Valóban "imádják" a magyarokat a finnek?
Ezt a kérdést válaszként itt olvastam valakinek a válaszaként egy másik kérdésnél.
Ez szerintetek is így van?
Gondolok arra, hogy ha például kimegyek Finnországba tanulni vagy dolgozni, a finnek valóban barátságosabban állnak hozzám, mint ha más európai nemzet fia lennék?
Én speciel így érzek a finek iránt, pedig még csak egyszer kerültem velük egy 5 percre kontaktusba: van bennem valami külön, megmagyarázhatatlan szimpátia irántuk.
Természetesen azoktól várok választ, akik Finnországban élnek vagy jártak, egy szóval voltak is már ez ügyben tapasztalataik.
Fogas kerdes. Lehetetlen kihamozni a pokerarcukbol, hogy mit gondolnak. Nekem az a tapasztalatom, hogy tisztaban vannak a nyelvrokonsaggal, de ugy kulon nem feszegetik a temat. Ahogy az elozoek mondjak, zarkozottak nagyon. Szerencsere azert van kivetel, beszedesebb, nyitottabb, de ez ritka mint a feher Audi A6-os.
Viszont tapasztalatbol mondom, hogy ugy 10 sornyi alkohol utan mar szeretik a magyarokat (meg ugy mindenkit a svedeket leszamitva). A kocsmaban ezt meg is osztjak veled, ha kiderul, hogy kulfoldi vagy. Aztan sirnak... aztan mergesek... utana megint sirnak.
Én ezeket a véleményeket nem nem értem:
Zárkózottabbak: ez úgy hangzik, mint ha valami érzés nélküli lények lennének. Szerintem ez kötve lehet ebben az értelemben így, csak éppen a finn nem az fajta, aki hagyja magát lerohanni.
És kicsit talán rá is szoktatták magukat erre: ugye ahol hideg az időjárás, ott jobban behúzódik az ember és kevésbé megy át másokhoz társalogni.
Szerintem a finnek és az északi népek a fázásból csak egy rossz szokást alakítottak ki, de alapjában véve ők is csak ugyanolyan emberek, mint bárki más.
Hogy meg mit tudnak a finnek a nyelvrokonágról azt nem tudom: de azt szintén kötve hiszem, hogy a magyarok erről ömledeznének.
Sajnos magyar még saját népével sem tart össze, szerintem (tiszteletet a kivételnek) a magyar lehet inkább az, aki tojik az egészre.
A Magyarországon én eddig úgy vettem észre, hogy pont finn nyelvrokonságot tagadó, a sumér nyelvrokonságot hangoztatóknak nagy a szájuk.
És érdekes, még nem nagyon vetették fel sem azt:
- hogy lehet, mindkét néppel, a finnekkel és sumérokkal is rokonságban állunk. Vagy érintkezhettünk annak idején komolyabban sumérokkal is vagy akármi. És sem azt:
- hogyha a finnek nem rokonaink, akkor a finnek mégis kiknek a rokonai?
Az észtekkel egyedül vannak a germán és szláv tenger közepén? És még csak nem is latinok? Mindez eléggé hihetetlen!
És finn és az észt is ragozó nyelv, a magyarhoz hasonlóan és nagyon sok más egyezés is van a két nyelvben.
Az pedig egy dolog, hogy nem értjük meg mi magyarok a finn beszédet: ők a finn, mi pedig az ugor ághoz tartozunk. Nyelveink azóta annyit változtak (és nem is vagyunk szomszédai egymásnak, mint Finn- és Észtország), hogy ezen egyáltalán nincs mit csodálkozni: a mai finn és mai magyar nyelv között már jóval nagyobb a távolság, mint a mai magyar nyelv és az Ómagyar Mária siralom nyelve között. Az ugor ág nyelvei viszont már ismerősebben hangzanak a magyar fülnek.
A kérdés lényegére visszatérve addig akkor ugye az első két válasszal van eddig két eltérő tapasztalat.
Ha pedig igaz az, hogy finnek között sok a depressziós, az talán éppen azért lehet, mert lelkük mélyén éppen hogy nem lennének zárkózottak.
Csak a hideg időjárás miatt kialakult rossz társadalmai hagyomány megköti a kezüket.
És lelkük mélye és a társadalmi beidegződés konfliktusba kerül egymással.
És ettől nem is tudnak csak úgy szabadulni, legalábbis az átlag ember az nem.
Ha megpróbálod mégis, azt hiszik, hogy rossz szándékaid vannak. Mert ők ehhez nem szoktak hozzá.
