Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A németek melyiket használjak...

A németek melyiket használjak gyakrabban a bizonyosság vagy bizonytalanság kifejezésére, a módbeli segédiék másodlagos jelentését vagy a Futurperfektet?

Figyelt kérdés

2012. jún. 2. 19:08
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon érdekes kérdést tettél fel, megpróbálok rá röviden válaszolni. Statisztikai adatokkal sajnos nem szolgálhatok, de szerintem mindjárt meg fogod érteni, miről van szó.

Ez a kérdés is visszavezethető a módbeli segédigék szerepére. Azok ugyebár cselekvést nem fejeznek ki, csak a cselekvéshez való viszonyulást (kell, lehet, szabad, stb.) Módbeli segédigék nélkül csak a puszta tényt közöljük.

Ez vonatkozik a Futur Perfektre is. Közlünk valamilyen valószínűséget a tényekhez való viszonyulás kifejezése nélkül.

Er wird in Deutschland gearbeitet haben. (Valószínűleg Németországban dolgozott.)

Most nézzük ezt a módbeli segédigék szubjektív használatával:

Er MUSS in D gearbeitet haben. (Minden jel arra utal, hogy ő N.o-ban dolgozott.)/mondjuk 80-90%/

Er SOLL in D. gearbeitet haben. (Állítólag N.o.-ban dolgozott. Itt nrm lehet százalékot megadni, mert ennek az állításnak a hitelessége attól függ, hogy mennyire hitelesek annak a bizonyos személynek az állításai.)

Er DARF/KANN in D. gearbeitet haben. (Nem zárom ki a lehetőséget. Mondjuk 50%)

Er WILL in D. gearbeitet haben. (Nagyon kicsi az állítás valószínűsége. Azt állítja magáról, hogy N.o-ban dolgozott, de én nem igen hiszem el.)

Er MAG in D gearbeitet haben. (Közömbös.)

Érted most? A módbeli segédigés változatok tehát mindig valamilyen formában kifejezik az állítás kisebb vagy nagyobb valószínűségét, míg a Futur Perfekt csak magát a valószínűség tényét. tehát azt, hogy a beszélő nem biztos az állításában.

Üdvözlet: Suzana Guoth

2012. jún. 2. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
ahaa értem, mondjuk a százalékos arányt a segédigéknek tudtam eddig is, de nem jöttem volna rá, hogy mikor használjam szóval már érdemes votl feltennem a kérdést. Még az nem tiszta hogy akkor a FP-t hány százalékos valószinűségnek felel meg kb, mikor hasnálják azt leginkább
2012. jún. 3. 08:01
 3/7 A kérdező kommentje:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek__.. ezt a kérdést én tettem fel szerinted?
2012. jún. 3. 08:03
 4/7 anonim ***** válasza:

"Er wird gestern auch gewesen sein..."

Én ezt a mondatot nem tudom értelmezni. Ha ezt áttesszük a valószínűségből a kijelentésbe, akkor így hangzik: Er ist auch gewesen (Perfekt)

Ugyanez a mondat Präsensben: Er ist auch....(de micsoda?)

Tehát ilyen mondat nem létezik, mert az "ist" (sein) kopulatív ige, mint a "bleiben" és a "werden", és ezeknek a névszói állítmányi rész ad értelmet. Ebből a mondatból pedig ez hiányzik.

Esetleg egy kérdésre adott rövid válaszként elképzelhető, pl.:

Ist er gestern auch da gewesen? Ja, er ist auch gewesen... vagy ha nem vagyok benne biztos, akkor "er wird auch gewesen sein", de nem tartom jónak. Szerintem a válasz: Er wird auch da gewesen sein.

Nem tudom, te kérdezted, vagy más, de valami ebből hiányzik, mégpedig az állítmány névszói része.

Valamit még kérdeztél, de előbb ezt be kell csuknom, különben nem látom.

Üdvözlet: Suzana Guoth

2012. jún. 3. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A Futur Perfekt teljesen közömbös, százalékosan a valószínűség nem fejezhető ki, ugyanúgy, mint egy ilyen mondatban a hozzáállást nem lehet tudni:

"Ich arbeite den ganzen Tag." Ebből nem tudod, hogy szívesen csinálom (gern), vagy kell (muss)...Csupán a tényközlést. Bizonytalan vagyok az állításban, de nem fejezem ki a bizonytalanság mértékét, fokát.

Hogy ki mikor milyen gyakran használja, az erősen szubjektív kérdés. Az igényes nyelvhasználó használja. A primitívebb mondjuk mindig a "wahrscheinlich"-ot használja, holott egy ilyen egyszerű igei szerkezetű mondatban is használhatná még a "vielleicht, vermutlich, sicher, bestimmt, wohl, angeblich, höchstwahrscheinlich..." módosítószókat is. Egyébként ezek is a valószínűség különböző fokaitfejezik ki.

Hol tanulsz németet? Iskolában vagy magántanárnál?

Suzana Guoth

2012. jún. 3. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
4-es hsz-odra válaszolva igen én kérdeztem, és jól mondtad egy előző mondatra válaszoltam vele, hogy "valószínűleg tegnap is otthon volt". Jól van akkor nagyjából érthető volt:)
2012. jún. 3. 11:21
 7/7 A kérdező kommentje:
5. hsz-ra a válasz: tanultam sokáig a néemtet érettségiztem is belőle, és most a munkahelyemen rá vagyok kényszerülve a nyelv használatára mert német a főnököm és vannak francia tanulók is akikkel németül tudom csak megértetni magam. Most a nyaramat arra szánom hogy fejlesztem a német tudásomat.
2012. jún. 3. 11:24

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!