Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A szapora szó eredetileg mit...

A szapora szó eredetileg mit jelentett?

Figyelt kérdés

Mert ugye két teljesen különböző jelentése van: gyorsan szaporodó (mint a nyulak)/ szaporán (gyorsan) szedd a lábad. És a szaporodik szó is ehhez kapcsolódik, aminek már végképp semmi köze a gyorsasághoz.

Mit jelentett ez a szó először, a szaporodásra vagy gyorsaságra vonatkozott?



#nem_engedi_kiírni_a_kulcsszót_teljesen_indokolatlanul
2015. márc. 25. 23:08
 1/4 anonim ***** válasza:
76%

1862-ből való:


(szap-or-a) mn. tt. szaporát. 1) Sűrűn, buján növő, tenyésző. Szapora búza. Szapora fű. Szapora birka, tehén. A nyúl szaporáb., az orozlánnál, s a veréb a sasnál. Szapora, mint az ebkapor. (Km.). 2) A maga nemében sűrüen, gyakran, hamar működő. Szapora beszéd. Szapora munka. Szapora malom sokat darál. (Km.). Szapora tréfa ritka okosság. (Km.). Szapora előmozdítása akármely dolognak megérdemel egy pár keztyűt. (Km.). Szapora Margit módjára, frisen sürgölődve, gondoskodva. 3) Tájdivatosan am. sok. Három fontnál szaporábbat (többet) nyom. (Szabó Dávid). 4) Főnevül használva jelent ivadékot, növedéket, terményt. Nincs szaporája a bitangnak. (Pázmán). Ez értelemben ,szaporaság' v. ,szaporúlat' is szokásban van. 5) A verselésben olyan láb, melynek három rövid tagja van (Č Č Č, tribrachys). Gyöke szap mint sürüséget jelentő, egyezik a gyapor, gyapju, gyapott, továbbá a csepü, cseplesz, gyepü szók gyap, csep, gyep gyökeivel. Törökül: szďpďr am. szeleburdi (Vámbéry). V. ö. SZAP, (1), elvont gyök. Alakra hasonlók hozzá: csutora, gugura, kukora, pipere stb. melyekben az a e végképző a tulajdonságot jelentő ó ő v. ú ű képzőnek felel meg, mint: bugyogó bugyoga, cinegő cinege.


Mást nem leltem.

2015. márc. 25. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
75%

Egy másik forrás:

"

‘sok utódot világra hozó’, ‘egymást sűrűn követő elemekből álló’: szapora léptek, ‘kiadós, elkészítés közben megduzzadó ‹élelmiszer›’, ‘gyorsan elkészülő’: szapora munka, ‘‹főnévként› hasmenés’: rájött a szapora. Származékai: szaporaság, szaporít, szaporodik, szaporodás, szaporulat, szaporátlan.


Szláv eredetű szó: szerb-horvát, szlovén spor (‘hosszan tartó, kiadós’), szlovák sporý (‘bőséges, tartalmas’). A magyarba nőnemű spora vagy semlegesnemű sporo alak kerülhetett (mint a puszta, ritka, tiszta esetében), a szóeleji mássalhangzó-torlódást ejtéskönnyítő hang oldotta fel (spora đ szapora).

"

[link]

2015. márc. 25. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 mustafa33 ***** válasza:
0%
A szlovák sporí az spórol. A spor pedig per.
2015. márc. 27. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 mustafa33 ***** válasza:
23%
A sporý semleges nemű alakja nem sporo, hanem sporé! És magyarázd akkor meg, hogy a sporý(á,é)-ből ami melléknévként "gyér", hogyan lehet egy másik nyelvben éppen az ellenkezője, a szapora? Esetleg úgy hogy Knyiezsa István tendenciózus nyelvész így vezette le hungarofób és szlavofil elfogultságában.
2015. márc. 31. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!