Passzív szerkezet a magyar nyelvben. Tényleg nincs?
Kicsit gondolkodtam, több nyelvet is beszélek amiben van passzív szórend és arra jutottam, hogy szerintem a magyarban is van.
Például egyik nap beszéltem a bank ügyfélszolgálatával, ahol azt válaszolta az ügyintéző, hogy a felhasználói fiókom aktiválva lett.
Nagyon sokszor kérdezik meg tőlem hogy "el lett-e küldve, ki lett-e kapcsolva, el lett-e olvasva, stb."
Ezek szerintem mind passzív kérdések.
Továbbá nagyon sok régi könyvben megtalálható különböző passzív mondat, például "az ellenség vére kiontatik a csatamezőn".
Ha azt veszem alapul, hogy a passzív mondatban a hangúly a cselekvésen van és nem a cselekvőn, akkor a magyarban is nagyon sokszor használnak passzív szerkezetű mondatokat, kérdéseket.
Ha ez tényleg így van, akkor miért mondják azt, hogy a magyarban nincs passzív szerkezet?
hát volt, de kikopott, sajnos..pedig fontos, és szép: kiontatik, teremtődik. Maradtak kifejezésekben: 'zárva' 'született'
Ezzel veszteség érte a nyelvünket, hogy ez az ága elszáradt. Mert szükségeltetik:)(főleg filozófiai és teológiai szövegekben, ahol az 'alany' nem megnevezhető, a végtelen felé tart:) Vagy, ahogy mondtad, a cselekvésnek van prioritása - maga ez utal az alanyra.
Van, bár magyartalannak mondják.
Meg germanizmusnak.
Ránk is mindig ránk szóltak egyetemen, hogy mondjuk nem "Ki lett nyomtatva a papír", hanem "Kinyomtatták a papírt".
..nem "Ki lett nyomtatva a papír", hanem "Kinyomtatták a papírt".
Kinyomtattatott! :DDD
Elküldetett, kikapcsoltatott, elolvastatott, stb.
Hát igen, sajnos ez a konkrét, tisztán szenvedő forma kikopott a nyelvből. Amiket írtál (..lett-e..) azok is egyfajta szenvedő alakok, csak nem a korábbi forma.
A macska fel van mászva a fára. Hülyeség, magyartalan, mellesleg a szenvedő szerkezetet használó nyelvek sem mondanának ilyet.
Az anyós fel van akasztva a fára. Na, ez már valami! :)
Természetesen, ahogy felettem is írták, nem veszett ki teljesen, a (német hatásoktól a mai napig nem mentesült) hivatali nyelv pl. kiterjedten használja.
"Passzív szerkezet a magyar nyelvben. Tényleg nincs?"
Van, és többféleképpen is képezhető.
""el lett-e küldve, ki lett-e kapcsolva, el lett-e olvasva, stb."
Ezek szerintem mind passzív kérdések."
Persze hogy azok.
""az ellenség vére kiontatik a csatamezőn"."
Igen, ez a másik módszer. Ma már nagyon ritkán használják. Nem halt ki, mert "benne foglaltatik" és más hasonlók ma is elhangzanak.
Egyébként a "születik" is passzív, ha belegondolsz.
"miért mondják azt, hogy a magyarban nincs passzív szerkezet?"
Azok mondják, akiknek fogalmuk sincs a nyelvtanról vagy a magyar nyelvről. Sok ilyen ember van, így aztán gyakran mondogatják.
Köszönöm a válaszokat, ezek szerint nem csak nekem szúrt ez szemet.
Utolsónak: én magam nem humán beállítottságú ember vagyok, így a nyelvtan tudásom kimerül abban amit középiskola 12. osztályáig belém tudtak tömni, márpedig ott minden tanár azt hangoztatta hogy nincs passzív szerkezet a magyar nyelvben.
Akkor ezek szerint ez a tanáraim minőségét hivatott reprezentálni?
"A macska fel van mászva a fára. Hülyeség, magyartalan, mellesleg a szenvedő szerkezetet használó nyelvek sem mondanának ilyet. "
Ez nagyon szar példa, az ezt előszeretettel felhozó magyartanárok meg képtelenek megérteni, hogy passzívot csak tárgyas igékből képezhetünk. A "felmászni" nem tárgyas ige, ezért hülye volt, aki ezt a példát kitalálta. A "megmászni" viszont már tárgyas, így nyugodtan lehet mondani, hogy "a fa meg van mászva".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!