Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Etimológia: Honnan ered a...

Etimológia: Honnan ered a karbirkózás másik elnevezése, a szkander?

Figyelt kérdés

Miért szkander a szkander?

Google úr nem igazán segített.



2012. márc. 31. 16:48
 1/4 anonim ***** válasza:
ha jól tudom török eredetű szó...
2012. márc. 31. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 beglerbég ***** válasza:

Nincs sok forrás róla, (vagy csak lusta vagyok most órákat kutakodni :)) de az alábbi (releváns) dolgokat sikerült kikubikolnom.:


-Kasztrióta György alias Szkander Bég-> török megfelelője "Iskender Bey"

-Iskender a források szerint "Alexander"-nek a megfelelője. "Sanyi", esetleg "Nagy Sanyi"

-Iskender Pasa, Ochakiv (Özi) !beglerbégje! :D

-Iskender Kebab, Iskender Efendi (bácsi, mester= Sanyi bácsi) alkotása

-A google fordító az "Iskender" szóra Nagy Sándort hozza fordításként.


Valószínűleg a törökből jöhetett át. "Sándorozni..." hmm... hódításra lehet utalás (kis szimbolikával). Sanyó meg járt Kis Ázsiában, kialakulhatott egy ilyen megnevezése a játéknak.


Jobb tippem nincs :D

2012. márc. 31. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

Ez már egy 2012-es kérdés, én most láttam (itt kezdő vagyok), azért remélem lesz aki ezt elolvassa, hasznát veszi...


Kicsit hosszabban válaszolok - több dologra kitérek.


(Nemrég éppen nekem is eszembe jutott ez a kérdés, és ahogy a kérdező is írta neten nem nagyon találni választ.)


Szóval igen, van ugye a nagy Szkander bég vagy Szkenderbég - az albánok legnagyobb nemzeti hőse!

(Amúgy érdemes utánajárni ki is volt ő - Wikipédia, stb.)


Éppen az ő nevéhez is köthető az, hogy ma van olyan, hogy albán-magyar barátság. Itthon talán ez annyira nem köztudott, de létezik.

Az albánok szóval "ősidők" óta szövetségeseink (Hunyadi János, stb., wiki) és ezt az idők folyamán megerősítette az is, hogy ugye "az ellenségem ellensége a barátom": tehát itt a szerbekre kell gondolni (és itt most nem megyek bele abba, hogy minden szerb ilyen vagy olyan ember, miért általánosítok, stb. - nem óvodáskodom), illetve az is, hogy bizonyos szempontból hasonló sorsú nép, mint a milyénk: Nagyalbániát szétdarabolták és jelenleg a környezetükben több olyan nép van, akikkel "utálják" egymást (pl. görögök).

A skiptárok (szkipetárok) amúgy próbálják is újraegyesíteni az országukat (vagy népüket), lásd, pl. Koszovó esete.


Na szóval...


ezt mind azért volt fontos elmondanom, mert így érthetőbb lesz az, hogy hazánkban miért is használják ezt a szkander kifejezést.


Szkander bégről mindehhez még annyit kell tudnunk, hogy a legenda szerint olyan nehéz volt a kardja, hogy azt csak az ő karja (!) volt képes felemelni. Wikipédián angolul erről többet: Arms of Skanderbeg. (Hadd ne mondjam, hogy egy kőkemény hadvezérről beszélünk :) )


Erre az utóbbi "tényre" egy beszélgetés során az albán munkatársam hívta fel a figyelmem és így állt össze a kép...


Szóval erről én konkrétan nem olvastam sehol, de nagyon is elképzelhetőnek tartom, hogy innen ered a karbirkózás "szkander" kifejezése, amit - mily érdekes - éppen hazánkban használnak.

(Wikiből: "A Karbirkózás sport csak magyar néven Szkander, más nyelveken szinte kizárólag a karbirkózás kifejezés fordítását használják" - én nem zárom ki azt a lehetőséget, hogy a magyaron kívül más nyelven is használják ezt a kifejezést, pl. albánul hogy mondhatják? Nem tudom.)



Talán ez a kulcsa ennek a megfejtetlen rejtélynek? :)


Remélem tudtam segíteni, ha más nem érdekességeket említettem.


Minden jót!


E.W.Z.

2013. nov. 15. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Kasztrióta György hogy lett Szkander bég?

Györgyből Sándor?

Érdekel a kúlönbség mert szeretem Albániát

2023. dec. 1. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!