Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ilyen kialakulhat a természetben?

Ilyen kialakulhat a természetben?

Figyelt kérdés
Egy olyan nyelv amely ragoz, mint az agglutináló nyelvek, de a ragoknak van külön többes számú alakja, és nem jellel fejezik ki. Ilyen kialakulhat egy természetes nyelvben, vagy ez a két dolog kizárja egymást?

2014. febr. 20. 16:55
1 2
 11/17 treffhetes ***** válasza:

(látom, nem mai kérdés, de válaszolok, ha már erre jártam)


miért ne alakulhatna ki? egy toldalék rengeteg különböző nyelvtani dolgot fejezhet ki, csak a nyelv beszélőin múlik, mit értenek hozzá, és mit nem. elvileg lehetne külön rag minden számra, személyre, esetre, módra, időre, ha lenne, nemre, aspektusra (pl ismétlődő, rendszeres, folyamatos, szándékos, állapotváltozással járó stb. cselekvés). minden azon múlik, hogy a nyelv beszélői mit akarnak külön jelezni egy toldalékkal.

pl németben van 2 múlt idejű ragozása az igének, mindkét időben számmal-személlyel egyeztetve. a svédben csak az jelen időt jelöli rag, szám-személy nem derül ki az igealakból, illetve a múlt időt csak flexióval fejezi ki. az angolban csak az E/3. van külön jelölve jelen időben, múlt időben meg, mint a svédben, csak flexió, se múlt időt, se szám-személyt jelölő rag.


az egy más kérdés, hogy sok ilyen után nagyon bonyolult lesz a ragozási rendszer, de ez az anyanyelvi beszélőknek elvileg úgyse okoz különösebb gondot.

2014. nov. 28. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Igazából ezt, amit te mondasz, hívják flektáló nyelvnek.


Ez nem agglutináló, mert annak azokat a nyelveket szokták hívni, ahol a toldalékokat kombinálják. És igen, ilyenek a szláv nyelvek.

2014. nov. 28. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 treffhetes ***** válasza:
amiről a kérdező beszél, az különböző toldalékok kombinálása (illetve ilyen esetben nem nagyon kellene kombinálni őket), ha a szótőhöz nem nyúlunk, akkor nem flektáló. toldalékok vannak a flektáló nyelvekben is, az agglutinálókban viszont nincs ilyen jellegű flexió (azért írom, hogy "ilyen jellegű", mert bizonyos esetekben bármilyen toldalék használatát is szokták flexiónak nevezni, de ez nem egyenlő a flektáló nyelvek tőhangváltást jelentő flexiójával)
2015. jan. 15. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Nem, a flektálás nem csak tőhangváltás. Az az, amikor a morfémák nem csak egy nyelvtani tulajdonságot fejeznek ki. Ha a tő fejez ki több mindent (pl. magát a jelentést és a jelen időt), akkor az a nyelv flektáló. Nem attól, hogy változtat a tövön.

Pl. a latin is ilyet csinál, amit a kérdező mesél, iskolapéldája a flektáló nyelvnek.

pl.

egyes szám - többes

alanyeset: puella - puellae

tárgyeset: puellam - puellas

részes eset: puellae - puellis

stb. (több esetet nem írok ki érted miről van szó)

Itt a toldalék fejez ki egyszerre több mindent (pl. a puella szóban az '-a' fejezi ki a nőnemet, az egyes számot és az alanyesetet egyszerre)

2015. jan. 18. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 treffhetes ***** válasza:

És akkor mi van a magyar nyelvvel? A te állításod alapján flektáló, pl az igei személyrag kifejezi legalább a számot és a személyt, jelen időben ott van még az alanyi/tárgyas ragozás is. minden főnév kifejezi a nyelvtani esetet. Márpedig én esküdni mernék rá, hogy a magyar nálam okosabb emberek szerint is agglutináló nyelv.


A flexió nem csak tőhangváltást jelent, hanem a szótő bármilyen változtatását. Mint azt már mondtam, a flexió, mint nyelvi jelenség a toldalékolást is magába foglalja, az egy más kérdés, hogy egy nyelv tipológiai besorolásánál nem feleltethető meg egymásnak a két fogalom egy az egyben. Tehát létezik flexió a magyar nyelvben is, de nincs köze a szavak jelentéséhez, és a magyar nyelv ettől még nem flektáló.

2015. márc. 11. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 treffhetes ***** válasza:
amint elküldtem, eszembe jutott, hogy a főnevek nyelvtani esete pont nem jó példa, de az igére vonatkozó dolgok ettől még állnak
2015. márc. 11. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
#15: Igen, ez a vonás valóban flektáló vonása a magyarnak. Izoláló vonásai is vannak: névutók, bizonyos esetekben igekötők, a 'mint' prepozíció stb. Mégis azért agglutináló, mert a nagy egész agglutinálóként épül fel. Meg általában egész nyelvcsaládokat is szokás elnevezni vmilyennek, pl. az indoeurópai tipikus flektáló, a uráli agglutináló, a sino-tibeti izoláló, az eszkimó-aleut poliszintetikus stb.
2015. márc. 11. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!