Mi meg itt a mérsékelt éghajlaton pontosan az ellenkező irányban esünk le a lóról: ugyan barátkozóbak vagyunk, de egyúttal azt is engedjük, hogy valaki csak úgy "lóként beessen az árkunkba", és nyilván ebből így soha nem lesz értékes kapcsolat.
Így mi meg aztán attól leszünk depressziósak, amikor "csalódunk" abban, akit valójában soha nem is ismertünk, és akit csak úgy tárgyként le emeltünk magunknak a polcról.
Viszont felteszem, ha egy finnek mégis sikerül megszerezned a barátságát, abból viszont már sokkal valódibb és tartósabb barátság lesz.
A finnek nem az időjárás miatt zárkózottak, ki ne találd már! Illetve nem csak, de nem az időjárás a legnagyobb tényező ebben. Nézd meg Finnország földrajzát. Majdnem 3 és félszer nagyobb az ország Magyarországnál, de a lakossága feleannyi mint Magyarországé. Mi következik ebből? Alacsony a népsűrűség, kb 16 fő négyzetkilométerenként. És ha megnézed, miért van annyi jól menő ralliversenyző az országból... Erdei, aszfaltozott (értsd vidéki utakon) nyugodtan mehetsz padlógázzal, kicsi a valószínűsége, hogy jön majd veled szemben valaki. A nagymámák ott jobb vezetők, mint itt a sok magát Fittipaldinak képzelő közúti vadászpilóta. Az alaszkai emberek is zárkózottak ám. Ott több szarvas és medve él, mint ember. Igazából szarvas és medve is külön-külön is több van, mint ember. Nagyobb a valószínűsége annak, hogy velük találkozol, nem emberrel.
A magyarokat meg azért szeretik, mert: olcsó nálunk a pia. Ők meg szeretnek inni, mert mit csináljanak, alig találkoznak emberrel, akikkel meg találkoznak, azok jórészt 20 éve ugyanazok az emberek. Isznak. Amikor Häkkinen versenyzett, rengeteg finn jött le a Hungaroringre, a 3 nap alatt egyetlen józan pillanatuk sem volt. Persze van más finn autóversenyző is, de messze nem olyan népszerűek, mint "Haka" volt. Egyébként ő tipikus finn volt: utálta a rivaldafényt, amúgy sem beszélt túl jól angolul, így szűkszavúan nyilatkozott és ha nyert is, azt is hűvös eleganciával ünnepelte. Szerintem a nyelvrokonságot éppen letojják magasról, már ha tudnak róla egyáltalán. Tudod, nekik talán nem kötelező jelleggel mesélték be, mint nekünk.
Finnországban élek, nagyon ritka, hogy valaki kifejezetten kedvelné a magyarokat. Általában kelet-európaiként kezelnek minket. Azt se mondanám viszont, hogy utálnak minket. Inkább a hírek alapján kezelnek minket, pl. nemrég az egyik barátom mondta, hogy olvasta milyen az élet Magyarországon és nemcsoda, hogy elmenekültem. Mondtam neki, hogy én nem menekültem, egyszerűen a szerelmem miatt vagyok itt..
Az időjárás igenis hatással van az emberekre. Télen egészen mások, nem mosolyognak, nem beszélgetnek sokat és nem is nagyon szerveznek programokat. Sokaknak van télen D-vitamin hiánya (az népbetegség, hiába rakják még a tejbe is a D-vitamint), az pedig gyakran okozz enyhe depressziót, fáradságot.
1. A sumer-magyar nyelvrokonítás teljesen tudománytalan, soha nem tudták bizonyítani, a finnel ellentétben. A sumer nyelvrokonság hipotézisek sorából áll, csakúgy mint pl. a japán-magyar rokonság. Voltam magyar szakos is egy ideig az egyetemen, halál jól szórakoztunk a tudománytalan nyelvrokonítási elméleteken a tanárral karöltve. Ennek utána lehet nézni amúgy, ha beütöd, hogy tudománytalan nyelvrokonítás.
2. A magyar-finn rokonság kizárólag a tipológiai-hangi megfelelésekre vonatkozik, genetikai értelemben semmi közünk egymáshoz.
3. A finnek egyébként a balti népeknek megfelelően tényleg halvérűbbek. Persze a 6. feles után már ők is mulatoznak. Az is tény, hogy ők jóval kevesebbet foglalkoznak a mi "híres" rokonságunkkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!