A van+határozói igenév passzív szerkezet vagy befejezett igeidő?
Hát rosszul mondta. Egy régi passzív biztosan van a magyarban: született, kiontatik, íródott.
Viszont az utóbbiról már sokmindent hallottam...
"Magyarban elvileg nincs passzív szerkezet. Legalábbis rám mindig rám szólt egy tanár az egyetemen, ha úgy mondtam valamit :)"
Ami azt bizonyítja, hogy az egyetemi tanárok is lehetnek kontárok, ha nem a szakterületükről van szó. Minek olyanba belekontárkodni, amihez nem értenek?
A kérdező jól írja: a magyarban VAN passzív, többféle is.
Kérdező, te szerintem valamit keversz:
Nincs olyan, hogy "befejezett igeidő". Te a befejezett melléknévi igenévre gondoltál, mint a "befejezett szóban", vagy pedig a múlt időre. De a kettő tudtommal nem zárja ki egymást: a válasz szerintem az, hogy a "van + -va" az határozói igenévvel képzett múlt idejű passzív szerkezet.
*"befejezett" szóban
** pontosítok: szerintem ez jelen idejű passzív, múltideje a "meg volt + -va+ lenne. Magyarban tudtommal nincs "befejezett" igeidő, mint az indoeurópai nyelvek "perfect"-jei. Ezeket a részleteket a magyarban az igekötőkkel fejezzük ki, úgy, mint az oroszban.
Na ezt kerestem ezidáig :D
Köszönöm szépen!!
Azért tettem amúgy fel, mert (nekem olyan mintha) az hogy születik az olyasmi mint ami éppen most megy végbe(folyamatos), a meg vagyok fázva meg egy múlt idejű esemény(megfáztam), aminek -gondolnám...- a jelenre van hatása, jelen időben mondjuk(befejezett).
Meg vagyok fázva, meg vagyok fürödve, el vagy tévedve, meg van őrülve - ezek ugyan pongyola stílusú, de egyáltalán nem passzív alakok, mert ezek az igék tárgytalanok, tehát nincs mit passzívba tenni.
Szerintem ezek a köznyelvi alakok igenis a jelenre utalnak vissza, és azért használják, mert az igekötőket ugyan kifejezik a befejezettséget, de azt nem, hogy az a múltban vagy a jelenben fejeződik be.
A "megfáztam" esetében a megfázás lehet a múltban és a jelenben is. Ha "meg vagyok fázva", az csak a jelenben lehet.
Elég soká értettem meg, miről szól a kérdés. A van+passzív alakú határozói igenév, vagy pedig a befejezett igeidő pl. az olaszban és spanyolban lenne elképzelhető. Konkrét példák nélkül eléggé érthetetlen ez.
Le van írva a feladat. A leírt feladat. Nem értem, talán erről lehet-e szó. De a magyarban a határozói igenévnek nincs külön passzív alakja, mert egyébként is többnyire (nem mindig) passzív jelentésű.
Webnyelv: hogy mit fejez ki a van+hat. igenév, ha a határozatlan igenév tárgyatlan (meg vagyok fázva, meg vagyok őrülve, meg vagyok győzödve stb.). Ebben az esetben valami hasonlót, ha nem is ugyanazt, mint a nyugati nyelvek befejezett igeidői. Erről egyébként a Mindentudás Egyetemén Nádasdy Tamástól hallottam először, hogy kezd valami hasonló kialakulni.
A leírni, amit te írtál, az tárgyas ige, ezért nem passzol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!