Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hányféle kínai nyelvjárás...

Hányféle kínai nyelvjárás van? A kantoni és a mandarin nyelveket területileg hol beszélik?

Figyelt kérdés

Tehát a két főbb(jól tudom?) kínai nyelvjárás a mandarin és a kantoni,területileg ezek hogy oszlanak el?PL Hong-Kong-ban melyiket beszélik?


És Tajvanon melyiket beszélik?Esetleg ott is egy harmadik nyelvjárás van?


Elnézést,kissé összeszedetlen a kérdés,tudom.

Előre is köszönöm a válaszokat!



2013. febr. 15. 13:29
 1/6 anonim ***** válasza:
2013. febr. 15. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm,bár rákerestem,de ezt így nem leltem meg.
2013. febr. 15. 13:41
 3/6 anonim ***** válasza:

Hongkongban kantoni nyelven beszélnek, de használják a mandarint és az angolt is.

Van két kínai ismerősöm, az egyik újgur a másik Shanghajból származik. A shanghaji mondta, hogy sajnos a helyi nyelvjárások egyre jobban háttérbe szorulnak. (Kiv. talán a kantoni nyelvet). Ő mondta, hogy a fia jobban beszéli a mandarint és az angolt is, mint a shanghaji nyelvjárást. A fiatalok nemigen használják az anyanyelvet, mert az iskolában mandarint használnak plusz a hivatalos nyelv is mandarin.

A másik ismerősöm ujgúr, az a török nyelvhez hasonló, semmi köze a kínai nyelvhez. Ők is beszélik a mandarint, de nálunk a saját nyelv megőrzése nagyon fontos. De mondjuk ők teljesen eltérőek a kínai emberktől, kinézetre, vallásban és kultúrában is.

2013. febr. 15. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Alapvetően 7 nagy nyelvjárási csoport van (ezek akár önálló nyelvek is lehetnének, ha Kína politikailag nem lett volna egy egység a múltban és bizonyos mértékig a jelenben is). A helyzet leginkább a neolatin nyelvekhez hasonlítható, spanyol, portugál, francia, olasz, román, katalán, stb., azzal a különbséggel, hogy a kínai esetében van egy nyelvváltozat, amelyet hivatalosként lehet használni, ez a "mandarin" (普通话)。Hong Kongban a kantonit (广州话) beszélik, Tajvanon alapvetően a mandarint ill. a min-nan (闽南) dialektust és a hakkát (客家) használják, akár tévében, rádióban is. A "népi" Kínában ezek mellett számos kínai nyelvjárás és sok nem kínaival rokon egyéb nyelv létezik még.


[link]

2013. febr. 27. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek a választ!


# 3/4

-Akkor egy shanghaji meg sem értene egy kantonit vagy mandarint mondjuk?Ennyire eltérőek ezek a nyelvjárások egy népen belül?


# 4/4

Köszönöm,ez elég pontos leírás volt!


Még annyit kérdeznék,hogy lehet ezeket megkülönböztetni(tegyük fel most pl csak a mandarin és a kantoni nyelvjárást)?Mindkettőt hallottam már filmekben,csak nem tudom,hogy mikor melyik volt,mert néha rászinkronizálnak egy mandarin nyelvű filmre kantoniul(!).

Valami hanganyag,vagy leírás van esetleg a neten arról,hogy mik a jellegzetességeik,hogy lehet őket megkülönböztetni?

2013. márc. 2. 19:36
 6/6 anonim ***** válasza:

Nehéz lenne egy kínaiul nem tudónak elmagyarázni, hogy honnan ismeri fel, melyiket beszélik. Max. ha nem arról, hogy a kantoni jóval dallamosabb és gyakran nyújtják a szavakat a mondat végén, de ez nem mindig jellemzö. Legalább az egyiket ismernek kellene, hogy meg tudd különböztetni a kettöt egymástól.


Ui. minden kínai elvileg megérti egymást, mert az iskolában a mandarint használják a nem mandarin nyelvterületeken is kötelezöleg.

2013. márc. 2. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!