Miért nem akarják sokan, hogy az eszperantó legyen a világnyelv?
- mert már van "világnyelv", nehézkes lenne lecserélni
- az eszperantó mesterséges, nincs kultúrköre, ami unszimpatikussá teszi (kutatások bizonyítják, hogy az embereknél igenis szempont, hogy legyen hozzá kapcsolódó történelem, irodalom, kultúra, és az ne legyen korlátozott. Merthogy az eszperantónál van valamennyi, csak minimális...)
- úgy hangzik, amilyen: összollózott, nem egybefüggő, gagyi.
- kevés szókincs és nincs lehetőség igazán választékosan beszélni
- nincs kialakult szokásköre az alkalmazásának (mit-hogyan illik mondani a való életben, tehát nem a szabályokhoz ragaszkodva)
- kicsi vagy szinte semmis az anyanyelvi beszélőköre, így a nyelvfejlesztésre kevés a lehetőség és a tökéletes elsajátításra is (fényévekkel könnyebb úgy elsajátítani egy nyelvet, hogy az adott nyelvterületen vagy anyanyelvi tanártól tanulunk).
Szia!
A nyelv a gondolatok és az érzelmi töltések tükröződése!Nem szívesen mondanék le a sündörög,csatangol,bóklászik,császkál,sunnyog,szökell,illan szavak töltéséről!És ez csak néhány példa volt azok közül amelyeket csak magyarul tudok gondolni,érezni és végső soron kimondani oda illő helyzetben!
Az elsővel nem értek egyet, hogy kicsi a szókincse, és hogy a tudományra nem alkalmas. Az alapszókincs tényleg kicsi, de a képzők segítségével minden szó képezhető, ami más nyelvekben megvan, sőt sok olyan szó is képezhető, aminek közvetlen lexikai megfelelője más nyelvekben nincs is. Így pl. az Esperantujo szónak nem lehet olyan szó szerinti fordítását visszaadni magyarul, ami ne sántítana.
A tudomány művelésére is alkalmas. Pl. a Wikipédiának is van eszperantó változata.
Azért nem akarják, mert:
már van világnyelv
nem tetszik
nem teszik, hogy mesterséges nyelv
ha akarnák, akkor következne, hogy meg kellene tanulniuk, amihez nincs kedvük/idejük/...
Az angol jó, csak az eszperantó jobb lenne, bár az angol még évszázadokra a világnyelv szerepében fog ragadni. Kevesebb alapszót kellene megtanulni, de képzéssel és összetétellel ez a szókincs a többszörösére bővül. A szerkezete is egyszerűbb. Nem lenne olyan, hogy valakinek nyelvi téren behozhatatlan előnye van, mert anyanyelvként beszéli a világnyelvet.
"Angol miért nem jo?"
1.Mert nem igazságos,hogy az angolok ilyen előnyben vannak
2.Az eszperantót fel lehet fogni nemzetközi nyelvnek is.
3.Szebb nyelv is.
5.Könnyű nyelv.
1. Már van közvetítőnyelv, ami világnyelv, ez pedig az angol.
2. Azt, hogy melyik nyelvet használják közvetítőként, a gazdasági helyzet befolyásolja, ált. a legerősebb gazdasági hatalom nyelve lesz.
3. Az hülye indok, hogy az angol anyanyelvűeknek ne legyen jó, mert lesznek majd eszperantó anyanyelvűek, és akkor megint kéne egy új nyelvet keresni, nehogy könnyebb legyen nekik.
4. Az emberek használhatóság és kultúra alapján választják a megtanulandó nyelvet. Az eszperantó nem hasznos, nem tudnád használni, és mesterséges nyelvként kultúrája sincs.
5. Azzal hirdetik, hogy mindenki ugyanolyan könnyen megtanulhatja, nincsenek benne felesleges dolgok, ami pedig nem igaz. Szótagalapú nyelveket beszélőknek nehezebb, mint a hangalapúaknak, japánban pl. l-r közül bármelyik használható, így nekik nehezebb, meg ugye a nem latin betűs nyelvek beszélőinek is. Felesleges nyelvtani elemek: tárgy rag, nemek és melléknév ragozása. Hiányzó nyelvtani szabályok, emiatt az emberek a saját anyanyelvük szabályait használják, emiatt az azonos anyanyelvűek jól megértik egymást, viszont a különböző anyanyelvűeknél már gondok vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!