Miért nem lett az eszperantó világnyelv?
Egy mesterséges nyelv, amit sehol sem beszélnek anyanyelvként. Egy világnyelv mögé az anyanyelvi területek nagy gazdasági és politikai befolyása kell és ennek jó ideig fenn kell maradni. Ez az eszperantóra nem áll.
Például az angol azért világnyelv, mert a Anglia (vagy Nagy Britannia vagy Egyesült Királyság, mikor épp hogy hívták) mindig nagyhatalom volt, az egyik, ha nem a legnagyobb gyarmattartó birodalom, aminek sok exgyarmatán a mai napig hivatalos nyelv és angol anyanyelvű ország/szövetségi állam ma is a világ vezető hatalma.
"Anglia (vagy Nagy Britannia vagy Egyesült Királyság, mikor épp hogy hívták) "
Ne akassz hasba...
Anglia, az Anglia.
Az Egyesült Királyság az Nagy Britannia (Anglia, Skócia, Wales) és Észak-Írország.
Bár valóban nagy előny a szókészlet dinamikus fejlődése szempontjából, hogy egy nyelv élő, de nem feltétlenül "jobb" az angol.
Sokan beszélik már eleve, és ők (természetesen :) ) lusták mások kedvéért egy új nyelvet megtanulni (én is az lennék a helyükben :) ), helyette inkább (elsősorban) az USA gazdasági-politikai hatalmánál fogva, valamint popkultúra-formáló hatása miatt kvázi passzívan "rákényszeríti" a világra az angol nyelv ismeretét.
Máskülönben az eszperantó a "jobb", mert abban egyáltalán nincsenek kivételek, amelyek a természetes nyelvekben szép számmal akadnak (pl.: mouse --> mice), az írás és kiejtés megegyezik, és egyáltalán nincsen benne személyragozás (még annyi sem, mint az angolban :) ).
Különben nem feltétlenül baj az, hogy ez így alakult, és nem is biztos, hogy örökre így marad; lehet, hogy néhány évtized múlva már mind kínaiul fogunk tanulni, vagy/és spanyolul. :)
Az előttem írók megválaszolták nem írom le még egyszer.
#4-es
Anglia: az Nagy-Britannia egy kis része, olyan mint Skócia vagy Wales
Nagy-Brittana: Anglia+Wales+Skócia
Egyesült Királyság: Nagy-Britannia+Írország
A nyelv terjesztése húsbavágó gazdasági érdek!
Az angol nyelv nemzetközi elterjesztése egy jól átgondolt és nagyon erősen finanszírozott profi marketinges projekt eredménye.
A rendszerváltozás (a konkurens orosz nyelv térvesz-tése) után nem véletlenül lepte el Kelet-Európát sokszáz amerikai tanár, hogy szinte ingyen tanítsa az itteni nyelvtanárokat (!) az angol nyelvre, nem véletlenül vol-tak olyan olcsók az amerikai tankönyvek, tanfolyamok, filmek. Alapítványok egész sora foglalkozott azzal, hogy tömegesen juttatta ki az értelmiségieket illetve a közvéleményt alakító, befolyásoló személyeket amerikai tanulmányútra. Az angol és az amerikai állami költségvetés hihetetlen összegeket fordított és fordít ma is arra, hogy a nyelvet elterjessze...
Amikor az angol nyelv már sláger lett Kelet-Európában, jöhetett és jött is az amerikai kultúra (filmek, könyvek, számítógépes játékok), megtelepedtek a tömeg-fogyasztást kiszolgáló étel-, ital- és szórakoztatóipari cégek, a végén pedig jöttek az amerikai vállalatok...
Közgazdasági és marketinges szempontból természetes, hogy az amerikai vállalatok nem foglalhatták volna el Európában a mostani pozicióikat, ha a terep kulturális, illetve azt megelőzően nyelvi szempontból nem lett volna így előkészítve. A nyelv terjesztése elsődlegesen gazdasági érdek!
-----
Az eszperantó gyakorlatilag az egész világon elterjedt. Nemigen lehet találni olyan civilizált települést, ahol eszperantóul tudó ne lenne! Az eszperantót pontosan annyi ENSZ-tagországban beszélik mint az angolt, vagyis mindegyikben... :-)
Az, hogy az eszperantó még nem vált olyan tömegessé, mint amilyen lehetne - annak gazdasági és politikai okai vannak.
Az eszperantó mögött nem áll saját állam, saját gazdaság, nagy saját tőke, sőt meg kell harcolnia a nagy nemzetek ellenérdekeltségével. De egyre több nemzetközi fórumon ismerik fel, hogy a többiek jogos szembenállása miatt nem lehet elfogadni egyik nemzeti nyelvet sem az általános nemzetközi nyelv szerepére, erre csak egy semleges nyelvnek lehet esélye (az Európa Unió már most is komoly nyelvi gondokkal küzd...).
-------
A fenti idézetek a [link] című érdekes anyagból vannak, érdemes elolvasni az egészet, csupán 3 oldal :-)
Nem állt mögötte hatalom.
Túl lassan terjesztették. Nem tettek mögé mesterségesen kultúrát, bár vallást próbáltak, de az nem ment.
Mert mindenre alkalmas csak arra nem hogy keletieknek (japán, kínai, esetleg orosz) könnyű legyen. Oké, egy európainak ismerős (lehet) a szókincs nagy része de egy keletinek baromira nem.
Nekik az eszperantónál nem lényegesen nehezebb az angol, és ha már ők voltak a gyarmatosítóik is (tehát sokan tudnak angolul) akkor tök logikátlan ezután egy olyan nyelvet tanítani amit senki nem ért meg
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!