Passzív szerkezet a magyar nyelvben. Tényleg nincs?
Kicsit gondolkodtam, több nyelvet is beszélek amiben van passzív szórend és arra jutottam, hogy szerintem a magyarban is van.
Például egyik nap beszéltem a bank ügyfélszolgálatával, ahol azt válaszolta az ügyintéző, hogy a felhasználói fiókom aktiválva lett.
Nagyon sokszor kérdezik meg tőlem hogy "el lett-e küldve, ki lett-e kapcsolva, el lett-e olvasva, stb."
Ezek szerintem mind passzív kérdések.
Továbbá nagyon sok régi könyvben megtalálható különböző passzív mondat, például "az ellenség vére kiontatik a csatamezőn".
Ha azt veszem alapul, hogy a passzív mondatban a hangúly a cselekvésen van és nem a cselekvőn, akkor a magyarban is nagyon sokszor használnak passzív szerkezetű mondatokat, kérdéseket.
Ha ez tényleg így van, akkor miért mondják azt, hogy a magyarban nincs passzív szerkezet?
"a fa megmászattatott"
...macskailag. :DDD
Nem olvastam az eddigi kommenteket, bocs, ha ismételek.
Ez, hogy nincs a nyelvünkben, úgynevezett nyelvi babona, erre a reakció az úgynevezett túlkompenzálás. Az a lényeg, hogy ami állapotot, azt lehet szenvedő szerkezetben mondani, de cselekvést nem. Ezért hangzik hülyén a klasszikus példa, hogy "a macska fel van mászva a fára", de ezért mondhatod nyugodtan bármikor, hogy "az ablak ki van nyitva". Mert a macska felmászott, nem pedig "felmászatták", vagy arra késztették, hogy másszon föl, az ablak viszont nem kinyitotta magát, hanem kinyitották. Ez a fontos különbség a két mondat között, tehát van a magyarban passzív szerkezet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!