Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit gondoltok arról, hogy...

Mit gondoltok arról, hogy ahány nyelv, annyi világlátás?

Figyelt kérdés
2009. szept. 9. 18:23
 1/9 anonim ***** válasza:
80%

2 nyelven tudok jól és 2-n kevésbé jól, de nem tudom visszaigazolni, hogy eltérő gondolkodásmódokat mutatnának.


Ebből a népszerű elképzelésből csak annyi igaz, hogy a szavakat nem lehet tökéletesen lefordítani a nyelvek között. Ezért minden nyelvben vannak olyan szavak, amiket a többi nyelvvel nem lehet egészen pontosan visszaadni. Ezek az eltérések azonban nem rendszeresek, így nem lehet arról beszélni, hogy sajátos szelleme vagy világnézete lenne az egyes nyelveknek.

2009. szept. 9. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
82%

Szerintem igaz: Az egyik tanárom egyszer felírta a táblára hogy van az hogy "pénzt megkeresni" különböző nyelveken. Ebből le lehet szűrni a népek mentalitását:

- a németek azt mondják: geld vierdienen - pénzt megérdemelni

- a franciák azt mondják: gagner de l'argent - pénzt megnyerni /ebben nem vagyok biztos/

- az angolok azt mondják: earn money - pénzt elér

- az amerikaiak azt mondják: make money - pénzt csinál

- az oroszok ha jól emlékszem úgy fejezik ki hogy "megdolgozik a pénzért".

- A magyar pedig azt moondja hogy pénzt KERES!!!:D


Elnézést az esetleges hibákért:)

2009. szept. 9. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
92%
Négy európai nyelvet beszélek felsőfokon (angol, német, olasz, spanyol), de nem tapasztaltam ilyesmit. Tanulgattam minimális szuahélit és japánt is, na ott már tényleg érezhető a kultúrák közötti különbség. Európa világlátás szempontjából eléggé egységes, vannak nézőpontbeli apróságok, mint ahogyan az egyik hozzászóló írta a pénzkereséssel kapcsolatos kifejezésekben, de ezek is inkább csak nyelvtörténeti érdekességek, nincs mögöttük élő hozzáállásbeli különbség.
2009. szept. 9. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
80%

"Az egyik tanárom egyszer felírta a táblára..."


Ez Kosztolányi vicce. De a vicc az vicc, nem tudomány.

2009. szept. 9. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
73%

Úgy ismerem mint szálló igét, és így: "ahány nyelv, annyi ember". S ha jól tudom az anyanyelvi szinten beszélt nyelvekre vonatkozik

Úgy is ismerem: "annyi embert érsz, ahány nyelvet tudsz" vagy "ahány nyelvet beszélsz, annyi ember vagy".

Talán ez az utolsó érdekes, mert kutatást folytattak olyan emberek körében, akik napi rendszerességgel használtak két vagy több nyelvet használtak anyanyelvi szinten.

Kimutatták, hogy amikor a kísérleti alany nyelvet váltott, a személyisége is megváltozott, illetve több személyiséggel bír és bizonyos, az adott kultúrára jellemző vonásokat vesz fel anélkül hogy tudna róla.

2009. szept. 9. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
49%

" De a vicc az vicc, nem tudomány."


De a vicc mindig igaz dologról szól, még ha kifigurázva is, különben nem is lenne vicces.


Inkább idéznék Nemeskürty Istvántól:

"Benjamin Lee Whorf és Edward T. Hall amerikai tudósok kimutatták, hogy az ember oly módon érzékeli az őt körülvevő világot, ahogy az anyanyelve már eleve beprogramozta számára...Két nyelv különbözőképpen programozza ugyanazt az eseményt, egyetlen hitvallást vagy filozófiai rendszert sem értékelhetünk a nyelvétől függetlenül...Anyanyelvünk foglyai vagyunk. Egy és ugyanazt a benyomást, tapasztalatot tehát másként programozza be agyába egy német és egy magyar anyanyelvű ember. Egyszóval a gondolkodásmód, a világról, környezetünkről kialakított képünk anyanyelvünk szerint alakul megváltoztathatatlanul, s ezt a képet legföljebb viszonyíthatjuk más anyanyelvűekéhez. A középkor kultúrája és keresztény eszmerendszere, hitvilága azért maradt egységes (a reformációig) Angliétól Magyarországig, Svédországtól Itáliáig, mert a hittudomány és ebből következőleg a világ megismerését elősegítő tudás mindenütt egységesen latin nyelven programozódott a fejekbe...Az 1848-67-ig tartó osztrák elnyomó rendszer is jól tudta: a nyelv hordozza a magyarságtudatot. A születésünkkor megtanult, beprogramozott magyar szókincs egyszersmind gondolatkinccsé válik, e godnolatkincs pedig meghatározza a külvilágról, környezetről szerzett benyomások egyfajta sajátos értékelését, mely eltérő attól, ahogy ugyanezeket a benyomásokat egy mondjuk németül beszélő, azaz dehogy beszélő: godolkodó ember értékeli vagy értékelné."


Előre szólok, mert már előre látom valaki úgyis felhozza, Nemeskürty nem poltikiai magyarkodó, hanem egy teljesen pártatlan, művelt irodalom-, filmtörténész.

2009. szept. 9. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%

"Benjamin Lee Whorf és Edward T. Hall amerikai tudósok kimutatták,"


Nem kimutatták, hanem feltételezték. Feltételezésüket divatos volt vizsgálni az 50-es évek óta, de semmi átütő erejű felfedezéshez nem vezetett.


"hogy az ember oly módon érzékeli az őt körülvevő világot, ahogy az anyanyelve már eleve beprogramozta számára..."


Szavakban gondolkodunk, ezért a külvilágot csak szavakkal tudjuk megragadni.


Igen ám, csakhogy minden nyelvben ki lehet fejezni bármit. Esetleg azt, amit az egyik nyelvben egy szóval, azt a másikban körülírással kell, de minden nyelv alkalmas bárminek a leírására. Máshogy, de ugyanazt leírják. Ezért hiába tér el a nyelvek szerkezete, a gondolkodásé csak formailag fog, tartalmilag nem. A nyelv nem fogja "átprogramozni" a valóságot, csak a gondolkodás némelyik formai elemét. Ezért a gondolkodáson nem fog sokat változtatni.


"Két nyelv különbözőképpen programozza ugyanazt az eseményt, egyetlen hitvallást vagy filozófiai rendszert sem értékelhetünk a nyelvétől függetlenül..."


Ez egy marhaság, tökéletesen érthető az angol klasszikus közgazdaságtan az angol ismerete nélkül, a német pszichológia némettudás nélkül, a francia filozófia franciatudás nélkül - ha le van fordítva.


Az a baj, hogy mindenki szereti mondogatni, hogy a nyelv meghatározza a gondolkodásmódot, aztán konkrét példát sosem sikerül mondani.

2009. szept. 10. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
a 18:55-ös egy élő példa, ugyhogy nem kell keresgetni....ez meg szőrszálhasogatás mellesleg....gondolom te feltétlenül jobban tudod egy irodalomtörténésznél is, persze :)
2009. szept. 10. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"a 18:55-ös egy élő példa, ugyhogy nem kell keresgetni...."


Nem egy élő példa, hanem egy vicc.

2009. szept. 11. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!