Valóban rokona-e a finn a mi nyelvünknek? Ki mit gondol erről?
Szerintem a kiejtés nagyon hasonló. Én az angol kiejtéssel nagyon megszenvedtem, a finnt viszont gyorsan megtanultam.
Egyébként a manysi nyelvet érdemes vizsgálni ebben a kérdésben. Nagyon hasonlít a magyarra.
Újabb kutatások szerint inkább a török nyelvhez áll közelebb.
De még az is lehet, hogy nincs is igazán nyelvrokonunk, éppúgy, mint. pl. a görögöknek vagy az örményeknek. Nagyon eltér más nyelvektől, és lehet, hogy nem így van, de szerintem nem véletlen, hogy a magyarok nemigen beszélnek jól idegen nyelvet.
Jóhogy nem hasonlít első ránézésre a két nyelv, mert a finn a finnugor nyelvcsoport balti-finn ágába tartozik, a magyar pedig az ugor ágába. Tehát eléggé távoli rokonok, nem kell olyan szembetűnő hasonlóságokat várni, mint ami pl. az olasz és a francia, vagy az angol és a német nyelv között van. Pl. a lengyel nyelv és a portugál nyelv egyaránt az indoeurópai nyelvcsaládba tartoznak, de eléggé távoli rokonai egymásnak. Talán kb. ennyire áll távol egymástól a magyar és a finn is, bár ez kicsit azért túlzás, de nem tudom jobban érzékeltetni.
Az észt nyelv "jóhogy" sokkal jobban hasonlít a finnre, mert az is a balti-finn nyelvek csoportjába tartozik, tehát durván kb. annyira állnak távol egymástól, mint az olasz a franciától.
Szóval az nem úgy van, hogy ránézünk két nyelv néhány szavára és megállapítjuk, hogy nem rokon nyelvek, mert nem csak rokonok, hanem közeli vagy távoli rokonok is lehetnek, és nem mindegy, mennyire közeli, mennyire távoli rokonok. Pl. a lengyel és a portugál között elég nehéz hasonlóságokat találni annak, aki nem ismeri ezeket a nyelveket, de aki mindkettőt ismeri, és ráadásul a latinról és az ószláv nyelvről is van fogalma, könnyebben felismerheti a hasonlóságokat.
Többek között a szabályos hangmegfelelések a bizonyítékai a nyelvrokonságnak, olyan szavak hasonlósága, amik olyan dolgokat jelölnek, amik már akkor is léteztek, amikor még nem vált külön a két nyelv (tehát pl. nem az "Internet", "televízió" stb. szavak hasonlóságán lehet ezt megállapítani). Így az ősi szókincset nézve pl. a számok között felfedezhető hasonlóság a finnben és a magyarban (és egyébként a lengyelben és a portugálban is, bár talán elsőre nem könnyű észrevenni). Közismert a magyar szókezdő H, aminek a finnben és az észtben K felel meg, pl. ház-kota, hal-kala, három-kolme. Szabályos hangmegfelelések egyébként pl. a germán és újlatin nyelvek között is vannak (pl. újlatin és latin B megfelelője a germán nyelvekben sokszor a P, pl. ajak olaszul laBBio, latinul laBium, angolul liP, németül LiPPe).
A nyelvtanban is biztos van hasonlóság, de ezt csak az tudná megmondani, aki tud finnül.
Biztos lehet hasonló szavakat találni pl. a magyar és a török vagy a magyar és a kínai vagy akármelyik más nyelvben, de nem biztos, hogy szabályos hangmegfelelések is vannak, de ha mégis akadnának, nem biztos, hogy az ősi szókincs (pl. számok) szavai között, ha pedig átvett szavakról van szó, akkor az nem a nyelvrokonságot bizonyítja. Gondolom, nincsenek pl. magyar-török szabályos hangmegfelelések, kapásból csak a számokat tudom törökül, de azok nyomokban sem hasonlítanak a magyar számnevekre. De attól még lehet a török-magyar alapszókincsben sok szembetűnő hasonlóság, akár szabályos hangmegfelelés, ezt nem tudom, de aki tud törökül, elmondhatja, mi a helyzet.
4. Az nem igaz, hogy nincs rokona a magyarnak. Ha más nem is lenne, az obi-ugor nyelvek (vogul, osztják, más néven manysi, hanti) biztosan eléggé közeli rokonai, nagyok a hasonlóságok. Más kérdés, hogy az obi-ugor nyelveket már alig beszélik néhányan.
Az ősi szókincsben a szabályos hangmegfelelések minden esetben a nyelvrokonság bizonyítékai, ezért szerintem rokona a magyarnak a finn nyelv, persze nem közeli rokona.
Szeretik ebben a kategóriában lepontozni az embert, de ellenérveket nem nagyon tudnak írni. Pedig tudományosan teljesen alátámasztható, amit írtam. Meg lehetne cáfolni, szintén tudományosan alátámasztható módon, ha valaki jobban ért hozzá.
Itt megtekinthetők a számok 1-10-ig manysi és hanti nyelven, abszolút hasonlítanak a magyarra:
Az obi-ugor nyelveknél távolabbi rokon az udmurt (votják) nyelv. Lista a hasonló szavakról, az alapszókincsből:
A finn-magyar rokonságot alátámasztó néhány szó (néhány szónál szabályos hangmegfelelések, pl. szókezdő finn P = szókezdő magyar F):
A finnugor nyelvek nyelvtanát nem ismerem, de a szókincs hasonlóságaiból szerintem egyértelmű, hogy ezek rokon nyelvek. Természetesen ha valaki talál más nyelv(ek)et, amikkel hasonló alapszókincsbeli egyezések mutathatók ki és szabályos hangmegfelelések, jogosan lehet feltételezni, hogy a magyar nyelv azzal (azokkal) a nyelvvel (nyelvekkel) rokon.
Szerintem is az lehet igaz, hogy a mi nyelvünk nem közeli rokona a finnek. Csak amikor "nyelvrokonságról" beszélünk, akkor ez félreérthető is tud lenni, mert valóban nem mindegy, hogy milyen közeli, illetve milyen távoli rokona egymásnak két nyelv; más szavakkal mondva: hogy melyik ágban rokonok.
Tehát pl. a spanyol-portugál, német-holland, orosz-bolgár, norvég-dán, szerb-horvát, észt-finn, és még a hasonló nyelvpárokhoz képest a miénk semmiképpen nem közeli rokona a finn nyelvnek. Lehet, hogy ehhez képest túlságosan ki van hangsúlyozva ez a mi rokonságunk, és ebből származhat a félreértés.
Ja is azt is elfelejti a sok finn-magyar rokonságot tagadó tudománytalan szakértő, hogyha a finn és a magyar nem rokon nyelvek, akkor a finnek mégis kiknek a rokonai?
Mindenfelé csak germán és szláv népek veszik őket körül!
Ők egy szigetként vannak ott azt észtekkel egyetemben a ragozó nyelvükkel!
És még csak nem is latinok!
A finn és magyar nyelv között pedig nagyon sok egyezés van.
Hogy a finn nyelvet mi magyarok, mely nyelv nem is az ugor, hanem a finn ághoz tartozik az egy dolog.
Nyelveink szétválása már olyan régen volt, hogy azóta mindkettőnk nyelve rengeteget változott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!