Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért léteznek csúnya szavak...

Miért léteznek csúnya szavak és hogyan jönnek létre? Miért nem "törlik" ezeket a nyelvből?

Figyelt kérdés
2014. jan. 2. 10:05
 1/6 anonim ***** válasza:
Mert használjuk őket azért nem törlik. Anyukád biztos mondta már, hogy ne beszélj csúnyán, de te nem hallgattál rá. Ha egy ember bejelentené a tévében, hogy törölte a csúnya szavakat, attól ugyanúgy használnánk őket, ezért fölösleges.
2014. jan. 2. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
csúnya szavak? Az hogy néz ki?Ez a k betű olyan rosszul mutat a t mellett,töröljük. Ide ne írjunk hosszú í-t mert rondítja a külalakot?
2014. jan. 2. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha már csúnya szavaknál tartunk gondoltátok volna,hogy a fene is egy csúnya káromkodás?

a magyar ősvallásban a fene egy gonosz démon volt aki a rosszindulatú daganatos betegségekért felelt.

Tehát a fene vigye el-haljon meg....-ban

Szép a mi magyar nyelvük ugye?:)

2014. jan. 2. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A csúnya relatív fogalom. Ami valakinek csúnya, másnak nem az. A nyelvben is.

Másrészt kire gondolsz? Ki lesz, aki törli és honnan? A tudás (bármi legyen is) nem egy fájl a számítógépedben, amit törölhetsz, ha nem tetszik. A tudás az ember, az élet része. Nem törölhető, legfeljebb felejthető. De nem mindenki által.

2014. jan. 2. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
De lehet törölni. Én már olvastam erről. Nemes Döbrögi Dániel töröltette a lúd,liba, szavakat és helyébe az izét mondták. Biztosan ilyesmire gondol a kérdező.
2014. jan. 2. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A csúnya szavak hasznosak, amikor negatív indulatokat akarsz közvetíteni. Hogyan szidnád a főnököt, a politikusokat vagy az időjárást, ha nem lenne káromkodás?


A pályafutásukat eleinte normális közszóként kezdik. Pl. a f @ sz az ősmagyar nyelvben egyszerűen azt jelentette, hogy h.ímvessző. Nem is volt rá más szó. Aztán maga a tárgy, amit jelölnek, kulturális tabuk alá kerül - ebben az esetben bejött a kereszténység, és az olyan, szexuális töltetű szavak, mint a f @ sz, nem számítottak többé ildomosnak. A szégyen és az elutasítás negatív érzelmei, amellyel ezek a szavak társulnak, aztán alkalmassá teszik őket arra, hogy más, hasonlóan elutasítot vagy dühítő dolgok jellemzésére használják őket: "a k rva életbe!", "a ros.seb egyen meg", "ez a Kovács Jóska egy nagy f @ sz" stb.


Mivel azonban mégiscsak kell valahogy nevezni ezeket a tárgyakat is, ezért az "elhasználódott" eredeti szó helyére körülírások, importszavak és hasonlóságon alapuló névátvitelek jönnek létre, amiket aztán alkalmazhatunk az orvosnál, a házaséletben vagy a szobatisztaságra nevelés során. Ilyen körülírás során jött létre a "hím.vessző" kifejezés, hogy az eredeti szó helyére lépjen - miközben az orvosi nyelvből beszivárgott a "pé.nisz", a gyermeknyelvből pedig a "fü.tyi" (eredetileg "fütyülő") és a "ku.ki" (eredetileg "kukac").


Bizonyos értelemben tehát némelyikük törlődik is a nyelvből, hiszen eredeti értelmükben nem nagyon lehet őket használni, és így nem adódnak át a szocializáció során a következő nemzedékeknek. Ha viszont eléggé elterjed a szitkozódás mintázatai között, akkor elveszti tabutörő erejét és durvaságát, és a bizalmas köznyelvben újra szalonképessé válhat. Ez történt pl. a "huncut" szóval, amely eredetileg a szu.ka kutyák bizalmasabb testrészeit jelentette, aztán általános szidássá durvult, míg végül annyira elterjedt, hogy már nem számított igazán durvának, és ma csintalan gyerekekre mondják. Hasonló dolgok történnek manapság a k rvával, amely - minthogy a szexualitást körbevevő tabuk a 20. század folyamán sokat enyhültek - sokat veszített a durvaságából, és ma már egy-egy újságcikkben is előfordul kicenzúrázatlanul.


(Azért pöttyöztem meg bizonyos szavakat, mert a gyk cenzúrajelzője kiakadt rajtuk az első verzióban... :D De nem tom, melyiken, úgyhogy biztos, ami biztos.)

2014. jan. 3. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!