Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért vannak annyian az...

Miért vannak annyian az eszperanto nyelv ellen?

Figyelt kérdés

Olvastam itt az oldalon, hogy hülyeség megtanulni, mert munkához nem jó, meg ilyenek. Pedig sokkalta egyszerűbb mint egy etnikai nyelv. Tudományos kutatások bizonyították, hogy az eszperantó tanulás után sokkalta könnyebb megtanulni indoeurópai nyelveket. (Többek között az angolt is) Szinte éveket lehet megspórolni pár hónap eszperantóval, a nyelv tanulás során.

[link]


Akkor mégis miért mondják, hogy haszontalan?

Más nyelvet sokkal nehezebb elsajátítani, főleg ha nincs nyelvérzéke az embernek. Az eszperantó pedig segít benne. Én tuti egy-két hónapot ráfogok szánni, és mellette csinálni az angolt, sokkal könnyebb lesz nekem.


Szerintem ez lenne a módja a nyelv tanulásnak először az eszperanto (vagy ido, interlingua, occidentál, noviall talán még a latin is stb.)

egy fél év, a gimiben, szakközépben. És utána jöhet a német, angol, francia, spanyol stb.



2014. dec. 6. 14:37
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/126 anonim ***** válasza:
91%

"Miért vannak annyian az eszperanto nyelv ellen?"


Szerintem igazából nem "ellene" vannak, hanem a többség egyszerűen vagy nem hallott róla, vagy nem érdekli. Nem folyik ellenkampány, én legalábbis nem tudok róla. Csak a hasznosságát kérdőjelezik meg.



"Olvastam itt az oldalon, hogy hülyeség megtanulni, mert munkához nem jó, meg ilyenek. Pedig sokkalta egyszerűbb mint egy etnikai nyelv"



Mi ez a hülye fogalom? Valami új divat az eszperantistáknál? Fogadok, hogy a másik kérdést, ahol ezt leírva láttam is te írtad ki. Írjál természetes nyelvet, az egyszerűbb.



Nem tudom amúgy, az igazság azzal kapcsolatban, amit írtál. Azért azt nem hiszem, hogy pár hónappal "éveket lehet megspórolni".



"Szerintem meg nagyon is, hogy nehéz nyelv. Nézzük csak meg a fonetikáját, illetve az igeidők számát, vagyis ahogy írnak. "



Ahogy írnak, az a helyesírás. Az igeidők száma nem kéne, hogy elrettentsen senkit, valójában három "igeidő" van és mind a háromban ugyanaz a négy szemlélet (tovább bontva: ugyanannak a két szemléletnek az egyszerű és folyamatos változata) és kész. Ha jelenben megérted, akkor érted a jövőben és a múltban is. Nem nagy kunszt, nem értem, mit paráznak erre annyira rá. A fonológia viszont tényleg eléggé más, mint a magyar, külön kéne tanítani.



"A nyelvek tanulásánál az a legnehezebb, hogy a nyelvtani szabályok alkalmazását megtanulják. "



Ugyan már, a szabályok megértése nem vesz sok időt igénybe. A legtöbb időt igénybevevő rész mindig a magolás, a szókincs elsajátítása. A szabályokat megérteni könnyű, megjegyezni könnyű, gyakorolni, alkalmazni kicsit nehezebb, a szavakat megtanulni meg hosszadalmas.

2014. dec. 6. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/126 A kérdező kommentje:

Dehogy nem vagytok ellene, elég csak megnézni, hogy felkaptátok a vizet, mert bizonyítékot és racionálisan fogalmaztam. És igazból nincs is racionális okotok, semmi komoly érvetek nincs az eszperantó ellen... A linket amit küldtem, pedig figyelmen kívül hagytátok. Szándékosan mellébeszéltek, és figyelmen kívül hagyjátok a tudományos tényeket amik a linkben találhatóak. A jó válaszokat meg lepontozzátok.

Szerintem pont az ilyesmi miatt vesztettünk el egy csomó háborút. Emiatt a hozzá állás miatt...

2014. dec. 6. 15:46
 13/126 A kérdező kommentje:

És most ócsárolhattok engem meg amit kitaláltam összevissza. Tudjátok, hogy nekem van igazam. És ez most fáj...


Mi csinál egy normális ember, ha olyat TÉNNYEL találkozik ami nem esik egybe a világképével?

Bocsánatot kér és azt mondja: "ne haragudj, nem jártam utána elég jól." És megváltoztatja, az eddigi nézeteit.


Ellenben ti mit csináltok?

Neki álltok fikázni.


Gratulálok!

2014. dec. 6. 15:56
 14/126 anonim ***** válasza:
86%

Milyen tudományos tényeket? Ez egy wikipédia link. Ha én most akarnék pár óra alatt összedobnék egy ilyen cikket wikipédián.


De megnéztem azt is, hogy mire hivatkozik a wiki 1927-es, 1933-as cikkekre sok hivatkozásnál évszám sincs... A legújabb is több, mint húsz éves. Ha én így írnám a szakdogámat ilyen hivatkozásokkal, akkor pofánröhögnének. Nem ezer éves studykat kell hozni hanem pár éveseket!

2014. dec. 6. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/126 A kérdező kommentje:

Jaj, hagyjuk már ezt! És az számít mikor?!

El sem olvastad, a cikket. De hogy irtanál te szakdolgozatot...

