Miért vannak annyian az eszperanto nyelv ellen?
Olvastam itt az oldalon, hogy hülyeség megtanulni, mert munkához nem jó, meg ilyenek. Pedig sokkalta egyszerűbb mint egy etnikai nyelv. Tudományos kutatások bizonyították, hogy az eszperantó tanulás után sokkalta könnyebb megtanulni indoeurópai nyelveket. (Többek között az angolt is) Szinte éveket lehet megspórolni pár hónap eszperantóval, a nyelv tanulás során.
Akkor mégis miért mondják, hogy haszontalan?
Más nyelvet sokkal nehezebb elsajátítani, főleg ha nincs nyelvérzéke az embernek. Az eszperantó pedig segít benne. Én tuti egy-két hónapot ráfogok szánni, és mellette csinálni az angolt, sokkal könnyebb lesz nekem.
Szerintem ez lenne a módja a nyelv tanulásnak először az eszperanto (vagy ido, interlingua, occidentál, noviall talán még a latin is stb.)
egy fél év, a gimiben, szakközépben. És utána jöhet a német, angol, francia, spanyol stb.
Ez szerintem olyan mint a kondi terem, ott sem úgy csinálod, hogy neki esel a legnagyobb súlyzóknak, egyből. Előbb felkészíted a tested, kisebb súlyokkal de rendszeres gyakorlással, és helyes táplálkozással. Ha már csinálod pár hónapja utána jöhetnek a nehezebb súlyok.
Én is elkövettem ezt a hibát, hogy angolul akartam először megtanulni. És nincs nyelvérzékem mert diszgráfiás vagyok meg ilyenek. nagy nehezen megtanultam a társalgási szintet. És nem sokára közép szinten leszek.
ha eszperantóval kezdtem volna 2-3 hónapot, már felsőfokúnál járnék angolból, szerintem.
A nyelvek tanulásánál az a legnehezebb, hogy a nyelvtani szabályok alkalmazását megtanulják. Az eszperantó ebben NEM segít, és nem ok nélkül nem terjedt el a világon.
Ha olyan jó lenne, akkor sokkal többen beszélnék.
"Nézd csak meg az eszperantóban is megtalálható a semleges, hím, nő nem. Illetve sok dolog amely az indoeurópai nyelvtanokra jellemző."
Ez pl. teljesen felesleges elem a nyelvben, ha már alkotnak egy mesterséges nyelvet, annak célja az egyszerűség lenne.
A természetes nyelvekben nyilván még nagyobb számban vannak bonyolult szerkezetek. Ezeket nem lehet hamar megtanulni, de nem is mindenképpen szükséges. A magyar nyelvoktatás egyik legnagyobb problémája, hogy a nyelvtan részleteire próbálnak megtanítani, pedig inkább a kommunikációra kellene. A nyelvtan közben úgyis kifinomul magától is.
A németben pl. a 3 nem annyira bonyolulttá teszi a nyelvet, hogy még az anyanyelvi németek sem tudják mindig, hogy melyik szó milyen nemű. Munkám során 20-25 fős német csoportokat oktatok, volt pl. mikor nem jutott eszembe egy szakkifejezés többes száma, megkértem őket, hogy segítsenek ki, de egyikük sem tudta. De attól, hogy ilyeneket nem tudunk, még tudunk kommunikálni.
Elismerem, hogy az angol igeidők nem könnyűek, de ha az ember megérti egyszer, hogy mi a különbség a simple, a continuous és a perfect alakok között, illetve azt, hogy ezeknek van pl. jelen és múlt idejű alakjuk, akkor az alapokat már érti. Aztán lehet tovább fejlődni. És hiába akarnánk elterjeszteni az eszperantót, az anyanyelvi angolok nem lesznek hajlandóak megtanulni (általában más idegen nyelvre sem nagyon hajlandóak), mert nekik kényelmesebb az, hogy mindenki más tanuljon meg angolul. A világ most így működik, nekem sem tetszik, de sajnos nem hiszem, hogy pont mi fogjuk tudni ezt megváltoztatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!