Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A "ház" szó milyen eredetű?

A "ház" szó milyen eredetű?

Figyelt kérdés
Az etimológiai szótár finnugor eredetűnek írja. Ezt azt jelenti, hogy az angol house és a német Haus a finnből vagy a magyarból került át?

2012. dec. 27. 21:58
1 2
 11/20 webnyelv ***** válasza:
25%

Balti eredetű? Ezt hogy érted? Lett, litván, óporosz, innen került volna át a magyarba, finnbe és a germán nyelvekbe is?

Sajnos nem tudom, a rutén nyelvnek milyen kapcsolata lehetett pl. a magyarral, de a rutén nem is balti nyelv, hanem történelmi, keleti szláv nyelv, legalábbis a Wikipédián ezt találtam róla:

[link]


De szerintem azt lenne jó tudni, milyen szóból jön a finn kota, kolme, stb., és a magyar ház, három, stb. szó, vagyis még a finn és magyar nyelv kialakulása előtt K vagy H hang volt-e ott az elején, esetleg egyéb hang, és hogy abban az időben milyen kapcsolata lehetett a finnugor ősnyelvnek a germán és egyéb nyelvekkel... Persze lehet, hogy ezt nem is tudták visszakövetkeztetni.

2012. dec. 29. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
30%

Nézd meg talán itt:


[link]


Fel is iratkozhatsz ide, néha nagyon érdekes E-mail-okat küldenek!

2012. dec. 29. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 mustafa33 ***** válasza:
100%
Csak feltételezést dobtam be amolyan átgondolásra érdemesnek szánva, a balti eredetet, azért mert az óbalti nyelv a balti nyelvek elődje őshonos lehet és a területe a szláv, germán, finn érintkezési területe. nem ismerem egyébként ezeket a nyelveket, ezért nem állítok semmit. A rutén mint a ruszin elődje is ezzel a területtel határos. A ruszinban ma is chata a ház. A szlovákban is megvan ez a szó -chata ami gyengébb szerkezetű házat jelent, vadászházat, nyaralót, menedékházat, szóval nem tartósan lakott házat, vagy gyengébb szerkezetűt. A ruszin chata az a rendes lakóház. A ruszinok nyelve ma is régies (mint a mi csángónk), egyes elméletek szerint fehér horvátok, mások szerint kisoroszok eredetileg is. Egyesek szerint déli szláv lakhelyükről, az igazi Nagymorva fejedelemségből a déli Morava folyótól vándoroltak a "valach" kolonizáció során a Kárpátok gerincén legeltetve a mai helyükre ahová az oláh-móc terjeszkedés szorította őket. Itt keveredtek a keleti szláv ruténokkkal, átvéve nevüket. A nyelv a legközelebb áll az egyházi szlávhoz. A mai ruszin nagyon sok német és magyar szavat használ, a kárpátok túloldalán lakók (lemkovscsina) azoknál erősebb a lengyel hatás. A bojkókra, huculokra az ukrán volt erősebb hatással (az ukránok nem ismerik el egyet sem nemzetnek, csak ukrán nyelvjárásnak, de ezzel ők is úgy vannak az nagyoroszok részéről). Érdekes a keleti szlovák nyelvben (vihodňarčina - hutoračtina) sok elem egyezik a távolabbi fehérorosszal és nem a ruszinnal aki a szomszédja, és végképen nem a Štúr féle (közép)szlovákkal. Ez is a (ó)ruthén nyelvel lehet kapcsolatos.
2012. dec. 29. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 SoundscapeToArdor válasza:
27%
Hát... Nem finnugor, az biztos. Mivel a ház ezek szerint a "kota" szóból származna. Sokkal közelebb van az angol house-hoz és a német Haus-hoz. Azonban ezt ne nagyon hangoztasd, mert jó apám ifjúkorában ezt elmondta egy tanárnak, és pöppet... Hát, nem megsértődtek, de még mindig ez a legjobb kifejezés rá. xD
2013. márc. 24. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
0%
Finnugor. A haza szóban is a ház szó van. És ha megnézzük a nyelvemlékeinket, ott nem is h szerepel az elején, hanem a német ch hang, ami a mai vogulban. A németben sohasem szerepelt ch hang szó elején, csak a finnugorban. Chozuá. Így kell kiolvasni! Azaz nem h, hanem egy spiráns hang szerepelt ott, ami bizonyítja, hogy a magyar finnugor nyelv és a k-ból ch fokon h lett 6 000 év alatt. Ennyi a történet.
2014. júl. 29. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
0%
Ráadásul írva van!
2014. júl. 29. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim válasza:
77%
Bár régi kérdés, de annyira érdekelne, hogy a finnugor pártiak honnan szedik az esetleges manysi meg vogul szavakat. Mivel finnül a ház "talo", manysiul pedig "kol" szóval egyik esetben sincs meg az a bizonyos szabályos hangmegfelelés, amivel magyarázzák. Sose értettem, miért nem jut senkinek eszébe, hogy esetleg mi is gyártottunk magunknak szavakat, nem pedig mindenkitől mindent átvettünk. Az MTA-ra meg nem érdemes ilyen téren figyelni szerintem, pont ezért. Pl amiről nem tudják milyen eredetű, az többnyire szláv átvételnek titulálják, miközben a szláv etimológusok is ismeretlennek tüntetik fel.
2016. aug. 19. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Finnül a ház valóban "Talo", viszont az otthon pedig "Koti", ami a "Kota" szóból származtatható.
2016. aug. 19. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 Iván Péter válasza:

15-ös-nek

Igaz, hogy 5 éve írtad, de ilyen nyelvemlékünk, hogy Chozuá nincsen már a halotti beszédben is Haszoa/Hazoa van írva, meg lehet nézni a wikipédián.

Érdekesség, hogy a szöveg nem tesz különbséget a z és az sz között, egy írásjellel írták.

[link]

2019. júl. 5. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:

Kota- finnugoroknak egy fogós tény: a horvát nyelvben a ház kuc'a. Tehát ez bizonyíték a horvát-finn nyelvrokonságra? Ja nem, véletlen.

De lehet, hogy a horvát nyelvészek magyar eredetű szóként tisztelik.


Szerintem reális, hogy a ház egy európai ősnyelvből került ezekbe a nyelvekbe. Egy letelepedett nép nyelvéből ismerhették meg a szót a házat nem ismerő vándolró népek.


A kunyhót meg hoztuk magunkkal.

2022. okt. 20. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!