Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » "Lassú víz partot mos",...

"Lassú víz partot mos", angolul hogy hangzik ez a mondás?

Figyelt kérdés
:)
2012. okt. 2. 14:52
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

"Slow water washes the bank."


nem is jársz messze: slow water washes away the bank/the beach/the shore (tipikus türkörfordítás... bár ettől még jó is lehet:)

[link]


sőt találtam egy olyat, hogy "slow water washes ashore"


:)

2012. okt. 2. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
87%

Ne vedd a lelkedre, na... nem akartalak egyáltalán megbántani. Te vagy az egyik kedvenc válaszolóm itt.:) De a "still water" attól még egyszerűen nem jó ide. A still watert hallgatag, de érzelem-/gondolatgazdag emberre használják, a lassú vizet pedig arra, amikor valaki apránként, lassacskán éri csak el a célját - aki lehet, hogy egyáltalán nem hallgatag ember amúgy, lehet akár egy hadvezér is, aki nem rohammal, hanem apróbb hadműveletekkel töri meg az ellenséget.


Képzeld el, hogy egy barátnőd ül a vendégségben, és nem mond semmit, megkérdezi egy másik ismerősöd, hogy ez a csaj ilyen unalmas figura-e. Erre lehet azt válaszolni, hogy "still waters run deep", de azt már nem, hogy "lassú víz partot mos". Vagy vegyünk egy csávót, aki három évig kitartóan udvarol egy csajnak, mire az beadja a derekát. Erre lehet mondani, hogy "lassú víz partot mos", de azt nem, hogy "still waters run deep". Tehát a két mondás nem felel meg egymásnak.:)

2012. okt. 2. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

nálam igen, különösen a legutolsó példádnál, számomra ott fedi leginkább :)


alkalomadtán majd reklamálok az idiómaszótár készítőinél


még mindig remélem, hogy a kérdező visszajelez, mire kellett, és ha van "megoldás", akkor elárulja nekünk


:)

2012. okt. 2. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 webnyelv ***** válasza:
75%

Still waters run deep.


(Forrás: Szólásmondások többnyelvű szótára, Kossuth Kiadó, 2009., 251. oldal)

2012. okt. 2. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim válasza:
hali, sztem ez türelem rózsaát terem lesz... patience is a virtue... :)
2012. okt. 3. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
9-es vagyok, köszönöm Tigi. Alapból nem igazán értem a magyar értelmét sem a mondásnak, úgy látszik, mások igen, szóval velem van a hiba... Lassú víz partot mos; miért, a gyors nem? Csak nekem hibádzik itt valami? Magyarázzátok már el légyszíves. :D
2012. okt. 3. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

szia kilences,

nem hiszem, hogy bármi hiba lenne Benned, amiért nem értesz egy mondást - szerintem ez bármelyikünkkel bármikor előfordulhat


magyarázatban sajnos nem vagyok nagy, de azért próbálkozom, oszt majd a többiek kijavítnak


a gyors víz is mos partot, természetesen, de az látványos, semmi meglepi nincs benne, a lassú víz meg úgy tesz, mintha minden a legnagyobb rendben lenne, ő csak úgy folydogálna ráérő idejében, aztán egyszer csak azt veszed észre, hogy X távolsággal közelebb vagyon a folyó a partmenti vityillódhoz, mert a víz szépen utat mosott magának (ez persze akár hosszú évek munkája, és talán nem is manapság, az agyonszabályozunk mindent időszakában)


nagyon jó doktorrossz utolsó példája erre a közmondásra (az udvarlós pasi meg a derekát beadó leányzó )


gyanítom, hogy a víznek eme szép csendes, gyakorlatilag láthatatlan munkája kapcsán kapcsolódhatott aztán emberhez (a másik - nem a kitartó, hosszas munka eredményt hoz - jelentésben) a mondás -- olyan emberhez, akinek a felszínen ugyanúgy csendesen, feltűnés nélkül csordogál az élete, mint a lassú víz, oszt egyszer csak ér az meglepetés...


nem tudom, érthető voltam-e valamennyire; én így képzelem


üdv

:)

2012. okt. 3. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim válasza:

Still water runs deep, bár nem túl meglepő módon az angol verziót sokkal pozitívabb értelemben használják. Mindkét nyelven a "látszat csal" egyfajta kifejezése, de angolban ezt olyan emberre használják, aki csendesnek, egyszerűnek látszik, valójában viszont sokkal komplexebb, okosabb.

Magyarul pedig (6. válasz):

http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__egyeb-kerdesek..

2016. jún. 11. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!