E között a két szó között mi a különbség? (szenvedő szerkezet - magyar)
A lift megjavítatott.
A lift megjavítatódott.
Szenvedő szerkezetben van mind a 2, de mi a kettő között a különbség?
Vagy:
A levél megíródott.
A levél megírattatódott.
1. a liftet megjavították
2. valakik valakivel megjavíttatták a liftet.
Az a különbség, hogy más képzés van bennük.
Egyébként hagyományosan az -etik/-atik volt a szenvedő szerkezet, de mára már viszonylag kikopott a használatból, és manapság a kontrasztív nyelvészet rendszerint a "van ___ -va/ve" alakot kezeli szenvedő szerekezetként.
Ha a -va, -ve szerkezetet akarod, akkor
a lift meg van javítva.
A legfontosabb kiemelni, hogy egyiket sem írtad le helyesen.
"megjavíttatott" és "megjavíttatódott"
Hozzáteszem, egyiket sem igazán helyes használni, főleg a másodikat. (Az első még irodalmi művekben elmegy.)
Nem, csak az első van szenvedőben, mert más esetben a műveltetést (megjavíttat) fejezi ki az a rag. A másik visszaható (mediális) értelmű.
Ha azt kérdezed, mi a különbség a passzív (szenvedő - megjavítatik) és a mediális (a lift megjavítódik, megjavul) között, akkor arra az a válaszom, hogy az, hogy a visszahatóban az alany megegyezik a tárggyal ("a lift megjavítja magát"), a passzívban pedig nem önmaga javult meg, hanem valakik megjavították, de nem lényeges az, hogy ki.
Persze ma már a visszahatás összemosódik a passzívval, ld. "felépül", "megszépül".
A hivatalos szövegekben a passzívot terpeszkedő szerkezetekkel helyettesítik (valami valamire került, pl. a lift javításra került).
"Amúgy a létige + va/ve (meg van írva, stb) is szenvedő szerkezet?"
Ha az ige tárgyas, csak akkor szenvedő. Ha nem tárgyas, egyfajta az angol Present Perfect-féle rezultatív múlt időkhöz hasonlít: "a macska fel van mászva a fára", "meg vagyok győződve", "le van egyszerűsödve". Ez még csak az élőbeszédben terjed, kerülendő, de sajnos néha még én is elkövetem.
A "meg van győződve" a "meggyőződni", nem pedig a "meggyőzni" igéből, a le van "egyszerűsödve" a leegyszerűsödni, nem pedig a leegyszerűsít-ből származik. :) Nem "meg vagyok győzve", "le van egyszerűsítve". Egy szót például a nyelvtörténet során nem leegyszerűsítik, hanem leegyszerűsödik (ld. 6.-os különbségtételt a visszaható, és cselekvő között).
Egyébként először erről Nádasdy Tamás valamelyik beszélgetéséből hallottam, ha nem is ilyen példákkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!