Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Valaki ki tudná javítani a...

Valaki ki tudná javítani a svéd levelemet?

Figyelt kérdés

Så det är mitt förste brev för dig på svenska.


Det är lättare för mig att skriva på engelska, eftersom att jag talar bara lite svenska. Jag började lära det för tre månader sedan och jag älskar det så mycket. (Is it OK, if I use 'mycket' without 'så'?) Men gör jag det allena och mig själv, så det är hard and till exempel jag känna diktionen inte alls.


Jag började det därför att jag skulle villja bo i Sverige. Och kanske kan jag forsätta mina studier och lära Bioteknik där. Jag hoppas att det finns möjligheter för det. Och jag vill verkligen se mig om i Sverige. Till exempel vill jag se Öland, Gotland, polarsken, Uppsala, Göteborg och Helsinborg naturligtvis.


Mitt hemspråk är ungerska. Jag lärde engelska, tyska, latin och franska i skolan, varför svenska är ganska lätt för mig. Grammatiken släktas mycket på tyska och en liten på latin och franska. Det är för att de är alla indoeuropeiska språken.(Is this sentence structure good, as it's good like that in English?) Men ungerska är uraliska språk, och är finsks besläktade. Vi är så få i Europa och olika från varje (plus vår många uppfinnare), så de ofta titulerar oss främmande eller utomjording. Och i sanning jag har lärt finska och jag kan känna likheten. Jag skulle vilja tala det bra en gång, ju det är jättekul språk.


Du har sagt att du ville tala finska och började lära det. Så tycker du om det eller har du gett det up?


Förlåt mig för min svensk. Är det utomjordning typ? Just då i ungerska användar vi absolut olika logik, ord, ordföljd, grammatik och allt.


Och är det god, om skriver jag på det här dåligt svenska? Eller jag börar inte trötta dig och skriva på engelska? Jag just ville glädja för dig med det här.



2012. okt. 25. 20:15
 1/3 anonim ***** válasza:

tack


ezt kihagytad


:S

2012. okt. 25. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem sokat tudok svédül, kb. a lényeget értettem, de nem mindent. Viszont a struktúra nekem túlságosan is angolos volt - tapasztalatom szerint a fundamentum nagyon gyakran nem az alany.


Mindenesetre itt egy link, ezen a honlapon megkérdezheted ezt anyanyelvi beszélőktől:

[link]

2012. okt. 26. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Szia!

Én 4 hónapja tanulok svédül, van, mait én máshogy írnék, azokat elmondom :)

eftersom att jag talar bara lite svenska. - itt én kihagynám az att-ot. därför att vagy för att, de eftersom után én úgy tudom, nem kell. tehát simán eftersom jag talar...


Men gör jag det allena och mig själv, så det är hard and till exempel jag känna diktionen inte alls.

A men után szerintem nincsen fordított szórend, simán Men jag gör det allena/ensam .... és a hard-ot így írd: hård és utána och legyen, ne and :)

Gondolom egyedül tanulsz svédül, az az, amit csinálsz, én nem a göra igével fejezném ki, hanem a lära sig-jel, és azt írnám, jag lära mig svenska ensam /mig själv.

Nem tudom, hogy a mondat végével mit akartál kifejezni. Hogy nem mindig érzed az előadásmódot? A nem mindig az az inte alltid.

Och kanske kan jag forsätta - itt sincs fordított szórend, simán och kanse jag började (németet tanulsz esetleg, nekem onnan vált megszokottá, hogy mindig fordított szórendezzek a svédben :))

Och jag vill verkligen se mig om i Sverige. - Igazán látni akarod magad svédo.-ban? Elég furi megfogalmazás, de amúgy nem tűnik hibásnak. Inkább akkor a mig självet használd sima mig helyett, de lehet jobb a resa ige, vagy a vara vagy a bo. Jag vill/skulle vilja bo i sverige. Mondjuk.

Till exempel vill jag se Öland, - itt sincs fordított szórent. Till exampel jag vill...

så de ofta titulerar - nem tudom, biztos jó így is, én megcserélném az oftát meg az igét.

Och är det god, - inkább är det bra


Én ezeket vettem észre, de én is csak nem rég kezdtem tanulni, lehet van, ahol butaságot mondtam, vagy valamit nem vettem észre. Egyébként tök ügyes vagy, nagyon jó levelet írtál, és tanultam pár szót is, amit eddig nem ismertem :)

2012. nov. 3. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!