Mikor ismerik el hivatalosan, hogy a magyarban is több mindenre használható a passzív?
Azt mondta a magyar tanárom, hogy a magyar passzívot csak az állapot kifejezésére lehet használni: Meg vagyok fázva.
De ez már nem helyes, csak használják: Minden rád lesz bízva. Persze az utóbbit csak tárgyas igéknél. Úgy tudom, hogy ha valamit nagyon használnak egy nyelvben, azt el fogják ismerni.
Bár ez a végzettségem és a szakmám, nem tudom neked előre megmondani, hogy mikor fogják ezt hivatalosan helyesnek elismerni. De egy nyelvész a nyelvet vizsgálja, ami folyton változik, mert a körülöttünk lévő világ és az életünk is folyton változik. Tehát egy nyelvész szakmailag semmit -- semmiféle szerkezetet, kifejezésmódot fordulatot, szót -- nem tekinthet helyesnek vagy helytelennek, függetlenül attól, hogy neki mi a személyes véleménye, tetszik-e neki, ő maga használja-e. Tudom, ez furcsán hangzik, de így van. Hiába vannak úgynevezett nyelvművelők, akik esetleg küzdenek egy-egy ilyen nyelvi jelenség kiszorításáért, ha megfigyeled, nincs hatásuk a nyelv változására, mert az magukon a beszélőkön múlik.
Abban mindenképpen igazad van, hogy ha valamit használnak egy nyelvben, tehát él az adott jelenség, akkor azt előbb vagy utóbb el fogják ismerni hivatalosan is. Ez történt pl. a legújabb helyesírási szótár esetében is, ami csak annyiban változott az előzőhöz képest, hogy elismertek olyan alakokat is, amik addig hibásnak számítottak.
Ha ilyen kérdések bővebben érdekelnek, ajánlom figyelmedbe a www.nyest.hu-t. Ott jó cikkek vannak, és kérdezni is lehet az oldalon, és biztos, hogy hiteles, szakmai választ fogsz kapni.
Lehet azt használni, eddig is lehetett de olyan esetekben amkor nem számít, vagy nem ismert az alany, aki a cselekvést végzi.
A rossz példaként használt "A macsaka fel van mászva a fára" az tényleg totálisan rossz, mert a macska maga mászott fel, tehát ismert a cselekvés alanya.
Nagyon köszönöm a válaszokat! Amúgy ez a macskás is akkora hülyeség, hogy tudok VALAMIT felmászni? Más nyelvekben is csak tárgyas igéből lehet passzívot képezni. Még a magyartanárom is ezzel a példával jött...
Oké, hogy lehet használni, de pl. sehol sem tanítják az ilyesfajta használatát.
A határozói igenévnek a nyelvművelés szerint egyetlen egy funkciója van: egy a főmondattal egyidejű hatázói alárendelő mellékmondat rövidítése:
A számítógépbe a billentyűzetet használva tudunk írni. (Úgy tudunk a számítógépbe írni, hogy billentyűzetet használunk.)
Ezen kívül létezik nyugati mintát másoló analitikus passzívunk a "meg van csinálva", ill. a befejezettséget kifejező rezultatív, mondhatni "új igeidőnk".
A "macska fel van mászva a fára" típusú ennél kevésbé erőltetett frázisok (le van egyszerűsödve, meg van győződve, meg van fázva) NEM szenvedő igealakok, hanem egyszerűen az, hogy a mindennapi beszédben már nem mindig érezzük a befejezettséget mutató igekötőkkel (meg-, el-) ellátott múlt idejű igéket (megfázott) elég jelenidejűnek, és ezzel akarjuk azt megkülönböztetni, hogy a megfázottság most és nem valamikor a múltban történt.
Ez a nyelvi változás. Az angol is két igeidővel (múlt és nem-múlt) kezdte, és tizenkettő lett belőle.
"Más nyelvekben is csak tárgyas igéből lehet passzívot képezni."
Ez nem teljesen igaz. Az angolban a részeshatározóból is, amit nyelvtanilag a tárgy közé sorolják (indirect object), lehet passzívot formálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!