2014. dec. 6. 16:03
 16/126 A kérdező kommentje:

"A mesterséges nyelvek tanulmányozása ténylegesen óriási hasznára lehet a nyelvtanulóknak! Éveken át tanultam az iskolában a német nyelvet, s egyszerűen egymerő sötétség maradt számomra a nyelvtan. SEMMIT nem értettem belőle. Nagy nehezen bukdácsoltam egyik osztályból a másikba. Aztán megtanultam eszperantóul, majd ezt követően (jó 20 évvel iskolai iszonyatos németóra-emlékeim után) kényszerűségből elkezdtem újra németül tanulni. Megvettem a leggigászibb német nyelvtankönyvet ami kapható (nem nyelvkönyvet hanem nyelvtankönyvet, ami tehát magát a német nyelvtant írja le tudományos alapossággal), mert emlékeztem rá, milyen gondot okozott maga az érthetetlen nyelvtana nekem annak idején – és csodálkozva tapasztaltam, hogy bár elég fura, szokatlan, s teli van kivételekkel – de ÉRTEM! Meg lehet érteni! Eszperantó ismereteim miatt értettem meg, mert már tudtam, mit jelent egyáltalán az, hogy NYELVTAN, mi kell benne legyen egy nyelvtanban! S ezeket sorra meg is találtam a németben, például az igeidőket, elő- és utóidejűséget, mindent, legfeljebb megvariálva, megnehezítve... de legalább tudtam, miről van szó benne! És hamarosan azt vettem észre, hogy úgy vélekedek e nyelvről – egykori rémálmomról! - hogy hiszen a német, az egy remek nyelv! SZÉP! Nem is elsősorban a hangzása, mondjuk hangzásra az olaszt én is szebbnek tartom – de maga a nyelvtana szép! Épp azok a nehéz igeidők, meg a szenvedő szerkezet...


Le is tettem a nyelvvizsgát. "

[link]

2014. dec. 6. 16:05
 17/126 anonim ***** válasza:
93%
Bármelyik indoeurópai nyelvet megtanulod, utána már könnyebb a többi, ez nem csak az eszperantóra igaz. Viszont sokkal praktikusabb elsőnek is már olyat tanulni, amit azért valamire használni is tudsz. Mert az eszperantót tutira nem. Lehet, hogy találsz pár eszperantistát a világban, akik aztán ellevelezgetnek veled, de ha bárhol külföldön segítségre van szükséged, és az utcán leszólítasz valakit, egy a tízmillióhoz az esélye, hogy beszél eszperantóul. Megtanultam hat európai nyelvet anélkül, hogy életemben akár egyetlen napot is foglalkoztam volna az eszperantóval. Nem is fogok. Semmi értelme.
2014. dec. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/126 A kérdező kommentje:

17# valóban, de egyszerűbb lenne ezzel kezdeni, főleg olyanoknak akiknek nincs nyelvérzéke.

Nem azt mondtam, hogy olyan hasznos lenne külföldön az eszperantó nyelv (egyébként olvastam, hogy gyakra ingyen laknak egymásnál az eszperantitsták, és gyakorolják a nyelvet. Szóval megkönnyíti az utazást)

Ha nem könnyebb, és hatékonyabb így kezdeni...

2014. dec. 6. 16:14
 19/126 anonim ***** válasza:
87%

"Felkapjátok a vizet".

Nem, inkább te, legalábbis nekem így tűnik. De attól, hogy nekünk támadsz, még nincs igazad.


"Nem olvastátok el a linket."

Én megnéztem, pár egyszerű study. Valakinek kellett egy Ph.D, nem volt semmi jobb ötlete, vagy elnyert egy pályázatot, és éppen ezt a kutatást találta ki. Nézd meg, hogy a legtöbb study angol nyelvterületről van, nekik alapban könnyű megtanulni az eszperantót, mivel szintén indoeurópai nyelv. Van finn és magyar is, nem túl új. Nyilván nem nehéz bizonyítani, hogy az eszperantó könnyebb, mint az orosz, német vagy angol nyelv. De hiába könnyebb, nem sokra fog vele menni a gyerek, és később meg szomorkodni fog, hogy miért nem tanult inkább valami nehezebb, de hasznosabb nyelvet. Akinek csak nyelvvizsga kell, de nem fog nyelvet használni, annak nyilván jó. Meg aki szép nyelvnek tartja és azért tanulja, tegye, nekem ezzel sincs bajom. Én most épp törökül tanulok, mert szép nyelvnek tartom, de ha valaki azt mondja (nem azért, mert baja lenne a török nyelvvel, hanem csak szimplán azért, mert igaz), hogy nem sok haszna van a mai világban, akkor nem vitatkozok vele, hanem elismerem, hogy Törökországon kívül valóban nem lehet vele sokra menni.


"Nem azt mondtam, hogy olyan hasznos lenne külföldön az eszperantó nyelv."

Pont azért felesleges vele húzni az időt az iskolában. Akinek nincs jó nyelvérzéke, annak lehet, hogy könnyebb, és lesz sikerélménye is, de pár évet elveszteget vele. Aztán amikor majd 2. nyelvként elkezd mondjuk angolt tanulni, akkor sem fog neki sokkal jobban menni, de már le lesz maradva pár évvel.

2014. dec. 6. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/126 anonim ***** válasza:
61%
Mindegy, hogy van-e haszna ha hátránya nincs, akkor nem értelmetlen megtanulni. Ha valaki azért tanul egy nyelvet, mert hasznos, akkor abból az is lehet, hogy kényszerből fogja tanulni. Minden szarnak elhordani meg ostobaság, főleg úgy hogy az illető nem is ismeri.
2014. dec. 6. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!