A "nák-ozás" és a nevek előtti a/az miért hiba?
Úgy tudtam, hogy egyes nyelvjárások része a -nák toldalék olyan használata, hogy : tanulnák, tudnák, stb.
Valamint egy csomó helyen (nem csak BP-n) hallottam, hogy : a Zoli, az Eszti, a Peti, az András stb.
Vagy ezek miért számítanak hibának? Most a nyelvtankönyvi szabályon kívül. (mély-magas hangrendűség stb)
Ezeket hibának nevezni a "nyelvi babonák" kategóriába tartoznak. Egyszerűen a "hivatalos" magyarban nem hatnak túl elegánsnak. Tehát nyelvi környezet kérdése, hogy hol mit "illik" használni, de teljesen heles a -nákozás is, meg a névelők használata a nevek előtt is.
Lásd még: [link]
Nevek elé nem illik névelőt rakni, a -nák meg a szó jelentését változtatja meg.
Tanulnák (ők), tanulnék (én)
Innák (ők), innék (én)
A tulajdon nevek elé névelő rakás az pesti szokás. Mivel a magyar média is ott "készül", ezért terjedőben van, de akkoris helytelen. Engem zavar.
A nák-ozás melyik nyelvjárás része? Nincs ilyen nyelvjárás, primitív emberek beszélnek így.
A nyelvtani szabályokat meg nem lehet félretenni, hogyhát azon kívül milyen érvek vannak ez ellen. Nincs más érv. Csak a hülye magyar nák-oz egyes szám első személyben.
A tájszólás az egészen más dolog. Azt elfogadom, és senkit nem nézek le miatta.
Nyugodtan lehet lepontozni kedves primitív nák-ozós hülyegyerekek. ;)
Hát, az összes művét így hirtelen átolvasni aligha fogom, de linkelhetnél valamit arról amit ezzel kapcsolatban ír.
Bár be kell, hogy valljam, nyelvészek közül nekem már csak Grétsy tanár úr marad a favorit. :)
OK, talán a legfontosabb összefoglaló:
részlet:
"3. Nincs olyan egészséges felnőtt ember, aki anyanyelvét helytelenül beszélné. A laikusok (és sajnos a legtöbb magyartanár is) a „helytelen” szót helytelenül használják, azt értik rajta, hogy „közönséges” vagy „fesztelen” vagy „népies”. Például: Mos má beadhassák neköm a inekciót. Ez nem helytelen, ez kifogástalan magyar mondat, megvannak a maga szigorú szabályai, melyeket ez a beszélő, sokezer társával együtt, anyanyelveként elsajátított, rendszeresen és logikusan használ. Legföljebb annyit mondhatunk, hogy „a művelt normától eltérő szabályrendszere van”. A Székelyföldön az egész falusi lakosság „suksüköl” (ezt Simonyi már 1906-ban leírja). Ha ők helytelenül beszélnek magyarul, akkor ki beszél jól, és milyen jogon állítja ezt magáról?"
Ebcsont! Grétsynél kevés ember ártott többet a magyar nyelvnek (de Balázs Géza sincs messze lemaradva tőle)! Ő ugyan nyelvművelőnek tartja magát, valójában viszont épp, hogy nem műveli, hanem felszántja és besózza bizonyos részeit. Azzal, hogy a mesterségesen kialakított, ún. "irodalmi" nyelvet tekinti "helyesnek" és követendőnek, kimondatlanul is megbélyegezte tájszólásokat mint "parasztos", "műveletlen". Ezzel arra ösztönzi az embereket, hogy elhagyják az otthonról hozott ízes beszédüket, ami a nyelvváltozatok visszaszorulásához majd eltűnéséhez vezet. Márpedig ha valamitől, akkor ettől bizonyosan szegényedik a magyar nyelv. :(
#4: Enélkül is vannak egybeeső igealakok, mégis tökéletesen érthető marad a mondanivaló a szövegkörnyezet miatt. Fogadok, te is azt mondod, hogy "(Ők) néztek valamit" ill. "(Ti) néztek valamit".
Én néztem valamit
Te néztél valamit
Ő nézett valamit
Mi néztünk valamit
Ti NÉZTETEK
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!