Szerintetek is a román a legszebb nyelv?
"Babits, amikor Fogarason volt tanár, ámulva hallgatta ezt a furcsa nyelvet, szinte megbabonázta, hogy a vásárra érkező hegyi parasztok mintha latinul beszélnének, anélkül, hogy tudnák, honnan is ered a nyelvük."
A románok mind tudni vélik, hogy a nyelvük a latin egyenesági leszármazottja. Érdekes, hogy pl. az "igen" románul "da". Szerintem pont, hogy hangzásra semmi újlatin nincs a románban.
#11 Babits nem volt román, viszont latintanár volt Fogarason :-)
A románok szláv környezetben éltek nagyon hosszú ideig, sok a szláv hatás a nyelven, még úgy is, hogy ezt a nyelvújításaik során megpróbálták tudatosan kigyomlálni.
A román újlatin nyelv, ezt bármely beszélő is meg tudja ítélni (én pl. elég jól tudok románul), ha nagyon-nagyon lassan beszél valaki olaszul pl., anélkül, hogy a tipikus olasz dallamos hangsúlyozás elmosná a mondatokat, egy románul tudó nagyrészét megérti (tudom, mert próbáltam).
A nyelvészet tudománya is igazolta a román újlatin voltát, ezen nincs mit vitatkozni, és ennek semmi köze a dáko-román kontinuitáselmélethez, amelyben pont a dák elem a problémás (holott ezzel próbálják igazolni, hogy a mai Románia, és leginkább Erdély területén született a román nép, ahol dákok laktak).
A román nyelvben - és erről ma már román tudósok is egyre többet mernek beszélni, bár persze le is vannak hazaárulózva annak rendje s módja szerint - nem bizonyítható a dák elem, ugyanis alig száz-kétszáz dáknak vélt szót sikerült kimutatni az alapnyelvi rétegben, ráadásul minden ismeretlen eredetű szóra azt mondják, hogy tuti dák.
Ez már ideológia, átpolitizált nyelvtörténet. A latin elem viszont teljesen vitathatatlan.
Üdv,
Szerintem is gyönyörű, hogy a legszebb-e az azért problémás, mert van hogy román rádiót halgatok és pl. raccsol a tudósító, ami nem baj, de ha úgy hallanám elsőre a románt tutira nem mondanám szépnek.
A tipikus helyzet: kit hallunk azon a nyelven beszélni.
Egyébként az első nyelv a neolatinok közül amit tanultam az az olasz volt, nagyon sokáig úgy voltam vele h annál szebb nincs is, aztán sorjában megismerkedtem a többivel.
Amikor először hallottam a románt felkiáltottam gondolatban: Hallod döntsd már el hogy melyik nyelvet beszélnéd! Aztán az a beteg gondolat fogalmazódott meg bennem, hogy igazából minek eszperantó, meg összegyúrt mesterséges nyelvek, amikor a román, bár újlatin nyelv, milyen szépen tudja 5vözni azt amit az eszperantóban, sztem igen erős lengyeles hangzással beleerőszakoltak egy csomagba az idő vasfogát kihúzva és a természetes fejlődés lépéseit teljesen maguk mögé utasítva.
Erre gondolom most egy eszperantista nyelve védelmére kel, csak rajta, és az eszperantó ténylegesen 1xűbb mondjuk mint a többi európai nyelv (egyébként számomra pont ez benne az idegesítő, olyan mint a 0 %os sör).
Igen, tudom az eszperantó lényege az hogy mindenki tanult nyelvként használja, és senki ne kerüljön hátrányba anyanyelvi beszélőkkel szemben, de kérdem én:
Ha egy született feleség helyett, egy született eszperantistával találkozom, és kb. 10 szót tudok, akkor ne mondja már senki hogy 15 perces kínos csevely és gesztikulálás után az eszperantót születésétől hallo X ripsz-ropsz felzárkóztat és 30 perc múlva már belpolitikáról vitázunk?
Tudom béna lett a kérdés.
Na szóval. a "Döntsd már el melyik nyelven akarsz beszélni"től jot a következő gondolat, milyen jó közvetítő nyelv lenne a román.
Aztán elkezdtem tanulni: Pl. az ilyen hangzású mondatok fogtak meg benne: ș = sh ț = tz
Aici sunt cuțitele, furculițele și lingurile.
= Itt vannak a kések, a villák és a kanalak. Tudom idióta példát hoztam.
Számomra teljesen olyan sokszor a hangzása mint egy kiszámoló, vagy mondóka, és ha összehasonlítom az egykor mindent felülíró olasszal, szebbnek találom ma már a románt mint az olaszt, mert az olasz is szép, beszélem is szívesen, de az olasz szinte csak latin és nagyon kevés más nyelv befolyása után az hogy a románban az első 20-30 szó tanulásakor már látható hogy timpul: az idő latin vremea: az idő szláv ilyen szópárok, vagy inkább szókincs gazdagság miatt jobban tetszik, mert az albán-török-görög-bolgár-orosz-latin-francia hatás után sokkal nagyobb kedvet csinál más nyelvekhez is.
Az hogy a legszebb-e, jó kérdés, mert beszélt nyelveim közül mindegyiket szépnek tartom vmiért, sokszor olyanért ami nincs meg a másikban, de nem tudnám elképzelni a spanyol j vagy szőr van a nyelvemen z kiejtését a románban, úgy ahogy a román ă hangot vagy esces ragozású igéket sem találnám a spanyolba illőnek.
Örülök hogy neked a legszebb, én a legkitekintőbbnek mondanám.
Szép a román, és szépen megőrzött néhány szép archaizmust a latinból, főleg a főnévragozást terén.
A legszebb latin nyelv természetesen maga a latin, ezen minden nmás csak rontani tudott. Az olaszban, spanyolban még érzi az ember a latint - épp ezért olyan bosszantó szentségtörésük - de a francia, portugál, román már annyira el van rontva, hogy azok már szépek, sőt, a román már, egy másik síkon, talán meg is közelti latin szépségét. Ezen a szlávos szubsztrátum csak tovább javít.
Egy kicsit az ,,uncanny valley'' jelenségnek afféle analogonjáról van szó
- egyébként megfigyeltem, hogy a csúnya lányok szebbek, mint a szép lányok - de valójában nemcsak erről van szó. A román mégiscsak a ,,miénk''. Persze valahol a latin is, ezer éve élünk valamiféle szimbiozisban vele.
gondolok:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!