára fordított több milliárd dollárral...


Az eszperantó mára az egész világon elterjedt, szinte minden civilizált településen vannak beszélői. Hogy nem vált olyan mértékű világnyelvvé, amelyre válhatott volna, annak a fentiek utalva alapvetően gazdasági és politikai okai vannak.


Vannak eszperantó nyelvú filmek, zenék, koncertek, versek, podkasztok, appok, játékok, színház meg minden - bár erről nyilván nem tudnak azok, akik nem is ismerik a nyelvet. Sajnos még azok is csak keveset, akik csupán a diploma miatt tanulják, pedig az internet mindenki előtt nyitva áll... :-)


Szóval az eszperantóval az a baj, hogy túl jó dolog, másrészt pedig a beszélői általában nem az értelmetlen vitákkal vannak elfoglalva, hanem inkább hasznosítják a nyelvtudásukat, és élvezik a nemzetközi kapcsolataikat... :-)

2017. márc. 24. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
0%

Nincs semmi baj az eszperantóval. Én, mint nyelvek iránt érdeklődő lelkes amatőr, egy nagyon jópofa, ötletes, tanulható nyelvnek tartom. Vannak benne ugyan megmosolyogtató, és felesleges megoldások, de összességében, nagyon jól ki lett találva, és tudtommal bizonyítható, hogy teljesen különböző anyanyelvű emberek számára egyaránt könnyen tanulható.


Csak sajnos a gyakorlatban nem jó semmire. A nyelv sikeres lett, az eszme nem. Zamenhof ugyanis világnyelvként képzelte el az eo-t, ami nem valósult meg, hiszen egyertelműen az angol vált helyette világnyelvvé, betöltve mindazokat a funkciókat, amit Zamenhof az eo-nak szánt. A gond itt az, hogy egy nyelvnek nem elég praktikusnak lennie, tőke is kell mögé. A világnyelv hegemóniai kérdés, ugyanúgy, mint a mértékegységek, vagy a világpénz (ami a dollár). Gazdasági érdekek fűződnek hozzá. Miért mondana le a nemzetközi rendszer legerősebb szereplője arról, hogy az ő nyelve legyen a világnyelv? Ezt sajnos nem ismerte fel Zamenhof, azt gondolta, hogy az eo alulról jövő mozgalomként is képes lesz világnyelvvé válni. Sajnos nem így lett, pedig én kifejezetten támogatnám, ugyanis egyszerűbb, mint az angol. Annak pedig, aki azt mondja, hogy mesterséges volta miatt nem használható mindenre, nincs igaza.

2017. márc. 24. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"valószínűleg az Amerikai politika hatására az angol vált a világnyelvé "


Ez kicist bonyolultabb ennel. David Crystal írta, hogy az angol sikere annak köszönhető, hogy sokszor volt jókor, jó helyen. A gyarmatosítasban élen járt, az első ipari forradalomkor már fejlett ország volt, vezető szerepe volt a masodikban, és az ő gyarmataként induló USA győztesen és erősen jött ki mindkét világháborúból, és emiatt vezetője lehetett a számítógépes forradalomnak. Ezek együtt vezettek az angol mai hegemóniájához.

2017. márc. 24. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 imager válasza:

Az eszperanto talán egy logikai játék és nem nyelv.

Olvastam egy érdekeset:

Eszperantóul középfokon megtanulni 200 óra.

Angolul középfokon megtanulni 2000 óra.

Viszont ha 200 óra alatt megtanulsz eszperantóul, akkor csak 1600 óra megtanulni angolul, tehát nyertél 200 órát az életedből:)

Itt egy TEDx videó (ha szabad linkelni) arról, miért jó első nyelvként tanulni:

Learn Esperanto first: Tim Morley at TEDxGranta

https://www.youtube.com/watch?v=8gSAkUOElsg

2017. márc. 24. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
71%
Az a sértődött ellenségkeresés, a világot primitív fekete-fehér, barát-ellenség sémákban értelmező világkép, mint ami a #6-osnak is sajátja, egy unszimpatikus, sikertelen emberre vall. Szerinte mindenki MÁS hibás lenne, amiért az eszperantó sikertelen (nem sikertelen egyébként). Hibásak a sznobok; hibásak az angolul meg németül beszélők, akiknek szerinte legfőbb öröme, hogy lenézhetnek másokat; hibásak a nyelvtanárok; természetesen hibásak az amerikaiak, mint mindenért; és hibás minden ország, amiért nem pénzeli az eszperantót. Aki így érvel, az pl. azt sugallja, hogy eszperantót főleg annak érdemes tanulni, akinek az angolba vagy a németbe beletört a bicskája. Nem csoda, hogy ez nem vonzó a külvilág számára, hiszen ki akarna egy vesztes társasághoz tartozni. Ez egy teljesen elhibázott marketing, ami a sokkal többre érdemes eszperantó nyelv hírnevét sajnos évtizedek óta rombolja.
2017. márc. 27. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!