Vegyes házasságan elők! Ti milyen nyelvet használtok családon belül?
Én is sok vegyesházasságot ismerek. Meg tudom erősíteni, amit a 2. válaszoló ír, a gyerekekhez mindenki a saját anyanyelvén beszél. Ez alól nem is ismerek kivételt.
Abban is sok igazság van, amit az 1. válaszoló ír. Az ilyen hozzáállással viszonylag könnyen megtanulják a szülők egymás nyelvét. Persze biztos marad akcentus, meg időnként keverednek az igeidők és a ragozások, de családon belül ez elmegy. És a gyerekek nyelvtanulását sem fogja bezavarni, hiszen ők spontán is mindkét szülőtől azt a nyelvet tanulják, amelyiket a szülő jobban beszéli.
Összetettebb kérdés, hogy óvódában iskolában milyen nyelvre tanítsák a gyereket. Ez persze elsősorban a lehetőségektől is függ. Azonban az mindenképpen cél, hogy a gyerek minél korábbtól, minél több nyelvet tanuljon szervezett oktatási keretek között. Akkor is, ha speciális helyzetben egyik szülő anyanyelvét sem tanítják az iskolában.
Konkrét példa: a színművész Darvas Iván édesapja magyar, édesanyja orosz volt, de a család Prágában élt. A gyerekek otthon megtanultak magyarul is, oroszul is, iskolába viszont a prágai német iskolába íratták őket, hogy a cseh mellett németül is megtanuljanak. (A német iskolai nyelvoktatás pedig pozitívan visszahatott a családon belüli spontán nyelvtanulásra is, illetve akkoriban, Közép-Európában a német volt olyan kiemelt nyelv, mint manapság világviszonylatban az angol.)
Szintén legjobb haverom példáját tudom mondani. Ők is alaposan átrágták magukat a dolgon. Haverom talált is 2-3 tanulmányt (nem azt a "brit tudósok kimutatták" fajtát egy nevenincs honlapon, hanem hivatalosakat), ahol nem javasolják, hogy a gyermek idő előtt túl sok nyelvet beszéljen, mert később ebből problémái lesznek (lelki, pszichológiai stb.).
Ők is úgy döntöttek, hogy a két szülő anyanyelven beszél a gyermekhez, majd az iskolában ráér megtanulni a közös/helyi közösség nyelvét. (magyar-venezuelai pár hollandiában)
Ja egyébként haver a gyerekkel együtt tanulta meg a spanyolt pedig volt 9 hónap előnye. :D
#6 voltam
"nem javasolják, hogy a gyermek idő előtt túl sok nyelvet beszéljen, mert később ebből problémái lesznek (lelki, pszichológiai stb.). "
Én inkább a rokonaimnak és magamnak hiszek, nem holmi unatkozó, nem kompetens tudósoknak. Én is többnyelvű vagyok. Szám szerint 4 nyelvű egészen kicsi korom óta. Semmilyen problémám nincs. Annyi a különbség, hogy rendesen beszélek több nyelvet, nemcsak 1-2 nyelven makogok. A magyarok többsége a 2. csoportba tartozik, ezért mindent kitalál, minden hülye cikknek bedől, csak ne kelljen beismerni, hogy lusta nyelvet tanulni és csesznek már fiatalon a gyerek érdekeit nézni.
En az utolso bekezdesedre tudok valaszolni leven hogy magam is vegyes kapcsolatban elek, de baba meg nincs viszont tanulgatom a nyelvet (nalunk torok-magyar egyebkent:)).
Nekem annyi elonyom volt, hogy felevet Torokorszagban eltem, igy a hangkepzes, es az elfogadhato kiejtes valahogy jott magatol hallas utan, viszont nagyon sokaig azzal szenvedtem, hogy egyszeruen nem mertem a baratom elott beszelni. Aztan azota talaltam itthon (mi tavkapcsolatban vagyunk) egy szuper tanarnot, akivel fokozatosan haladunk, illetve rendszerezi az en felszedegetett tudasomat. Most ott tartunk, hogy ugy csinaljuk (jelenleg B1-B2 kozott vagyok tudasszinten), hogy neha ha ramjon akkor torokul irok neki, es akkor ugy beszelgetunk picit, vagy ha telefonalunk, akkor eleve torokul szol bele es ugy kezdunk beszelgetni. Szoval abszolut fokozatosan. Ezt tudom javasolni, meg azt is, hogyha lehet mindenkepp legyen hivatalos segedleted mert a parodtol nagyon nehez lesz tanulni kezdoszinten. De ez csak az en tapasztalatom:)). Hol tartasz amugy a lengyellel?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!