Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha valaki eleve több nyelvet...

Ha valaki eleve több nyelvet akar tanulni, érdemes első nyelvként angolt választania?

Figyelt kérdés

Nem hiszem, hogy volna itt Európában akármely nyelvnek hasonló analitikus tanítása lehetne, mint az angol. Az egyik legrendhagyóbb ige is csak az első 3 személyben különbözik (to be), és azt se hiszem, hogy az újlatin nyelveken kívül ne lenne olyan, amely nem deklinálna, konjugálna.


Tudom, hogy a leghasznosabb, legkönnyebb, leglogikusabb nyelv, nem is erről van szó, de érdekes érzés támad, amikor meglátom a gyerek verejtékes arcát, aki pl. második nyelvként németet tanul, és előtte angolt, aki deklinációban, melléknévragozásban szenved, és nem igazán megy, ha összetett szótári alakokból névelőragozási konzekvenciát kell levonni, és mondatba imponálni. Vagyí esetleg rosszul gondolkodnék?


2010. ápr. 3. 13:37
1 2
 1/12 anonim válasza:
100%

Mindenhol azt hangoztatják, és valamilyen szinten igazuk is van, azoknak az embereknek, akik azt mondták, hogy előszőr a magyar nyelvet kellene rendesen megtanulni. Le lehet pontozni, de van olyan ember aki még szinte beszélni sem tud normálisan, nem is beszélve a helyesírásról, és a köznyelvi szlengekről.


Amikor választhattam, hogy milyen nyelvet tanuljak, akkor a németet választottam, és könyebb volt utánna az angol. De persze a választás beállítotság kérdése is. :)

2010. ápr. 3. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
100%
Teljesen igazad van, az angol nagyon fel van kapva.
2010. ápr. 3. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Én is németet kezdtem először tanulni, utána franciát. Ez utóbbi volt a jó választás szerintem, mert a legtöbb európai nyelvnek hasonló szókincse, ragozása van, így sokkal könnyebben ment utána az angol is. Most olaszul tanulok ugyanerre alapozva, s az is könnyen megy.

Az angolt éppen azért nem első nyelvként kellene tanulni, mert "könnyebb"-en tanulható, s így minden későbbi nyelv szenvedés lesz a bonyolultsága miatt.

2010. ápr. 3. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat!
2010. ápr. 3. 14:03
 5/12 anonim ***** válasza:
49%

Miért lenne nehezebb egy egyszerűbb angol után egy összetettebb németet vagy franciát tanulni? Ha nem tanult volna előtte angolul, könnyebben menne neki a német vagy a francia? Ha ez így lenne, az azt jelentené, hogy a német vagy a francia csak azért nehéz, mert előtte már tanult angolul. De ez szerintem nincs így. Nem azért okozhat nehézséget a német ragozás, stb. elsajátítása, mert az angolban olyen (szinte) nincs, hanem azért mert a németben van – akár tanult előtte angolt, akár nem.


A kérdésre visszatérve: érdemes az angolt tanulni először, mivel azzal mindenhol el lehet boldogulni. A többi európai nyelvről ugyanezt nem lehet elmondani. Az angol után már az újlatin nyelvek szókincse is részben ismert lesz, hiszen az angolban rengeteg latin eredetű szó van.

2010. ápr. 3. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Én angollal kezdtem, és utána vettem fel a németet. Nyelvi előkészítő osztályba kerültem, haladó angol- és kezdő németoktatással. 16-an vagyunk a csoportban, és azt veszem észre, hogy vagyunk körül-belül 4-en, akiknek "bejött" az angol után a német (van 2 ember, akiknek egyik nyelv sem megy túlzottan jól, de csak azért, mert lusták leülni és tanulni). A többieknek az angol még megy, a némettel viszont nem nagyon vannak kibékülve. Szerintem nem jó angol után németet tanulni, attól függetlenül, hogy nekem semmi bajom nem akadt ezzel a sorrenddel. Az angolhoz sokkal közelebb állnak az újlatin nyelvek, mint a német.

