Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Jellemzően tesznek-e említést...

Jellemzően tesznek-e említést az angol nyelv oktatói arról, hogy az angolban létezett tegező forma?

Figyelt kérdés
Azt szeretném megtudni, hogy az intézményes keretek között (iskola, nyelvtanfolyamok) angolt tanulók mennyire találkoznak azzal az információval, hogy az angolban tulajdonképpen csak "magázni" tudunk, miután a nyelvtörténet során kiveszett az egyesszám második személy és ezt a hiányt a többesszám második személlyel "pótolták".

2017. jan. 12. 17:33
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%
Inkább általában azt szokták mondani, hogy az angolban nincs magázás. Felhívom figyelmed, hogy az itt kapott válaszok nem reprezentálják a magyarországi angolt tanuló sokaságot.
2017. jan. 12. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 chtt ***** válasza:
100%
Általánosban nem szoktam erről beszélni, nem is tartom fontosnak. 3.-4.-ben szokták megkérdezni, hogy ha mindenki you, akkor honnan tudják, hogy tegeznek vagy magáznak, amire azt szoktam felelni, hogy a formális megszólítások (Mr, Mrs, Sir, Lady, stb.) számítanak magázásnak, a keresztnév tegezésnek. Tudom, a kép ennél árnyaltabb (a magyarban legalábbis), de ennyiben megnyugszanak, később meg nem szoktak kérdezősködni ez ügyben. (a magam részéről fősulin hallottam először a kiveszett E/2-ről... vagy ha előtte is említette a tanárunk - gimiben -, akkor nem emlékszem rá)
2017. jan. 12. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:
Bár két válasz még nem tekinthető teljességgel reprezentatívnak, de bevallom, hasonlókra számítottam. Kár ennek a dolognak a "szőnyeg alá seprése", mivel nagyszerűen magyarázható lenne vele, hogy az E/2. helyén szereplő 'you', miért viselkedik úgy, mint a többesszámú személyes névmások. Ha én angolt tanítanék, a módszertanom lényeges elemét alkotná ez az információ.
2017. jan. 12. 17:55
 4/23 A kérdező kommentje:

"Inkább általában azt szokták mondani, hogy az angolban nincs magázás."


Ezt szokták mondani, de ez még az elhallgatásnál is rosszabb, hamis információ lévén. Ugyanis ennek a fordítottja igaz.

2017. jan. 12. 18:00
 5/23 anonim ***** válasza:
100%
Nyelvtörténetileg hamis, de lényegét tekintve teljesen mindegy, hogy az élő nyelvben használatos egyetlen formát tegezésnek, magázásnak vagy sóletnak hívjuk. A lényeg az, amit az imént az angol tanár mondott. Vagyis, hogy bár nincs ülön alak, az, hogy milyen stílusban szólunk valakihez, egyáltalán nem mindegy. Ezt pedig, nevezetesen a formal/informal beszédet minden tanítják. Ahol olyan magas szinten történik az oktatás, hogy régi, vagy egyházi szövegekkel foglalkoznak, ott feltehetően előjön a téma.
2017. jan. 12. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

"Nyelvtörténetileg hamis, de lényegét tekintve teljesen mindegy..."


Érdekes jelenség, hogy az olyan transzparens, alaktanukban gazdag nyelvek anyanyelvű beszélőinek szemléletét is mennyire képes befolyásolni (nem merem nyíltan leírni, hogy "elrontani") ez a szegényes alaktanú angol. Odáig helyes, hogy egy adott nyelvet nem egy másik kritériumaival szemlélünk, de helytelen, segítségként nem igénybe venni egy olyan nyelvtani "mankót", amit maga is nyújt a mélyebb megismeréséhez. A transzparens nyelvek tanulásánál ez a tanuló ösztönös igénye is, az angolnál nem, ott minden úgyis úgy esik, ahogy puffan.

2017. jan. 12. 18:23
 7/23 anonim ***** válasza:
100%

""Inkább általában azt szokták mondani, hogy az angolban nincs magázás."


Ezt szokták mondani, de ez még az elhallgatásnál is rosszabb, hamis információ lévén. Ugyanis ennek a fordítottja igaz."


Ha már ennyire szőrszálhasogatni akarunk, akkor nem igaz sem az első, sem a második állítás, ugyanis van tegezés és magázás is a modern angolban, mert a "you" kifejezi ezt is és azt is. Helyesen úgy fogalmazhatjuk meg az állítást, hogy "a mai angol nyelv nem használ külön személyes névmást illetve ragozást a formális és az informális 2. személyhez."

2017. jan. 12. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

"a mai angol nyelv nem használ külön személyes névmást illetve ragozást a formális és az informális 2. személyhez.."


Ez tény, nem is arról van szó, hogy a nyelvi logika rekonstrukciója céljából a mai beszélt nyelv helyett archaikus angolt kéne tanítani, csupán arról, hogy az exponált régies nyelvi forma ismertetése hatékony segítséget adna az amúgy - alaktani elsilányodás miatt - átláthatatlanná vált igei rendszer tapinthatóbbá tételéhez.

2017. jan. 12. 18:38
 9/23 chtt ***** válasza:
87%

"Ha én angolt tanítanék, a módszertanom lényeges elemét alkotná ez az információ."

Továbbra sem tartom lényegesnek, hogy egy 8-9 éves gyerek fejét ezzel tömjem. :)

2017. jan. 12. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

"Továbbra sem tartom lényegesnek, hogy egy 8-9 éves gyerek fejét ezzel tömjem. :)"


Az angolon kívül ismersz, netalán tanítasz másik idegennyelvet?

2017. jan. 12. 19:09
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!