A "nák-ozás" és a nevek előtti a/az miért hiba?
Úgy tudtam, hogy egyes nyelvjárások része a -nák toldalék olyan használata, hogy : tanulnák, tudnák, stb.
Valamint egy csomó helyen (nem csak BP-n) hallottam, hogy : a Zoli, az Eszti, a Peti, az András stb.
Vagy ezek miért számítanak hibának? Most a nyelvtankönyvi szabályon kívül. (mély-magas hangrendűség stb)
Ti NÉZTETEK valamit.
Ők néztek valamit.
---------
Én nézek valamit
Te nézel valamit
Ő néz valamit
Mi nézünk valamit
Ti néztek valamit
Ők néznek valamit.
Az első 6 múlt idő, a másik 6 jelen idő.
Az "Ők néztek valamit" az múlt időben van. A "Ti néztek valamit" pedig jelen időben. Mi a gond ezzel?
"(Ők) néztek valamit" ill. "(Ti) néztek valamit"
Az egyik természetesen múlt idő, a másik meg jelen, de ha csak azt mondod , hogy "És néztek valamit", akkor pont ugyanannyira félreérthető, mint ha valaki azt mondja, hogy "Tanulnák rendesen, ha tudnák".
Mindkét esetben vagy a szövegkörnyezet szükséges, vagy a mondat szorul bővítésre, hogy érthető legyen, hogy kiről van szó.
2.02-es.
Részben biztos, hogy igazad van (lehet akár teljesen is).
A példa amit emlegetsz, az bármennyire is eltér az irodalmi nyelvtől, nem jutna eszembe lenézni, leszólni emiatt a paraszt bácsit. Ebben nőtt fel, és következetesen így használja, amit mond, az helyes tájjelleggel.
Ilyen alapon valóban, még a nák-ozás is lehet az.
Viszont ne felejtsük el, hogy ez a nák-ozás nemcsak tájjelleggel van így, hanem gyakorlatilag az egész országban beszél így emberek kisebb csoportja. Ők is jártak iskolába, őket is tanítottak a helyes és logikus ragozásra, mégsem képesek úgy beszélni. Sőt, ezen túlmegyek, az ilyen embereknek nemcsak a beszéd okoz gondot. A egyes szám első személyben lévő feltételes módhoz nék megy, a többes szám 3. személyben lévő feltételes módhoz pedig nák, mi olyan baromi nehéz nekik ebben? Ahogy ezt sem képesek megtanulni, úgy többnyire a matematikát sem, a történelmet sem és még nagyon sok minden mást sem, aztán meg nem is kellenek sehova, mert mindenhol a képzett munkaerőt keresik.
A nák-ozás az egyik legrondább dolog a magyar nyelvben.
Értem mire gondolsz 12.44-es.
Nekem azért még sosem származott félreértésem a "nézni" igéből. Egyébként vannak még más dolgok is a magyar nyelvben amik félreértésre adhatnak okot, illetve olyan mondatba is futottam már, amit egyszerűen képtelenség megfogalmazni magyarosan, illetve meg lehet, de csak bonyolultan, körbejárva.
A nák-ozással nem a félreérthetőség a legnagyobb probléma, hanem a magyartalansága. Fülsértő! Nem is kicsit.
Én is beleszülettem tájszólásba. Mégis rengeteg szót nem úgy használok, ahogy a szüleim.
Mint már kifejtettem, nincs bajom ennek ellenére a tájszólással, hisz csak színesíti a nyelvünk. A nák-ozás viszont más kategória. Buta emberek szlengje.
Ha én kitalálom, hogy mostantól a "te tudnád" helyett "te tudnátok"-at használok, és ezt országszerte átvennék tőlem az igénytelen, buta emberek, akkor az már onnantól helyesnek számítana? Aligha!
Kinek jó az, ha rongyoljuk az anyanyelvünket?
Terjedőben van például az "ly" és a "gy" elhagyása is, pl. milyen helyett mien, nagyon helyett naon. Vagyok helyett vok, vagy még inkább wok. Bűnsötét tizenéves fruskák közt terjedőben, hogy mindent W-vel írnak. Akkor most fogadjuk el őket is?! Illesszük be minden agyament jöttment sötétagyú barom "nyelvújítását" a nyelvbe? Köszi, én nem kérek ebből! Ti meg azt csináltok amit akartok.
Elolvastam.
Én nem vagyok nyelvművelő. Egy ember vagyok, aki nák-ozás nélkül szeretne beszélni, és úgyis fog, illetve azt szeretné, hogy a környezetében ne legyenek nák-ozósok, és nincsenek is, és nem is lesznek. Minél többen beszélünk így, annál kevesebben nák-oznak. Nádasdy Úrnak igaza van. Nem egy-egy ember alakítja a magyar nyelvet, hanem mindenki aki magyarul beszél.
Lehet nák-ozni persze, de az magára vessen, ha kinézik szellemi igénytelensége miatt. Ő baja, nem az enyém.
Persze, azt nem tudhatjuk, hogy Nádasdy Úr szerint a nákozás is helyes-e. Én szerintem nem az, és emellett ki is tartok. Vannak más nyelvészek is, akik viszont nem azt vallják amit ő, vagy csak részben. Nem szentírás az sem, amit Nádasdy vall, egész nyugodtan lehet több millió ember is akár más véleményen.
A nákozás azért kicsit más, mint a "néztek" este, hiszen az "ők tanulnák azt" tárgyas, míg az "én tanulnák valamit" tárgyatlan ragozás, tehát pusztán nyelvtani alapon, szövegkörnyezet nélkül is megkülöböztethetőek.
ők tanulnának valamit – én tanulnák valamit
ők tanulnák azt – én tanulnám azt.
#13: Logikus volna az, hogy "tanulnék"? Ez pont kivétel az hangrendi illeszkedési szabály alól! A logikus épp a "tanulnák" lenne.
#16: "Buta emberek szlengje" Pontosan ezt a fajta lenéző, magamat meg a többiek fölé emelő vélekedést "köszönhetjük" Grétsynek... Zéró nyelvi tolerancia. Szégyenletes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!