Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A "testvér" szó nyelvújítás-ko...

A "testvér" szó nyelvújítás-kori? Ha nem, akkor vajon hogyan alakult ki? Mert ha elgondolkozik az ember, ez egy nagyon kifejező szó.

Figyelt kérdés
2010. febr. 4. 19:00
 1/6 anonim ***** válasza:
talán a fivérből... de ez csak most jutott az eszembe :)
2010. febr. 4. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Test+vér
2010. febr. 4. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Utolsó: bizonyára kitaláltad, hogy erre magam is rájöttem, máskülönben nem írtam volna ki a kérdést... a kérdésem még mindig az, hogy hogy alakulhatott ki ez a szó, mert nekem nem tűnik természetesnek, ha meg igen, akkor az őseink bölcsességének bizonysága:D
2010. febr. 4. 21:47
 4/6 anonim ***** válasza:

régen úgy gondolták az emberek, hogy az öröklésért a vér a felelős, amikor még nem tudtak az örökitőanyagrol, meg genetikáról.


Ezt máig sok szavunk őrzi: testvér, fivér, nővér, valakinek a vére (rokona), valakinek véréből származik (leszármazottja), királyi vér (származék), nemesi vér.

2010. febr. 5. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Még a XIX. században is gyakran használták a "vérem" szót a testvér megszólítására. Lásd Bogáti Péter: Édes Pólim c. könyvét. (Nagyon érdekes és szép, a '48-'49-es szabadságharc elvesztése után Amerikaba menekült Újhazy László gyermekeinek levelezését írja le. Ha meg tudjátok szerezni, olvassátok el, rengeteg régi, szép, de ma is érthető szó van benne, és történelmileg is igaz, hiszen alapja egy valóságos levelezés!).


A testvér egyébként, ahogy azt többen is említik, az "egy testből, egy vérből való" gyermekek kapcsolatára utal. Ezért fél-testvér a féltestvér. (Nna, ezt most jól megmagyaráztam, mi?) ;)

2010. febr. 20. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
szerintem a szeretet , és gyűlölet érdekesebb :)
2011. jún. 4. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!