És tévhit, hogy az angol volna a leglogikusabb és legkönnyebben tanulható nyelv. Alapfokon persze még könnyű, hiszen az igét csak úgy ragozod, hogy e/3-ban kap egy s-t a végére (kivéve a segédigék), aztán múlt időben már ennyit sem ragozod; nyelvtani nemek nincsenek; probléma egyedül a kiejtéssel akadhat. Aztán később meg jön a rengeteg igeidő, melyik funkcióra melyik jó stb. És gyakran vagyok úgy az angollal is, hogy "na ebben semmi logikát nem látok". És tényleg. Nézd csak meg a felszólító módot. Máshogy fejezed ki első, máshogy második és máshogy harmadik személyben, míg a magyarban egyféle képzésmódja van. Nincs olyan, hogy "leglogikusabb" nyelv. Mindegyik logikus a maga módján, és egy kicsit mindegyik logikátlan. Mondjuk a mai világban leghasznosabb nyelv, azt el kell ismerni, hiszen kis híján az egész világon beszélik (persze az esőerdő közepén nem feltétlenül, de sosem lehet tudni).

2010. ápr. 3. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

1. válaszoló: igen, amikor hajdan csak a némettel foglalkoztam az akkori csekély szókincsem még kisebb lett. Szerencsére mára, valószínűleg a sokk cikk és irodalom hatására, én is átvettem egy sereg irodalmi szófordulatot. Fontos lenne, a magyar nyelv nyelvtana, amit a későbbiekben hasznosítani is tud. Ez manapság nem igen felkapott.


2. válaszoló: a probléma nem is felkapottságtól van, hanem a radikális felkapottságtól. Viszont az EU hiatalos nyelve még mindig nem egy, hanem az összes nemzet nyelve.

Ha valaki egy kisebb országba szeretne pl. dolgozni, akkor én szerintem nemcsak angoltudással közelítene a vakvilághoz, hanem az adott nép nyelvének ismeretével. A kis országok nyelve, vegyük pl. Szlovéniát sokkal kisebb eséllyel egyszerűsödik, és még mindig van ilyen benne 2-tes szám, amely már görögből is kiholt.


3. köszönöm.


4.

a, Nem, de viszont sokkal rögzültebb lenne az indoeurópai tudása, ha alapvetően egy hozzá hasonló, indoeurópai normákhoz igazodó, flektáló nyelvet tanulna. Ha már eleve tudna deklinálni, konjugálni, egyeztetni, pár indogermanizmust elsajátítani. Ezek az angolban bezony benn voltak, de viszont részben a túl sok hatás miatt leegyszerűsösdött. Az újlatin nyelvek nyelvészetileg is rokonok. Hiszen a latintól annyira elváltak, ha azt Cicero meglátná, hogy milyen nyelvet beszél az örök város népe, hanyatt esne. Ugyanígy lenne Shakespeare is, bezzeg ott már az óangol nyelvi elemeket elvesztette, de állítólag egy mai átlagos angol is szótárral értené meg a nyelvét.


b. Itt arról, beszéltem, ha már eleve több nyelvet szeretne az ember tanulni.


5. köszönöm

2010. ápr. 3. 14:33
 8/12 anonim ***** válasza:
Ha azt vesszük, a német közelebb áll az indoeurópai nyelvekhez, mint az angol, mert anno a germánból fejlődött ki az ősi angol nyelv is. Igaz, hogy ez már elég régen volt, azóta rengetegat változott a 2 nyelv, de sztem még így is jobb alap a német a többi indoeurópai nyelv megtanulásához (pl. szláv nelvek).
2010. ápr. 3. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Aki több nyelvet akar tanulni, az ne az angollal kezdjen, mert esetleg azt hiszi, hogy ha angolul már beszél, akkor nem is kell neki más nyelv, és megelégedve leáll az angolnál.
2010. ápr. 3. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

@18:32

Nálad a pont!

100% egyetértek, tapasztalatból. Legalábbis esetemben éppen ez történt, amit Te írtál.Az angolt tanultam első idegen nyelvként. Azután a németet másodiknak, viszont ez utóbbit gyűlöltem, első perctől, míg az angolt az egekig dicsértem.

Majd amint tudtam, el is hagytam a német nyelvet... persze még ezen sem tudnak eladni.


Most, felnőttként próbálok másik idegen nyelvet tanulni az angol mellé, mert ugye az önmagában már kevés, akárki akármit mond. Viszont éppen ez a "kisördög" suttog itt a fejemben, hogy "Oh, hát az angolt szinte mindenhol értik, akkor minek pazarolnám az időmet egy másik kisebb nyelv tanulására?!" Persze tudom, hogy ez csak félrevezető, így igyekszem másik nyelvet is tanulni mellé.

2010. ápr. 4. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!