Miért vannak annyian az eszperanto nyelv ellen?
Olvastam itt az oldalon, hogy hülyeség megtanulni, mert munkához nem jó, meg ilyenek. Pedig sokkalta egyszerűbb mint egy etnikai nyelv. Tudományos kutatások bizonyították, hogy az eszperantó tanulás után sokkalta könnyebb megtanulni indoeurópai nyelveket. (Többek között az angolt is) Szinte éveket lehet megspórolni pár hónap eszperantóval, a nyelv tanulás során.
Akkor mégis miért mondják, hogy haszontalan?
Más nyelvet sokkal nehezebb elsajátítani, főleg ha nincs nyelvérzéke az embernek. Az eszperantó pedig segít benne. Én tuti egy-két hónapot ráfogok szánni, és mellette csinálni az angolt, sokkal könnyebb lesz nekem.
Szerintem ez lenne a módja a nyelv tanulásnak először az eszperanto (vagy ido, interlingua, occidentál, noviall talán még a latin is stb.)
egy fél év, a gimiben, szakközépben. És utána jöhet a német, angol, francia, spanyol stb.
"Attól, hogy eszperantóul tanulsz nem fogod megszokni azt, hogy nincsenek kivételek."
Mivel azonban a nyelvek éppen az egymástól eltérő, vagy az önmaguk belső interferáló szerkezetük és a rendhagyóságaik miatt tanulhatók nehezen, ezeknek a tanulásában a vegytisztán kivételmentes eszperantó semmit sem tud elősegíteni. Ami nincs benne, annak a tanulásában nem tud képességet fejleszteni. Ennyi.
"Mert mégis mi okból támogatná valaki az angolt ilyen hevesen? Miért kell egy fanatikus nemzet nyelvét támogatni? Hogy még fanatikusabbá váljanak?"
Ezt remélem bővebben is kifejted, mert kíváncsi vagyok, hogy ezeket milyen gondolatmenet alapján szűrted le. ):o)
Jut eszembe - visszautasítanám az eszperantó-ellenesség vádját is.
A GYIK-on megjelent sok sunyi eszperantista propaganda ál-kérdéssel szemben én direktben indítottam itt marketing-körkérdést a népszerűsítése érdekében: http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek__..
"Ezt most ugye nem gondolod komolyan? El akarod itt játszani, hogy egyébként semmi baj az amerikaiak nagy részével."
Hogy jöttek a képbe az amerikaiak?
"Végül is cseppet sem baj, hogy naponta el kell mondani a diákoknak egy esküt, amiben egyébként az Isten szó is szerepel, kötelező jelleggel kell ott valakinek büszkének lenni a hazájára, a nagy többség még nem is járt az országukon kívül, azt hiszik, hogy mindenki tud angolul, fel sem merül bennük a más nyelv használata egy idegennel való beszéd során."
És ez is hogy a fenébe keveredett ide?
"És ti meg adjátok alájuk a lovat."
Ki és mivel adja alájuk a lovat... és egyáltalán hogy a fenébe jön ez ide?
"Hogy jöttek a képbe az amerikaiak?"
Úgy jöttek a képbe az amerikaiak, hogy az amerikaiaknak köszönhetjük a Magyarországon elterjedt szinte kötelező jellegű angoltanítást.
"És ez is hogy a fenébe keveredett ide?"
Úgy keveredett ide, hogy máshogy nem fogod megérteni, hogy az amerikai egy nacionalista nép, csak úgy ha a szádba rágják.
"Ki és mivel adja alájuk a lovat... és egyáltalán hogy a fenébe jön ez ide?"
Te adod alájuk azzal a lovat, hogy ódákat zengesz az angolról, hogy mennyivel értelmesebb azt tanulni az eszperantónál. És tudod ha egy amerikai azt látja, hogy az ő nyelvét milyen szeretettel használják külföldön, akkor egy kicsit el lesz ragadtatva a nemzetétől. És mi lesz, ha egy nacionalista okot lát arra, hogy még büszkébb legyen a hazájára? Nem fogod kitalálni. Még nacionalistább lesz.
Már megbocs, de ez a nyelvi alapú, szimpla amerikaellenesség szinte tipikus az eszperantó-fanok körében. ):o) Azt hiszed, hogy valamiféle összeesküvés lenne az amerikaiak részéről az eszperantó ellen? Ugyan már!
Amikor az eszperantó megjelent és a legintenzívebb korszakát élte, az angol még sehol nem volt. Sőt - Zamenhof éppen a franciát vette alapul a szókincs megalapozásánál, ami akkoriban Európa elitjének volt a közös nyelve (az eszp. szókincse több, mint 90%-a abban is megvan a franciában is). Az angol az első, de leginkább a 2. vh. után kezdett Európában is terjedni. Ergo az eszperantó legintenzívebb korszakában az angol még nemigen volt tényező Európában.
Az eszp. mozgalom a kezdetektől világnyelvi státuszt követelt magának, el is indult az ígéretes mozgalom, aztán jött az angol és megelőzte ebben a szerepben. Ennyi. Nincs ebben semmiféle amerikai kultúrnyomás vagy hasonló - az oroszt itt is erősen nyomták a 2. vh után, sőt, nekünk még szomszédunk is. Jelentette ez valamit itt? Nem. Az, hogy milyen nyelv terjed el az sokszor az adott nyelvet használó kultúrkör termékeitől és alkotásaitól függ, de ez az angol esetében már régesrég nincs így... az angol nyelvet már globális tulajdonnak tekintik, amibe pl. itt Angliának már nincs is beleszólása. A nyelvet amúgy is igen súlyos tévedés az azt hordozó kultúrkörhoz kötni. Elég baj az, hogy ha valaki a saját anyanyelvét valamiféle privilegizált dolognak tekinti, mert az egyenes út a lingvicizmushoz és a nacionalizmushoz.
Vicces, sőt nevetséges, amit írsz, mivel az USA-ban nagyon sokáig nem volt hivatalos nyelv, csak kvázi-hivatalos nyelv volt az angol, és emellett pár-100 használt nyelvet tartottak számon. [link]
... és még sorolhatnám, hogy miért is érzem én úgy, hogy belőled inkább a fanatikus eszperantisták hagyományos Amerika-ellenessége beszél, merthogy ez népszerű indoklása az eszperantó általános nemzetközi nyelvi szerepre való törekvése kudarcának...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!