A pesti beszéd nyelvjárásnak vagy tájszólásnak tekintendő?
Arról jutott eszembe, hogy a Petőfi tévében néhány riportalany beszélt így.
A névelők általában nyújtottak, mint meegismertem, eelmentem; de igazából nem két e hosszú, csak mondjuk másfél. Az á,é-knél nem olyan feltűnő, de ha már figyeli az ember, akkor azok is hosszabbak, mint egy hang.
És igazából, a pestit sem hinném,hogy egész pestre vonatkozna, inkább csak a belvárosra, az V.-VI.-VII.-VIII.-XI. kerületre, bár hallottam XI.kerületbeli lakótelepi embereket is így beszélni.
Nem tűnik sznobságnak, modorosságnak sem .Őszinte, természetesen használt kiejtési különbözőségnek hallatszik.Budaiakon, I.-II.-XII. kerületieken kevésbé hallani.(Utcán, kisboltokban, játszótéren.)
Én az V. kerületben lakom, de ez nekem nem tűnt fel.
A belvárosi kerületekben pedig van mindenki, közel sem csak az ott lakók. Ott dolgozók, kirándulók, arra vásárlók, ügyet intézők, bulizók...
13-as; egyáltalán nem feltűnő, nem is veszi észre az ember, csak ha figyeli, és máson. Ha magán kezdi figyelni az ember, szerintem nem nyújtja.
Azért is írtam, hogy utcán -idősebbeken is- ,és játszótéren, és a kisboltokban, ahol környékbeliek gyakrabban megállnak beszélgetni.
A 18 mondta meg a tuti. 2 milliós város nem egy massza, sokkal nagyobb a különbség a műveltség, iskolázottság alapján, mint kerületileg.
Egy 8-keres tanulatlan cigány (bocsánat) soha nem fpg úgy beszélni, mint egy diplomás valaki. Akkor sem, ha vidékről jött.
És itt rengeteg embernek vidéki gyökerei vannak.
A kerületi megkülönböztetés egyszerűen hülyeség!
Azért még mindig remélem, hátha valaki megérti, hogy miről beszélek.
Talán még van valami tanulmány is róla; nem lennék meglepődve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!